تاریخ انتشار : دوشنبه 6 تیر 1401 - 8:10
کد خبر : 2370

ایران در راه مبارزه با مواد مخدر تنها است

ایران در راه مبارزه با مواد مخدر تنها است
وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با موادمخدر تنها است، گفت: مبارزه با موادمخدر در کشورمان بسیار جدی است و باید مبارزه همگانی را علیه موادمخدر داشته باشیم.

به گزارش نسیم صبا از مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در مراسم بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر است؛ پس نشان می‌دهد که این مشکل، جهانی است و همه باید این مبارزه با جدی بگیرند اما اینکه چه عواملی موجب بروز چنین بلیه ای شده و به عنوان بزرگ‌ترین مشکل بشری مطرح است، جای بررسی دارد.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ سال است که مواد مخدر معضل بشری است و این داستان، تاریخ دردناکی دارد و معمولاً هم کشورهایی که هدف استعمار غرب بودند، قربانی توطئه ترویج مصرف مواد مخدر شده‌اند و متأسفانه برخی هم که آن را شروع می‌کنند نمی‌توانند کنترلش کنند، داستان غم‌انگیز مواد مخدر نیز این‌گونه است و حاصل یک جریان آغشته به فرهنگ منحط است که هدف از آن توسعه مواد مخدر در سطح جهانی است.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه امروز متهم ردیف اول این حوادث کشورهای غربی هستند، اظهار کرد: کسانی که بیشترین ضربه را دیدند و مشکلاتی برایشان پیش آمده است و درگیر آن شده‌اند، کشورهای دیگر هستند. همچنین کشورهایی هم هستند که یک گوشه نشسته‌اند و در حاشیه امنی خود را قرار داده‌اند و مبارزه آنان با مواد مخدر اسمی است اما هیچ حضور جدی و فعالی از آنان نمی‌بینیم.

وحیدی با بیان اینکه افغانستان یکی از مراکز مهم کشت مواد حشیش و تریاک است و اقتصاد ویران شده خود را مدیون تجاوزطلبی‌های غربی‌ها است، بیان کرد: وقتی ملتی اقتصادش را از دست بدهد، مواد مخدر، اقتصاد مهم آن کشور می‌شود. در حالی که بهترین منابع در افغانستان وجود دارد و به جای اینکه کشت و زرع محصولات مختلف داشته باشند، به تولید مواد مخدر مشغول شده‌ا ند.

وی بیان داشت: کشورهای غربی همان‌طور که آن کشور را نابود کردند، باید به سرعت منابع مالی آن را بدهند و کشت جایگزین را در آن کشور راه بیندازند؛ اما چرا این کار را نمی‌کنند و حتی پول‌های مردم افغانستان را بلوکه کرده‌اند؟

وزیر کشور ادامه داد: پیش ساز مواد مخدر صنعتی نیز در کشورهای غربی تولید و به دیگر کشورها منتقل می‌شود، این مخدر صنعتی بسیار خانمان‌برانداز است و آثار بسیار بد جسمی، روحی و روانی دارد. متأسفانه کشورهای غربی تجارت پرسودی را راه انداخته‌اند و در آخر هم کشورهایی که قربانی پیامدهای شوم مواد مخدر هستند، باید با آن مبارزه کنند.

وحیدی گفت: قاچاقچیان و حاملان مواد مخدر و مالکان مواد مخدر دو گروه هستند، آن‌ها که مالکان هستند، سرمایه‌های اصلی مواد مخدر برای آنان است. حاملان هم؛ بخت‌برگشته‌هایی هستند که برای قاچاق مواد مخدر دست به کارهای خشونت‌آمیز می‌زنند. سوال این است که پول‌های مالکان کجاست و این اقتصاد کثیف مواد مخدر، چرخه مالی آن در کدام بانک‌ها است؟ چرا رسیدگی و کنترلی بر روی بانک‌های بزرگ جهانی و بین‌المللی نمی‌شود؟ چرا برای مسئله به این مهمی به کنوانسیون‌ها عمل نمی‌کنند؟ در حالی که در حوزه قاچاق، تأکید بر روی کنترل مالی آن محموله قاچاق است اما در خصوص جریان پول کثیف مواد مخدر در بانک‌های غربی کنترلی نمی‌شود.

