تاریخ انتشار : شنبه 24 تیر 1402 - 5:36
کد خبر : 10904

نیاز آبی ۱۹ میلیون نفر برطرف می‌شود

نیاز آبی ۱۹ میلیون نفر برطرف می‌شود
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه بخش آب کشور گفت: بهره برداری از ۴۸ طرح تامین آب ۴۴ هزار لیتر به ظرفیت تامین آب کشور اضافه می‌کند و نیاز آبی حدود ۱۹ میلیون نفر برطرف می‌شود.

به گزارش نسیم صبا از شرکت مدیریت منابع آب ایران، «عیسی بزرگ‌زاده» افزود: امسال کار بسیار گسترده‌ای در بخش آب در دست اجرا است و آن، بهره برداری کامل یا بخشی از ۴۸ طرح آبرسانی از بین ۱۰۰ طرح اولویت‌دار در این برنامه است.

وی گفت: با بهره برداری از این ۴۸ طرح، نزدیک‌به ۴۴ هزار لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شرب کشور اضافه خواهد شد و بدین ترتیب آب حدود ۱۹ میلیون نفر تامین خواهد شد.

بزرگ زاده درباره طرح‌های اولویت‌داری که در سال ۱۴۰۲ به نتیجه خواهند رسید، خاطرنشان‌کرد: افتتاح و آبگیری از ۳۰ سد با حجم مخزن ۴.۴ میلیارد متر مکعب و آب قابل تنظیم، ۳.۴ میلیارد متر مکعب در برنامه تامین آب کشور وجود دارد.

این مقام مسوول درباره برنامه جمع آوری و تصیفه فاضلاب شهری که در ردیف پروژه‌های بهداشتی و زیربنایی قرار دارد، گفت: بهره برداری از ۲۳ طرح فاضلاب از میان ۵۹ طرح اولویت دار در این بخش، در سال ۱۴۰۲ هدفگذاری شده که با ظرفیت تصفیه بیش از ۵۰۰ هزار متر مکعب در روز، پوشش جمعیت افزون بر ۳.۲ میلیون نفر را در بر دارد.

وی درباره برنامه‌های آب در بخش کشاورزی، گفت: ساخت ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار شبکه آبیاری و آب اندازی ۳۳ هزار و ۷۰۰ هکتار در ۲۸ طرح، از جمله برنامه‌های اولویت‌دار در سال ۱۴۰۲ است.

وی افزود: به‌طور کلی از بین ۲۴۰ طرح اولویت‌دار، نزدیک‌به ۱۰۵ طرح با هزینه ۹۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ به اهداف تعیین شده خواهد رسید.

مدیرکل برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه بخش آب کشور اظهار داشت: با توجه دولت و تلاش‌های انجام شده، منابع مالی مناسبی برای اجرای این طرح‌ها در نظر گرفته شده است و تاکنون بخش مناسبی از این منابع وارد پروژه‌ها شده و امیدواریم این پروژه‌ها در زمان خود به بهره برداری برسد.

وی افزود: وزارت نیرو در نخستین گام برای هر چه سریع‌تر به ثمر نشستن این طرح ها، با انتخاب سه معیار مهم اثر بخشی، زمان بهره برداری و بودجه مورد نیاز، طرح های اولویت‌دار را تعیین و انتخاب کرده است که تعداد آنها نزدیک به یک‌سوم فهرست بلند طرح های نیمه تمام است.

بزرگ‌زاده در ادامه بیان‌داشت: در فرایند اولویت بندی، اثربخش بودن طرح‌ها در سه بُعد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی مد نظر بوده است.

وی توضیح‌داد: همه طرح هایی که منجر به تامین نیازهای محیط زیستی پیکره های آبی می شوند، نظیر طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه و طرح‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب به صورت شاخص دارای اثربخشی محیط زیستی است.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: طرح‌های آب‌رسانی و نیز اجرای شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب که اهداف بهداشتی و رفاهی دارند و همچنین همه طرح‌های توسعه منابع آبی که به ایجاد شغل می انجامند، دارای اثربخشی اجتماعی قلمداد می شوند.

وی گفت: درباره اثربخشی اقتصادی نیز می‌توان به طرح‌هایی که هدفشان تامین آب برای بخش های خدمات و صنعت است و به تولید سرانه ناخالص داخلی کمک می کنند، اشاره کرد.

بزرگ‌زاده خاطرنشان‌کرد: افزون بر معیار اثربخشی، برای رسیدن سریع این دست‌ از طرح‌ها به چرخه سود دهی، زمان بهره‌برداری از آنها نیز جزو معیارها گنجانده شد و البته در کنار این معیار مهم برای فهرست طرح‌های اولویت‌دار، محدودیت مالی نیز مد نظر قرار گرفته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.