تاریخ انتشار : سه شنبه 7 شهریور 1402 - 6:42
کد خبر : 11775

یک سوم تورم کشور به حوزه مسکن بر می‌گردد

یک سوم تورم کشور به حوزه مسکن بر می‌گردد
وزیر راه و شهرسازی گفت: یک سوم تورم کشور ارتباط مستقیمی با حوزه مسکن دارد و هر چقدر قیمت مسکن افزایش یابد شاهد بالا رفتن نرخ تورم خواهیم بود.

به گزارش نسیم صبا از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی بعد از ظهر دوشنبه در جلسه شورای اداری استان قم برگزار شد اظهار داشت: امروز در کشور کارهای زیادی در حال انجام است که در حوزه مسکن نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی عنوان داشت: مسکن موضوع مهم زندگی بشری است و هر کسی برای تشکیل خانواده به مسکن نیاز دارد.

بذرپاش گفت: یک سوم تورم کشور به حوزه مسکن بر می‌گردد که هر چقدر نگاه ما به کاهش قیمت مسکن باشد در این صورت تورم کشور نیز کاهش می‌یابد.

وی ابراز داشت: هر چقدر عرضه مسکن بیشتر شود اثر مستقیم در کاهش قیمت خواهد داشت که با روش‌های مختلف می‌توان در این زمینه تولید مسکن را افزایش داد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد و در بخش‌های روستایی و شهری می‌توانیم مکانیسم‌های تشویقی در نظر بگیریم تا مردم خودشان کار ساخت و ساز را انجام دهند.

فزایش قیمت بیمه اثر مستقیم بر روی تورم و قیمت مسکن دارد

وی عنوان داشت: افزایش قیمت بیمه اثر مستقیم بر روی تورم و قیمت مسکن دارد که مجلس اصلاحی در این زمینه انجام داده که شورای نگهبان نیز مشکلی نگرفته است که در صورت تصویب نهایی این امر اثرات کاهشی خواهد داشت.

بذرپاش با بیان اینکه افزایش عوارض شهرداری‌ها نیز اثر مستقیم بر روی تورم مسکن دارد افزود: نباید یکی از روش‌های آسان همانند افزایش عوارض ساخت و ساز شهر را اداره کرد و این متغیرها قیمت مسکن را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان دولت همه توان خود را برای تولید مسکن گذاشته ایم ابراز داشت: قبل از اینکه رئیس جمهور موضوع ساخت یک میلیون مسکن را مطرح کند این امر قانون مجلس بوده است و همه می‌دانیم که این حوزه چقدر سخت و پیچیده است و یکی از نیازهای اساسی جامعه است.

آماده سازی هر قطعه زمین ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد

وزیر راه و شهرسازی عنوان داشت: تأمین زمین، دریافت مجوزهای قانونی و تأمین نظر دستگاه‌های مختلف و آماده سازی از جمله مسائلی است که در حوزه ساخت مسکن با آن مواجه هستیم و امروز برای آماده سازی هر قطعه زمین ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد و از سویی دیگر خدمات زیربنایی نیز می‌بایست فراهم شود.

وی با بیان اینکه امروز ۲۳۸۹ واحد در استان قم ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است افزود: ساخت این واحدهای نیز با کیفیت بوده است و در سایت ۵۶۰ هکتاری نیز ساخت و سازهای نهضت ملی مسکن شروع شده و هر امیدواریم در هر فصل شاهد افتتاح طرح‌های نهضت ملی مسکن در سراسر کشور باشیم.

تاکنون ۳۵۰ هزار قطعه زمین در کشور به متقاضیان واگذار شده است

بذرپاش گفت: تاکنون ۳۵۰ هزار قطعه زمین در کشور به متقاضیان واگذار شده است و در کنار این اقدام، تصمیمی در بنیاد مسکن گرفتیم که بتوانیم زمین‌های روستایی را به متقاضیان واگذار کنیم و امروز در قم ۵ هزار واحد مسکونی در مجاورت روستای طایقان واگذار شد و تا آخر سال نیز ۵۰۰ هزار قطعه زمین واحد مسکونی واگذار می‌شود.

وی بیان داشت: در قانون طرح جوانی جمعیت نیز تکالیفی داریم و واگذاری زمین با سرعت صورت می‌گیرد و امیدواریم با این طرح‌ها شاهد بهبود وضعیت بخش مسکن باشیم‌.

وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: در بافت فرسوده دو محرک برای بازسازی و نوسازی خانه‌های فرسوده داریم که با در نظر گرفتن مکانیسم‌های تشویقی امروز شاهد رشد ۴۱ درصدی ساخت و سازها در این مناطق هستیم.

وی بیان داشت: در ماه‌های اخیر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات رشد خوبی داشتند که وام نهضت ملی مسکن نیز، ۵۵۰ میلیون تومان شد و تلاش کردیم که نرخ سود به ۱۸ درصد کاهش یابد.

بذرپاش عنوان داشت: وام ودیعه مسکن و صنعتی سازی، رشدهای ۷۰ تا ۸۰ درصدی داشته است که تلاش می‌شود نرخ سود آنان نیز کاهش یابد.

وی گفت: در حوزه مسکن مشکلات دیگری نیز وجود دارد که رهاشدگی در نرخ گذاری بازار خرید و فروش مسکن از جمله آنان است.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: هم اکنون بیش از ۱۷۰ هزار مشاور املاک در سراسر کشور فعالیت دارند که این آمار بسیار زیاد است و امروز حتی برای پاساژها نیز مشاور املاک داریم که عدم سیاستگذاری درست در این بخش موجب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

وی در خصوص پروژه مونوریل قم نیز بیان داشت: ما در دولت این اختیار را به استان قم واگذار می‌کنیم که هر تصمیمی در زمینه این پروژه بگیرد، ما آن را می‌پذیریم و دولت نیز موافق آن خواهد بود.

بذرپاش خطاب به مسئولین شهری و استان قم بیان داشت: پس از رسیدن به تصمیم کارشناسی باید اقدام کرد و اشکال در گذشته این بود که مدیران در زمینه تصمیم گیری قاطع نبودند.

وی بیان داشت: در خصوص فرودگاه قم نیز رئیس جمهور چندین بار تذکر دادند و امروز مجوز فرودگاه قم صادر شده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: منطقه سلفچگان قرار است این کار را پیش ببرد و هماهنگ می‌کنیم جلسه‌ای مشترک بین منطقه ویژه سلفچگان و مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها برگزار شود و موانع اجرایی این پروژه برطرف خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.