تاریخ انتشار : دوشنبه 15 فروردین 1401 - 18:57
کد خبر : 1545

فواید روزه گرفتن / ۹ فایده مهم روزه گرفتن که شما را شگفت زده می‌کند

فواید روزه گرفتن / ۹ فایده مهم روزه گرفتن که شما را شگفت زده می‌کند
فواید روزه داری از منظر‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. مثلا از نظر طب سنتی و علمی فواید یکسان و گاه متفاوتی دارد. روزه گرفتن فایده‌های بسیار زیادی برای بدن دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

– روز گرفتن فواید بسیاری را برای سلامتی، درمان و زیبایی به همراه دارد؛ از فواید روزه گرفتن می‌توان به استراحت دستگاه گوارش، کاهش قند خون، کمک به کاهش وزن و پاکسازی پوست اشاره کرد.
۱. راه حل بی نظیری برای کاهش وزن است
روزه داری راه حل بی‌نظیری برای کاهش وزن است، ولی به شرط آن که درست انجام شود. اگر این کار را درست انجام ندهید، به جای کاهش وزن، به اضافه وزن دچار خواهید شد. در طول روزه گرفتن، وقتی در خلال روز از خوردن غذا‌های حاوی قند محروم هستید، بدن از ذخیره‌ی چربی به عنوان منبع انرژی استفاده خواهد کرد. چربی استفاده نشده به افزایش وزن منجر خواهد شد، اما در طول روزه گرفتن، چنین چربی استفاده نشده‌ای وجود ندارد، چون تمام ذخیره‌ی چربی به انرژی لازم روزانه تبدیل خواهد شد.

۲. بالا بردن هورمون رشد از فواید روزه گرفتن
هورمون رشد انسان برای ورزش کاران بسیار مفید است، زیرا زمان بهبود را سرعت می‌بخشد و به ساخت سریع‌تر ماهیچه کمک می‌کند.

کسانی که روزه گرفتن در برنامه ریزی دارند برای افزایش هورمون رشد آماده باشند. روزه گرفتن باعث می‌شود بدن شما به جای ماهیچه، چربی ذخیره شده را بسوزاند این به شما این امکان را می‌دهد که آنچه را که انجام می‌دهید را نگه دارید و حتی به شما کمک می‌کند آن‌ها را بسازید.

۳. روزه سطح کلسترول را پایین می‌آورد
توانایی بدن در کنترل کاهش وزن بر کاهش سطح کلسترول تاثیر خواهد گذاشت. دو نوع کلسترول وجود دارد؛ کلسترول بد (LDL) و کلسترول خوب (HDL). بعضی از مطالعات صورت گرفته حاکی از آن هستند که در طول روزه داری سطح کلسترول بد به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند، که این خوب است، در حالی که روزه گرفتن هیچ تاثیری بر سطح کلسترول خوب نمی‌گذارد.
۴. روزه گرفتن عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که روزه گرفتن می‌تواند تولید پروتئین خاصی را که برای عملکرد مغز مفید است و با عنوان فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز یا BDNF شناخته می‌شود این نوع پروتئین سلول‌های بنیادی مغز را تحریک می‌کند تا کارکردی بهینه داشته باشند. به همین دلیل است که در حین روزه گرفتن، به جای احساس کسالت و عدم تمرکز، هشیارتر خواهید بود، چون مغزتان به نحو بسیار بهتری عمل می‌کند.

فواید روزه گرفتن / ۹ فایده مهم روزه گرفتن که شما را شگفت زده میکند

۵. روزه داری موجب ترک عادات بد
رمضان زمان مناسبی برای ترک عادات بد است، چون باید کل روز را روزه بگیریم مانند سیگار کشیدن و غذا‌های شیرین نباید در طی ماه رمضان خورده شود ترک عادت در زمانی که در یک گروه انجام می‌شود و یافتن آن در طی ماه رمضان بسیار آسان‌تر است توانایی روزه گرفتن برای کمک به ما برای کاهش عادات بد قابل توجه است. روزه گرفتن بهبود رژیم غذایی سالم را بهبود می‌بخشد.
۶. روزه گرفتن سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

در مطالعه‌ای بر روی حیوانات مشخص شد، وقتی حیوانات بیمار باشند، غریزه‌شان به آن‌ها می‌گوید بر استراحت و دست کشیدن از خوردن تمرکز کنند. خب، این درمورد انسان‌ها نیز صادق است، چون در حین روزه داری، به سیستم داخلی‌تان مدتی استراحت می‌دهید تا این که بدن‌تان بتواند بر مبارزه با عفونت‌ها متمرکز شود. مقدار رادیکال‌های آزاد نیز در حین روزه گرفتن کاهش پیدا می‌کند.

۷. روزه دستگاه گوارش را تقویت می‌کند
چینی‌ها همیشه تاکید دارند که مرکز و کانون بدن انسان در شکم اوست. به لحاظ علمی، معده منبع همه چیز است و به همین خاطر است که سخت‌ترین و بیشترین کار را در بدن انجام می‌دهد. در طول روزه داری، به این عضوتان کمی استراحت می‌دهید تا بتواند تجدید قوا کند، سم زدایی کند یا حتی خودش را پاکسازی کند و وقتی دوباره معده‌تان بخواهد فعالیت را از سر بگیرد، با نیرویی تازه این کار را خواهد کرد.