وی بیان کرد: در بخش عرضه مواد مخدر، خرده پاها هستند، همان‌هایی که مواد مخدر عرضه می‌کنند اگر ایران با آنان برخورد کند و چند نفری را دستگیر کند، در فضای بین‌المللی علیه این کار انسان دوستانه، تبلیغات ضد بشری می‌شود. جالب است که طرف مواد مخدر حمل و عرضه کرده و حالا که دستگیر شده است فضای رسانه‌ای را جوری درست می‌کنند که آن مجرم و متهم، به عنوان یک انسان بی‌گناه تلقی شود.

وزیر کشور اظهار داشت: این جریانی که در دنیا به عنوان سرخوشی، بی بند و باری و ولنگاری در فضای مجازی و غیر مجازی تبلیغ می‌شود، اساساً زمینه‌ساز مصرف مواد مخدر است و باید همگان هوشیار باشند.

وی با طرح این سوال که چرا در سطح جهانی و فضای مجازی این کار را می‌کنند و می‌خواهند که مردم و جوانان را به خاک سیاه بنشانند؟ گفت: متهم اصلی در این ماجرا بخشی از سرویس‌های اطلاعاتی، کشورهای غربی و سیاستمدارانی هستند که در این حوزه کار می‌کنند.

وزیر کشور افزود: در ارزیابی که ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام داده است، ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی درگیر مسائل مواد مخدر است و ایران بیش از ۳۸۰۰ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم نظام کرده و ۱۵ هزار تن کشفیات مواد مخدر داشته است، این اقدامات برای آن بوده که مواد مخدر به غرب نرسد، اما در مقابل کمک آن‌ها چه بوده است؟ اصلاً کمک‌های بین‌المللی در مقایسه با هزینه‌های ایران قابل مقایسه نیست.

وحیدی بیان داشت: طی سال‌های اخیر ثابت شده است که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر تنها است. چون آن‌هایی که باید خودشان مبارزه کنند، در واقع مشوق هستند؛ اما مبارزه با مواد مخدر در ایران بسیار جدی است و به مجدانه در حال انجام است.

وی ادامه داد: آنچه که مهم است تلاش ما در حوزه‌های پیشگیری، درمان، صیانت و مقابله با مواد مخدر است. باید در این ایام که گرد هم می‌آییم مجدداً انرژی خود را تجدید کنیم و همه یافته‌های علمی خود را به کار بگیریم و از گروه‌های اجتماعی، مردم، خانواده‌ها و… کمک بگیریم تا با این مسئله، مبارزه همگانی داشته باشیم.

وزیر کشور تأکید کرد: هیچ آسیب اجتماعی نیست مگر اینکه از مسیر اعتیاد عبور کرده باشد، اعتیاد نقش برجسته‌ای در بروز آسیب‌های اجتماعی همچون سرقت، قتل، طلاق و فروپاشی خانواده‌ها، نزاع، خشونت، خودکشی و… دارد. مواد مخدر موضوعی چند بعدی و نیاز به مبارزه همگانی دارد. مدارس باید کاملاً آگاه باشند، به ورزش و فعالیت‌های بدنی توجه بیشتر شود و هنرمندان نیز در برانگیختن جامعه برای مقابله با اعتیاد ایفای نقش کنند.

وحیدی در پایان اظهار امیدواری کرد که به وظیفه اجتماعی، ملی، اخلاقی و اجتماعی خود را در اصلاح و بازگشت معتادان به زندگی عمل کنیم؛ چرا که یک نفر که درگیر اعتیاد شود، یک خانواده و یک طایفه را درگیر اعتیاد می‌کند. با برگزاری این جلسات، باید شاهد تحرک بیشتری در امر مبارزه با مواد مخدر و همچنین از سوی کشورهای خارجی باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.