تاریخ انتشار : دوشنبه 8 اسفند 1401 - 8:00
کد خبر : 8671

امیرعبداللهیان:‌از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم/تروئیکای اروپا دچار خطای محاسبه نشود

امیرعبداللهیان:‌از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم/تروئیکای اروپا دچار خطای محاسبه نشود
وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی از از مذاکره فاصله نگرفته‌و این طرف آمریکایی است که از تعهدات خود خارج شده، تاکید کرد سه کشور اروپایی نیز باید در این مسیر نقش سازنده خود را دنبال کنند و دچار خطا در تحلیل و محاسبات نشوند.

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، حسین امیرعبداللهیان سه‌شنبه شب به دعوت رسمی فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در صدر هیأتی عازم بغداد شده بود، در گفت‌ وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم اظهار داشت: در این سفر با مقامات عالی‌رتبه عراق در خصوص مناسبات دوجانبه به تفصیل گفت‌ وگو کردیم، روابط دو کشور در سطح ممتازی قرار دارد؛ روابط تهران ـ بغداد به صورت رسمی در سطح راهبردی است و در سطح مردمی نیز رابطه یک ملت واحد و مشترک در دو سرزمین مستقل و متفاوت است.

وی گفت: در خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری گفت‌ وگوهای مفصلی را با مقامات عراق داشتیم، برخی زیرساخت‌ها بین دو کشور در حال تقویت است از جمله اتصال خط آهن بصره – شلمچه و خط آهن کرمانشاه – خسروی – منظریه – بغداد؛ فکر می‌کنیم این خطوط آهن می‌تواند برای تبادل کالا و توریسم زیارتی بین دو کشور نقش زیربنایی و مهمی داشته باشد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: اتفاق‌نظر داریم که باید هرچه زودتر کامیون های در حال تردد بین دو کشور را به گونه‌ای سازماندهی کنیم که به طور مستقیم بتوانند در استان‌های دو کشور کالاهای خودشان را به دست مصرف‌کنندگان برسانند.

وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: علاوه بر این در موضوع گردوغبار با هم گفت‌وگو کردیم. قرار است به‌زودی در نیمه اول سال جدید یک نشست بین‌المللی در سطح وزرای محیط زیست با نقش‌آفرینی و محوریت سازمان ملل متحد و با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در یکی از استان‌های ایران برگزار شود. طبعا مساله گردوغبار از موضوعاتی است که مردم عراق، مردم ایران و هم مردم منطقه را رنج می‌دهد، ما گفت‌وگوهای مفصلی در خصوص مدیریت و مهار گردوغبار داشتیم.

تحرکات گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب از مبدا اقلیم کردستان را تحمل نخواهیم کرد
امیرعبداللهیان همچنین تصریح کرد: بعد دیگر همکاری‌ها و گفت‌وگوهای ما به مسائل امنیتی و ضرورت تقویت امنیت مرزی برمی‌گردد. ما این پیام را به مقامات اقلیم کردستان در ماه‌های اخیر به صراحت داده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران از این پس هرگونه تحرک گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را از مبدا اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد. خوشبختانه با تشکیل کمیته عالی همکاری‌های امنیتی، دو دور گفت‌وگو در تهران و بغداد انجام شد.