۸. روزه تاثیر فوق العاده برای پوست دارد
آیا می‌خواهید پوست سالم‌تر و درخشان‌تری داشته باشید که هیچ اثری از جوش و چین و چروک روی آن نباشد؟ روزه داری را امتحان کنید و از تمام فایده‌هایی که برای پوست دارد بهره‌مند شوید. در حین روزه گرفتن، بدنتان فرصت این را خواهد داشت که خودش را از مواد سمی پاکسازی کند و همزمان فرایند بازسازی سلول‌ها را بهبود ببخشد در عین این که فرایند دژنراسیون سلول‌ها را کندتر می‌کند.

۹. روزه گرفتن قند خون را کاهش می‌دهد
روزه گرفتن میزان تجزیه گلوکز را افزایش می‌دهد تا بدن بتواند انرژی بگیرد بنابراین تولید انسولین را کاهش می‌دهد و لوزالمعده استراحت می‌کند گلیکوژن برای تسهیل تجزیه گلوکز تولید می‌شود در نتیجه روزه، کاهش قند خون است که به ویژه برای بیماران دیابتی مفید است.

در حقیقت اعتقاد بر این است که روزه از جهات مختلفی برای بدن مفید است، از جمله از جهت تأثیری که در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. احتمالاً اجداد باستانی ما هم از فواید روزه گرفتن آگاه بودند: علاوه بر مسلمانان که در ماه رمضان روزه می‌گیرند، مسیحیان و یهودیان هم در مقاطعی از سال این عمل را به جای می‌آورند.

همچنین شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد مصریان باستان برای زدودن بدن از مشکلات جسمی و بیماری‌ها روزه‌های طولانی مدت می‌گرفتند.

پس شاید این بدان معنی است که همه‌ی آن‌ها هدفی از این کار داشتند؟

تحقیقات اخیر نشان داده روزه گرفتن با کاهش میزان التهاب کلی‌ای که می‌تواند در سلول‌های سرتاسر بدن رخ دهد، می‌تواند آثار مثبتی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

اعتقاد بر این است که روزه بدن را وارد یک «حالت صرفه جویی در انرژی» می‌کند که بر اثر کاهش دریافت مواد مغذی دریافتی رخ می‌دهد. بدن در تلاش برای ذخیره‌ی انرژی، بسیاری از سلول‌های ایمنی قدیمی یا آسیب دیده‌ی خود را دوباره به کار می‌اندازد، مسأله‌ای که بعداً باعت تولید سلول‌های ایمنی جدید و سالم‌تر در بدن با پایان دوره‌ی روزه می‌شود.

این سلول‌های جدید از سرعت و تأثیر گذاری بیشتری در مقابله با عفونت‌ها برخوردارند، بنابراین سیستم ایمنی بدن به طور کلی تقویت می‌شود.

نکته‌ی کلیدی‌ای که روزه‌ی ماه رمضان را از رژیم‌های غذایی‌ای که از طریق روزه‌ی متناوب به کاهش وزن کمک می‌کنند مجزا می‌کند، پرهیز از نوشیدن آب است. این مسأله ممکن تأثیر زیادی داشته باشد.

گرچه تحقیقی نشان داده گرفتن روزه‌ی آب به مدت طولانی یعنی بیشت از ۱۲ تا ۲۴ ساعت می‌تواند اثری نسبتاً مضر بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد، مسأله‌ای که ریسک ابتلا به هر نوع عفونتی را اندکی بالا می‌برد، اما این تحقیق در عین حال نشان داده سیستم ایمنی بدن بعد از خوردن و آشامیدن دوباره، خیلی زود می‌تواند به وضعیت مناسب خود بازگردد.

این تحقیقات به طور خاص درباره‌ی روزه‌ی ماه رمضان نبودند، اما تحقیقات مختلفی نشان داده روزه‌ی ماه رمضان همان فواید دیگر انواع روزه برای سلامتی بدن را دارد. اما باید توجه داشته باشید که تنها در صورتی از این فواید برخوردار خواهید شد که رژیم غذایی سالم‌ای در فاصله‌ی بین روزه هایتان داشته باشید. همه‌ی ما می‌دانیم در زمان باز کردن روزه میل زیادی به پرخوری با مواد غذایی سرخ شده وجود دارد که این مسأله قطعاً کمکی به سیستم ایمنی بدن نخواهد کرد.

روزه‌ها بر حسب مکان زندگی فرد در دنیا و اینکه ماه رمضان در چه زمانی از سال باشد، متفاوت هستند، اما مدارک و شواهد نشان می‌دهد پرهیز از خوردن و آشامیدن به مدت حداکثر ۱۲ ساعت می‌تواند یک تأثیر مثبت کلی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

فراموش نکنید که گرفتن روزه تنها بر مسلمانانی که از سلامت کافی برخوردار هستند واجب است و از روزه نباید تنها به عنوان روشی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده شود.

از آنجایی که این اولین ماه رمضانی است که با شیوع ویروس کرونا مصادف شده، نمی‌توانیم به طور قطع بدانیم که آیا روزه گرفتن بدن ما را در برابر بیماری کووید-۱۹ قوی‌تر می‌کند یا نه، گرچه این امر غیر ممکن نیست، اما باید به آنچه که حالا از مؤثر بودن آن اطمینان داریم عمل کنیم، یعنی رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها، رعایت بهداشت و قرنطینه‌ی خود در خانه.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.