تاریخ انتشار : دوشنبه 21 شهریور 1401 - 8:09
50 بازدید
کد خبر : 4081

درد دل یک دانشجوی دکتری

درد دل یک دانشجوی دکتری
همه چیز در دوران تحصیلات بسیار خوب پیش میرفت . فراز و نشیب هایی بود، اما باز روندی بود و روالی ،

به گزارش نسیم صبا:کجاوه تحصیل افتان و خیزان ، در کاروانی از شوق ، محمل میراند و گاهی با همت تلمذ و گاهی به التماس ، نمرات اخذ و در پایان ترم مبثوت می گشت .
کار و کاروان محصلین به ناکجا آباد رسید و در برهوت بهت ، مبهوت زده شد ، که در پذیرش و چاپ مقاله دکترا به درنگی باورنکردنی رسید ،
در حالت معمول و معقول و قانونی که متد و روش علمی تمامی دانشگاه‌ها هست ، باید مقاله پس از ثبت در سایت دانشگاه مربوطه ، حال آزاد و یا دولتی ، از فیلتر سردبیر مجله و یا فصلنامه ، عبوری دشوار کرده و داوران نیز اعلام نظر علمی کرده و یا تایید و یا رد نمایند . معمولاً این ژورنال ها باید مورد تایید وزارتین یعنی ؛ وزارت علوم ،تحقیقات ،فناوری و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باشند . تا بدین مرحله بیم و باکی نیست ، باید مقاله قوی ، پر محتوا و جدید و نو باشد.
کار نداریم بسیاری ژورنال ها و مجلات دانشگاهی رایگان هستند ، ولی باز هم دانشجو است که باید پی دانش باشد و در جستجوی دانش ،
درد و رنج دل و مرارت خاطر و دلگیری ، اینجا کلید می خورد که دانشجو به هر دانشگاهی مقاله می فرستد پذیرش نمی گیرد . فوری پس از ثبت ، پیام می آید . به دلیل عدم تطابق موضوع با فصلنامه و مجله ، معذور از پذیرش و چاپ هستیم .!
چون خویش درگیر موضوع هستم ، و با تلاش وافر به درب های بسته بسیاری خورده ام ، کاملا محسوس و ملموس ، به درک و یقین ذهنی و جسمی رسیده ام که وای بر احوال من دانشجو که در آخرین مراحل پایانی کار تحصیلی تکمیلی خویش ، باید با مافیا وارد معامله شوم ! و به چاپ و پذیرش مقاله خود برسم . پس از بررسی چند ده دانشگاه آزاد و دولتی و ورود در سامانه های مربوط به فصلنامه های آنان ، به من با زبانی فصیح فهماندند ، که باید ۱۸ میلیون تومان وجه رایج مملکت بدهی تاپذیرش بگیری وگرنه بمان که بمانی ، در انتظاری بی آغاز . و این بود که ابتدا آن را یک شوخی دانستم ، ولی با تحقیق و مشورت دیدم این دردو دل تقریبا تمامی دانشجویان دکترا هست که باید پول بدهند . آن هم گزاف و کلان تا مسیر علم تمام و پایان یابد.روال عادی اخذ وجه برای پذیرش ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ الی ۳ میلیون تومان غیر از مجلات رایگان هست ، که این روال عادی مسیری چندین ماهه را طی خواهد کرد.
ولی با پرداخت ۱۸ میلیون ، البته الان نمیدانم قطعاً باید بیشتر شده باشد . چون این موضوع مربوط به یک ماه قبل بود.
خنده دار و گریه دار است . با پرداخت ۱۸ میلیون طرف مافیایی میگفت ، چهار روزه پذیرش می دهیم . فعلاً چون پول ندارم ،متوقف مانده ام و توان ادامه ندارم ، و توانم در قلم آمد و گفتم ، قطعاً وزرای محترم علوم تحقیقات و بهداشت و درمان از این موضوع بی خبرند و نمی دانند . مگر می شود چنین خودسرانه ، چنین گستاخانه آموزش عالی کشوری را به چالش و تنش بکشند . و با رانت و زد و بند کاسبی علمی کنند . امیدوارم وزرای محترم مربوطه و مسئولین عزیز ذی ربط بیشتر بخوانند . بیندیشند و قاطع برخورد کنند و شایسته ترین طریق پژوهش را رونقی دوباره بخشند.

بی غرض گفتم غم و درد و دل خویش.
چون مانده بودم در غم بی پولی خویش.
نویسنده: حسین برشان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عکس روز هلدینگ ساختمانی کاط شرکت گاز شرکت گاز کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

شهدا