وی گفت: جناب آقای فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و همچنین قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی این کشور، نقش مهمی در این رابطه ایفا کردند، مقامات ذی‌ربط اقلیم کردستان هم در گفت‌وگوها حضور داشتند. اکنون یک پیش‌نویس سندی بین ما آماده شده که امیدوار هستیم هرچه زودتر این سند به امضا برسد. ما معتقدیم وجود گروهک‌های تروریستی، ارتباط این گروهک‌ها با رژیم صهیونیستی و برخی از سرویس‌های امنیتی خارجی، تهدیدکننده اولا” امنیت عراق، امنیت ایران و حتی امنیت اقلیم کردستان است و یک‌بار برای همیشه باید به این موضوع پایان داده شود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: این چیزی است که مورد درخواست جمهوری اسلامی ایران است و ما به کمتر از این قانع نخواهیم شد، تعطیلی فعالیت تمامی مقرهای تروریستی در اقلیم کردستان، تعطیلی فعالیت پادگان‌ها و مراکز آموزشی‌شان و مجرمین نیز باید به سیستم قضایی تحویل داده شوند، چیزی به نام وجود گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نخواهد بود. ما در سال‌های گذشته خویشتنداری کرده و شهدای زیادی را در این رابطه تقدیم کرده‌ایم اکنون هیچ فرصتی برای تداوم این وضعیت در اقلیم کردستان وجود ندارد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: روابط خوب، دوستانه و برادرانه‌ای علاوه بر بغداد با اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و روابط دیرینه تاریخی جمهوری اسلامی ایران و مقامات کردی در اقلیم کردستان داشته و داریم. خوش‌بین هستیم که در سایه این روابط قوی که وجود دارد در سایه نقش‌آفرینی بغداد، دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی در آینده نباشیم اما طبعا در صورت تکرار این وضعیت پاسخ جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع، قوی و مؤثر خواهد بود. ما همچنین در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در موضوعات مختلف با هم گفت‌وگو کردیم.

بازگشت روابط ریاض با تهران را به حالت طبیعی هم به نفع دو کشور است
وی درخصوص روابط تهران و ریاض نیز اظهار داشت: بازگشت روابط ریاض با تهران را به حالت طبیعی هم به نفع دو کشور و هم به نفع منطقه می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌وگو و تعامل با عربستان سعودی استقبال کرده و با نقش‌آفرینی عراق پیشرفت خوبی در پنج دور گفت‌وگوهای قبلی داشته‌ایم و اکنون در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفت‌وگوها هستیم.

امیرعبداللهیان با اظهار امیدواری به این‌که در این زمینه ناظر و شاهد اقدامات محسوس و نتایج ملموس و عملی باشیم، تصریح کرد، در برخی از موضوعات، توافقات اجرایی و عملیاتی شده اما همچنان موضوعاتی هست که بین ما و طرف سعودی در حال مناقشه است. ما معتقدیم که در نتیجه این گفت‌وگوها فضای مناسب برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در زمان خودش فراهم خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیر گفت‌وگو، تعامل و بازگشت روابط به حالت طبیعی استقبال می‌کند.

همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده‌ایم
رییس دستگاه دیپلماسی کشور درباره پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا نیز خاطرنشان کرد: آقای فؤاد حسین که از سفر واشنگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد، ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده‌ایم و از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم.

امیرعبداللهیان گفت: این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تاکنون در وین انجام شده و پیام‌هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به‌صورت «نان پیپر» (none paper سند غیررسمی) تبادل شده که متضمن رعایت منافع همه طرف‌ها و البته خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران هست، نسبت به جمع‌بندی توافق و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم. تصور می‌کنم اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع‌بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه‌ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

وی افزود: برداشت من از آنچه که ایشان از آمریکایی‌ها نقل کردند، این است که دستیابی به توافق ممکن است و اظهارات طرف آمریکایی ناظر بر اعلام آمادگی طرف آمریکایی برای گام برداشتن در مسیر جمع‌بندی توافق است. اما مشکل اینجاست که آمریکایی‌ها همواره پیام‌های متناقض دیپلماتیک و رسانه‌ای را دنبال می‌کنند، یعنی در مسیر دیپلماتیک پیام‌های ایجابی و مثبت ارسال و در رسانه حرف دیگری زده می‌شود. ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع‌بین بوده و ریاکارانه برخورد نکند.

وزیر خارجه کشور گفت: این طرف آمریکایی است که از تعهدات خودش خارج شده از این رو شرط گذاشتن و اظهارات مغالطه‌آمیز و متناقض کمکی به حل مشکل و کمکی به این که تبعات عدم اجرای برجام به طور کامل متوجه آمریکا است را، رفع نخواهد کرد. پس آمریکایی‌ها به جای اظهارات متناقض، اشتباه خودشان را بپذیرند و در مسیر جبران این اشتباه حرکت کنند. البته سه کشور اروپایی هم بایستی در این مسیر نقش سازنده خودشان را دنبال کنند و دچار خطا در تحلیل و محاسبات نشوند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط شرکت گاز استان کرمان شرکت گاز استان کرمان کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی