تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 اسفند 1400 - 6:44
کد خبر : 1172

احیاء و راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد در کشور/ ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی جدید

احیاء و راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد در کشور/ ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی جدید
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیاء و راه اندازی مجدد افزون بر ۲ هزار واحد صنعتی راکد در کشور خبر داد.

به گزارش نسیم صبا:”علی رسولیان” در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: از ابتدای امسال تا روز ۲۴ اسفند، تعداد ۲ هزار و ۱۵ واحد صنعتی راکد و غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزود: در سال جاری راه اندازی مجدد یک هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی راکد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار گرفت که تا مدت مذکور، تعداد یک هزار و ۵۹۵ واحد بازفعال سازی شد و تا پایان سال نیز بر این تعداد افزوده می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با اشاره به برنامه بازفعال سازی ۴۰۰ واحد صنعتی راکد در خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال جاری، از احیاء ۴۲۱ واحد غیرفعال تا تاریخ یاد شده خبر داد.

رسولیان در ادامه به تشریح وضعیت احیاء واحدهای صنعتی راکد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور پرداخت و گفت: با راه اندازی مجدد یک‌هزار و ۵۹۵ واحد تولیدی غیرفعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ۳۱ استان کشور، ۱۰۰ درصد از برنامه تدوین شده برای احیاء صنایع کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ریزی احیاء ۲۸ هزار و ۸۰۰ شغل در واحدهای صنعتی راکد، تاکنون برای ۲۶هزار و ۱۰۰ نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است که بیان‌گر تحقق ۹۱ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین میزان سرمایه گذاری انجام شده برای بازگشت یک هزار و ۵۹۵ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید از ابتدای امسال را ۶۰ هزار و ۸۵۶ میلیارد ریال اعلام کرد.

رسولیان ادامه داد: رشته فعالیت صنایع شیمیایی با ۳۵۰ واحد، فلزی با ۳۴۲ واحد، غذایی با ۳۰۹ واحد، کانی غیرفلزی با ۲۵۰ واحد، خدمات با ۱۰۵ واحد، نساجی با ۹۷ واحد، سلولزی با ۹۵ واحد و برق و الکترونیک با ۴۷ واحد به تفکیک تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

وی یادآور شد: از سال ۱۳۹۱ تا نیمه اسفند سال جاری نیز جمعاً ۱۱ هزار و ۷۸۸ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشته‌اند.

احیاء و راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد در کشور/ ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی جدید

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به شناسایی نوع مشکلات عمومی واحدهای صنعتی که به توقف فعالیت و رکود منجر می‌شوند اشاره کرد و از تأمین مالی، رفع مشکل فقدان بازار، حل اختلاف شرکاء، تأمین مواد اولیه، رفع مشکلات حقوقی و قضایی، تأمین ماشین آلات، رفع مشکلات زیرساختی، تولید محصول جدید، ارتقاء فناوری و بهینه سازی خط تولید، مشارکت یا واگذاری کامل توسط مالک اصلی به سرمایه گذار جدید، اقاله به مالک اصلی و واگذاری توسط بانک به سرمایه گذار جدید به‌عنوان برخی از شیوه‌های راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راکد نام برد.

رسولیان همچنین از همکاری مطلوب دستگاه قضایی، شبکه بانکی، استانداری‌ها، ستاد ملی و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید برای اجرای پروژه بازفعال سازی واحدهای صنعتی راکد در استان‌ها قدردانی کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال که از ابتدای دولت سیزدهم و در تکمیل برنامه‌های احیاء و بازفعال سازی سال‌های گذشته در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به اجرا درآمد اشاره و اعلام کرد: در نتیجه اجرای این طرح، ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل شش هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و پنج هزار و ۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی و مسائل آن‌ها در قالب ۲۰۹ مشکل در ۶۰ سرفصل احصاء و دسته‌ بندی شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده در طرح پایش این سازمان، ۶۲ درصد از طریق شیوه‌هایی که ذکر شد، امکان راه اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بالغ بر ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید فراهم می‌شود.

رسولیان اضافه کرد: همچنین ۵۷ درصد این واحدها، تمایل خود را به راه اندازی مجدد اعلام کرده‌اند؛ ۵۰ درصد نیازمند انجام عارضه یابی و بررسی دقیق‌تر هستند و ۴۵ درصد نیز به انجام پروژه عارضه یابی از طریق مشاوران و کلینیک‌های کسب و کار تمایل نشان داده‌اند.

وی در ادامه به چرخه عمر فناوری و محصول در صنعت به‌خصوص در صنایع کوچک و متوسط اشاره کرد و اظهار داشت: چرخه محصول نمایان گر دوره عمر فناوری و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوری که از مرحله ایده پردازی در قالب یک طرح مهندسی تا تولید و رشد محصول و نحوه واکنش بازار نسبت به انتشار محصول، کسب و کارها با تحولات مختلفی در مراحل جنینی، رشد، بلوغ و زوال مواجه هستند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: از این رو باید توجه داشت که یک محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوری، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و … شود و مدتی راکد و سپس فعال شود.

رسولیان در بخش دیگر این گفت‌وگو، از واگذاری مسوولیت اجرای پروژه فعال سازی و افزایش ظرفیت‌ تولید واحدهای صنعتی فعال به سازمان متبوع خود در سال آینده خبر داد و گفت: از مجموع ۴۸ هزار و ۵۳۵ واحد صنعتی خرد، کوچک، متوسط و بزرگ مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، ۶ هزار و ۸۱۴ واحد راکد و بقیه با ظرفیت‌های مختلف درحال فعالیت هستند.

وی افزود: ۱۱ هزار و ۳۳۷ واحد با ظرفیت بالای ۷۰ درصد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی درحال تولید هستنند که برای این دسته از واحدها، برنامه‌های حمایتی تثبیت تولید و اشتغال اجرا می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: همچنین ۱۳ هزار و ۸۶۴ واحد با ظرفیت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۱۶ هزار و ۵۲۰ واحد نیز با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد درحال فعالیت‌اند که برنامه افزایش ظرفیت‌ تولید برای این دو گروه از واحدها در اولویت‌های تعیین شده به اجرا درمی‌آید.

رسولیان با اشاره به این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در افق چهار ساله، برنامه افزایش ظرفیت‌ تولید ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی زیر ظرفیت را در دستور کار خود قرار داده است، ادامه داد: در سال ۱۴۰۱، فعال سازی سه هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی زیر ظرفیت ۵۰ درصد هدف گذاری شده است.

وی با بیان این‌که با هماهنگی خوب قوای سه‌گانه، حمایت‌های همیشگی رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت و همکاری شایسته نظام بانکی و دستگاه‌های اجرایی حامی بخش صنعت و تولید، افق روشنی پیش روی اقتصاد و فضای کسب و کار کشور متصور است، اظهار امیدواری کرد با چشم انداز موجود، روند کاهشی تعداد واحدهای صنعتی راکد و زیر ظرفیت تولید تداوم یابد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۶ شهرک و ۳۲۶ ناحیه صنعتی و چهار منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۷ شهرک فناوری، ۳۸ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۶ هزار و ۸۴۱ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۸ هزار و ۵۳۵ واحد صنعتی و سه هزار و ۱۸۲ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۱ هزار و ۹۱۰ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.