تاریخ انتشار : یکشنبه 22 آبان 1401 - 7:28
کد خبر : 5713

هیچکس درباره لزوم وجود شورای حل اختلاف مخالفتی ندارد

هیچکس درباره لزوم وجود شورای حل اختلاف مخالفتی ندارد
رییس کل دادگستری استان کرمان بیستمین سالروز تاسیس شوراهای حل اختلاف (۱۸ آبان) را گرامی داشت و گفت: خدمات ارائه شده از سوی این شورا بر هیچ فردی پوشیده نیست و هیچکس در کشور درباره لزوم وجود این نهاد مخالفتی ندارد.

به گزارش نسیم صبا: حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در نشست شورای قضایی استان کرمان با اشاره به نگاه موسع آیت الله شاهرودی، رییس وقت قوه قضاییه به شوراهای حل اختلاف عنوان کرد: اصلاحیه هایی برای قانون شورای حل اختلاف پیش بینی شده است که امیدواریم قانون مصوب شود و فصل الخطاب موارد موجود باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید یک مرجع قانونی برای صلح و سازش در کشور وجود داشته باشد، تاکید کرد: مردم همواه برای حل اختلافات به روحانیون و حکمین مراجعه می کردند و شوراهای حل اختلاف این کار را به صورت قانونمند و سازماندهی شده پیگیری کنند.
حمیدی با بیان اینکه باید با همکاری قضات و معاونان دادگستری برنامه ریزی شود که میزان مصالحه در پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف تا پایان سال به ۵۰ درصد برسد و هر سال ۱۰ درصد به آن افزوده شود افزود: اولویت اول این شوراها، توسعه صلح وسازش است.

به گفته وی پس از تثبیت شوراهای حل اختلاف نام این نهاد به معاونت توسعه حل اختلاف تغییر یافت که بیانگر آن است که باید در جهت تقویت صلح و سازش کار کنیم.
حمیدی بر توجه قضات برای ارجاع پرونده ها به شوراهای حل اختلاف به منظور ایجاد صلح و سازش تاکید کرد و اظهار داشت: اعضای شوراهای حل اختلاف نیز باید تمام همت خود را برای تحقق سازش در این پرونده ها به کار گیرند.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان بیان کرد: باید ظرفیت صلح یاران و داوری برای توسعه صلح و سازش هر چه بیشتر به کار گرفته شود.
حمیدی اظهارداشت: فعال‌ترین شوراهای حل اختلاف باید در زندان ها باشند تا پرونده ها را بررسی و از دانش و تخصص خود برای توسعه مصالحه در پرونده ها استفاده کنند.
وی بیان کرد: در سازمان هایی که امکان استفاده از شوراهای حل اختلاف وجود دارد، باید از این ظرفیت استفاده لازم صورت گیرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین بر استقرار واحدهای پزشکی قانونی، ثبت اسناد و املاک و تعزیرات در شهرستان های مختلف استان بویژه شهرستان های جنوبی که با مشکل مواجه هستند، تاکید کرد.
به گزارش ایرنا معاون توسعه حل اختلاف دادگستری کل استان کرمان نیز با اشاره به تاسیس شوراهای حل اختلاف استان در سال ۱۳۸۱ در شهرستان بردسیر گفت: امروز شورای حل اختلاف جوان ۲۰ ساله ای است که در حوزه سرمایه انسانی یکهزار و ۳۶۱ نیروی فعال و آموزش دیده، در حوزه فضای فیزیکی نیز در تمامی حوزه های قضایی ساختمان ملکی دارد و از تجهیزات و امکانات مناسبی برخوردار است.
مهدی تقی زاده افزود: ۱۲۳ قاضی در شوراهای حل اختلاف استان کرمان در حال فعالیت هستند.
وی به موضوع صلح یاران نیز اشاره کرد و ادامه داد: در استان کرمان ۳۰۰ نفر ابلاغ صلح یاری دریافت کرده اند و ۱۲۵ نفر نیز در حوزه میانجی گری آموزش دیده اند.
معاون توسعه حل اختلاف دادگستری کل استان کرمان بر لزوم پیگیری برای تصویب قانون شوراهای حل اختلاف تاکید کرد و ادامه داد: در هفت ماه سال جاری ۱۳۰ هزار و ۹۳ پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد و ۱۲۹ هزار و ۳۶۴ پرونده مختومه شده است.
تقی زاده با اشاره به تحقق ۳۹ هزار و ۸۳۳ مورد مصالحه تصریح کرد: درصد پرونده های مصالحه شده نسبت به کل مختومه ها ۳۱ درصد و نسبت مصالحه به پرونده های قابل سازش ۴۳ درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه ۳۱۲ شورای حل اختلاف در استان کرمان فعال هستند، اظهارداشت: در سال جاری ۳۶۳ مددجو به همت شوراهای حل اختلاف ویژه زندان آزاد شده اند.
معاون توسعه حل اختلاف دادگستری کل استان کرمان گفت: طی هفت ماه سال جاری در ۱۲ فقره پرونده قتل، سازش محقق شده است.
تقی زاده یادآور شد: میانگین ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی شوراهای حل اختلاف نیز ۹۰ درصد است.
وی گفت: میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها در شوراهای حل اختلاف استان کرمان ۳۱ روز است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.