تاریخ انتشار : دوشنبه 28 آذر 1401 - 7:24
کد خبر : 6814

حوزه و دانشگاه با تحلیل صحیح مانع بروز حوادث ناگوار شوند

حوزه و دانشگاه با تحلیل صحیح مانع بروز حوادث ناگوار شوند
ـ تولیت آستان قدس رضوی گفت: حوزه و دانشگاه می‌بایست با تحلیل و تفسیرهای صحیح، حوادث را پیش بینی و پیشگیری کنند.

به گزارش نسیم صبا ازمهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم گرامیداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور رؤسای دانشگاه‌های فردوسی، آزاد اسلامی، بین المللی امام رضا (ع) و جمعی از استادان حوزوی، دانشگاهی، طلاب و دانشجویان دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه مشهد مقدس در محل دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد؛ یاد شهید آیت الله دکتر مفتح پایه گذار وحدت حوزه و دانشگاه را گرامی‌داشت و اظهار کرد: ۲۷ آذرماه سالروز شهادت آیت الله شهید مفتح است، عالمی روشن ضمیر و زمان شناس که از پیشروان وحدت حوزه و دانشگاه بود و در این مسیر کوشش‌های بی وقفه‌ای انجام داد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به محورهایی از منویات رهبر معظم انقلاب پیرامون اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه اشاره و ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب در بیاناتی می‌فرمایند «بچه‌هایی که امروز در دانشگاه هستند، بچه‌های ساخته و پرداخته انقلاب هستند و اگر کسری هم در اعتقادات آن‌ها باشد، تقصیر ماست، تقصیر کسانی است که بایستی دین را به این‌ها تعلیم می‌دادند» و یا می‌فرمایند «امروز فرصت حضور روحانیون در دانشگاه فرصت عظیم و گران بهایی است، این فرصت را باید نگهدارید، این فرصت را باید مغتنم بشمارید؛ نکته اصلی این است.» که این بیانات معظم له مسئولیت و رسالت سنگین روحانیت در نشر معارف، تبلیغ دین و هدایت مردم خصوصاً قشر فرهیخته و تحصیل کرده را نشان می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه حوزه و دانشگاه دو بال پیشرفت و تعالی کشور هستند، خاطر نشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه تعاریف و مصادیق متعددی دارد، اما به طور کلی می‌توان گفت حوزه و دانشگاه به منزله دو بال برای تربیت، تعالی و پیشرفت کشور و ایجاد تمدن نوین اسلامی هستند که کاستی در هریک، تحقق این اهداف را محال می‌سازد.

مروی افزود: حضور صرف و رسمی استادانی از حوزه‌های علمیه در دانشگاه‌ها برای تدریس دروس معارف اگرچه مغتنم و بسیار مبارک است اما نمی‌تواند تحقق بخش اهداف وحدت حوزه و دانشگاه باشد؛ روحانیت باید ارتباطاتی غیر رسمی و تعاملاتی دوستانه و صمیمی با قشر دانشگاهی داشته باشد؛ هرکجا چنین ارتباط صمیمی برقرار شده منافع آن به کشور بازگشته و هرکجا این چنین نبوده، دشمن نفوذ کرده است.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: بیزاری جستن از منکر وظیفه دینی هر مسلمان است؛ منتهی لعن‌ها و افسوس‌ها مشکلی را حل نخواهد کرد؛ به جای لعن کردن تاریکی باید شمعی افروخت؛ از این رو مدیران حوزه و دانشگاه باید شرایط برقراری تعاملات دوستانه و غیر رسمی میان طلاب و دانشجویان را فراهم کنند؛ متأسفانه اکنون در این عرصه کاستی‌هایی وجود دارد که نتیجه آن را در جامعه می‌بینیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به اغتشاشات اخیر، خاطرنشان کرد: حوادث اخیر اگرچه صدمات و آسیب‌های ناراحت‌کننده‌ای را به همراه داشت، اما در کنار آن پرده از لایه‌های پنهانی برداشت.

حجت الاسلام مروی افزود: البته مسئله آشکار شدن لایه‌های پنهان جامعه در حوادث اخیر کم کاری‌ها را توجیه نمی‌کند؛ آیا برای پی بردن به لایه‌های پنهان جامعه باید حتماً حادثه‌ای رخ دهد؟ جامعه حوزوی، دانشگاهی و قشر فرهیخته جامعه می‌بایست با تحلیل و تفسیرهای صحیح، حوادث را پیش بینی و پیشگیری کنند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این روایت از امیر المومنین علی (ع) که «أَعْرَفُ اَلنَّاسِ بِالزَّمَانِ مَنْ لَمْ یَتَعَجَّبْ مِنْ أَحْدَاثِه، آگاه‌ترین اشخاص به روزگار، کسی است که از حوادث آن تعجب نکند.»؛ ابراز کرد: عالم دینی که در عصر خویش زندگی می‌کند از آنچه در لایه‌های پنهان جامعه می‌گذرد، مطلع است و روحانیت شیعه در طول تاریخ از این ویژگی برخوردار بوده است.

وی عنوان کرد: علمای بزرگ شیعه در طول تاریخ اگر در قله‌های فقه، تفسیر، رجال، کلام و فلسفه قرار داشته‌اند، اما از مسائل مبتلابه و نیازهای توده مردم نیز غافل نبوده و در میان مردم حضور داشتند؛ یکی از مصادیق آن مرحوم علامه مجلسی است که علی رغم جایگاه علمی رفیع و تألیف کتاب گرانسنگی همچون «بحارالانوار» از مسائل مردم عادی جامعه نیز غافل نبوده و کتاب «حلیه‌المتقین» را برای اعمال و باید و نبایدهای توده مردم می‌نویسد.

مروی شهید علامه مطهری را از مصادیق علمای زمان شناس در دوران معاصر معرفی و خاطرنشان کرد: شهید مطهری در قله فقه، فلسفه، تفسیر و علوم اجتماعی قرار داشت، اما هیچگاه در حجاب عنوان و جایگاه علمی خود قرار نگرفت و هرگاه تهدیدی را پیش روی اسلام و دین مردم احساس می‌کرد، دلیرانه وارد می‌شد.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: هنگامی که شهید مطهری کتاب «داستان راستان» را نوشت، بسیاری به او اعتراض کردند که شما یک فقیه و فیلسوف هستید، این کتاب در شأن شما نیست، به نام فرد دیگری منتشرش کنید؛ اما ایشان نپذیرفت؛ تألیف کتاب‌های علمی برای علما در کنار نگارش کتابی همچون «داستان راستان» برای توده مردم نشان دهنده بینش درست و درک صحیح شهید مطهری است.

وی تصریح کرد: هنگامی که در مجله مبتذل «زن روز» در دوره طاغوت علیه مقام زن در اسلام مطلبی منتشر می‌شود؛ شهید مطهری پاسخ می‌دهد و در همان مجله یادداشت می‌نویسد؛ اگرچه به این واسطه بسیار موردنقد و هجمه قرار می‌گیرد اما این عالم روشن ضمیر معتقد بود که باید از موضع دین در همین مجله دفاع کرد، که چنین تصمیمی شجاعت بسیاری می‌خواست.

مروی گفت: شهید مفتح، شهید مطهری و شهید بهشتی از جمله علمای زمان شناس و اثرگذاری بودند که فهم و درک صحیح از مسائل دوران خود داشتند و این اثرگذاری و شناخت صحیح به واسطه مطالعه و جایگاه علمی، حضور در میان مردم، شجاعت و عدم حبس خود در حجاب شئونات و جایگاه حاصل شد.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: روحانیت شیعه در طول تاریخ با حضور در میان تمام گروه‌های مردم و جهت‌گیری صحیح و منطبق بر نیاز زمان، از اسلام دفاع کرده است.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی مصداق بارز وحدت حوزه و دانشگاه

حجت الاسلام محمد امامی، سرپرست دانشگاه علوم اسلامی رضوی، در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه تحول و گسترش حوزه و دانشگاه در وحدت جامعه اسلامی است، اظهار کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی بارزترین مصداق وحدت حوزه و دانشگاه است.

سرپرست دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار کرد: این دانشگاه از ابتدای تأسیس با هدف حوزه‌ای دانشگاهی و دانشگاهی حوزوی هم ارزش‌های حوزوی و هم از روش دانشگاهی برای تعالی دانشجویان استفاده کرده است و این هدف در جذب دانشجویان، اجرای برنامه‌ها و مسیر آموزشی به طور دقیق اجرا می‌شود.

وی ابراز کرد: دانشجوی دانشگاه علوم اسلامی رضوی هم طلبه‌ای دانشجو و هم دانشجویی طلبه است که تمامی دروس کامل هر دو حوزه و دانشگاه را می‌گذراند و تنها دانشگاهی در سراسر کشور است که در هر مقطع تحصیل تمامی دروس دانشگاهی و حوزوی را در برنامه خود دارد.

امامی در ادامه با بیان اینکه خروجی این دانشگاه عالمان، طلاب و روحانیونی هستند که به رشته‌های حوزوی و دانشگاهی مسلط هستند، افزود: امیدواریم در آینده دانش آموختگان این دانشگاه بتوانند در حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، علمی و… بیش از گذشته افتخار آفرین باشند و روز به روز به سوی اهداف متعالی خود حرکت کنند.

گفتنی است؛ رونمایی از کتاب، تقدیر از پژوهشگران برتر و آئین عمامه‌گذاری از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.