تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مرداد 1401 - 7:46
کد خبر : 2993

نباید ایراد مراجع قضایی از نمایندگان مردم و ائمه جمعه پنهان بماند

نباید ایراد مراجع قضایی از نمایندگان مردم و ائمه جمعه پنهان بماند
رئیس دستگاه قضا در گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور تاکید کرد: چنانچه مراجع قضایی دارای اشکال و ایراد هستند نباید این ایراد و اشکال از چشم نمایندگان مردم و شما ائمه جمعه پنهان بماند.

به گزارش نسیم صبا ازمهر، طبق گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در بیست و پنجمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور ضمن گرامیداشت ایام پایانی ماه پر فضیلت ذی‌الحجه و روز مباهله، به اهمیت جایگاه و پایگاه نماز جمعه اشاره کرد و اظهار داشت: نماز جمعه پایگاه بصیرت‌افزایی، وحدت‌آفرینی و آگاهی‌بخشی است؛ نماز جمعه یک نماز سیاسی، عبادی، فرهنگی و اجتماعی می‌باشد و جایگاهی است که یکی از بیشترین تأثیر ها را بین مردم و مسئولین ایفا می‌کند.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: نماز جمعه جایگاه و پایگاهی است که می‌تواند در ایجاد آرامش و امید آفرینی بیشتر و بالا بردن آگاهی‌های مردم و همچنین ایجاد وحدت بین آحاد مردم نقش‌آفرینی و اثرگذاری داشته باشد؛ همچنین نماز جمعه در تبیین برنامه‌های کشور و نظام به عنوان یک حلقه واسط فوق‌العاده عمل می‌کند.

رئیس عدلیه با بیان اینکه آنگونه که شایسته است از جایگاه و پایگاه نماز جمعه حمایت‌های لازم صورت نگرفته است، تصریح کرد: نماز جمعه از جهات مختلف ظرفیتی عظیم محسوب می‌شود اما متأسفانه ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت عظیم به نحو مطلوب بهره بگیریم لذا همه باید در راستای ارتقا جایگاه و پایگاه نماز جمعه تلاش کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اهمیت امر قضا و خطیر بودن جایگاه قضاوت بیان داشت: اگر قوه قضائیه مقتدر، مستقل و صحیح‌العمل باشد، از بسیاری از کجی‌ها و نارسایی‌ها و وقوع جرم‌ها جلوگیری و پیشگیری می‌شود و چنانچه قوه قضائیه در تراز قضای اسلامی باشد می‌تواند حق هر مظلومی را از ظالم بستاند و دست هر متجاوزی به جان و مال و عرض مردم و ارزش‌های الهی را قطع کند و به مجازات خیانت‌کاران و متجاوزان بپردازد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مهمترین سرمایه در قوه قضائیه نیروی انسانی اعم از قاضی و کارمند می‌باشد، اظهار کرد: ما در دستگاه قضائی بر اساس مقدورات و وسعی که داریم به صورت شبانه‌روزی در حال تلاش هستیم و از شما ائمه جمعه سراسر کشور نیز استمداد می‌طلبیم که به ما برای هر چه مطلوب‌تر انجام شدن مأموریت‌های محوله یاری رسانید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: من جز خدمت به مردم و نظام هدف دیگری ندارم و با توجه به اینکه در دهه پنجم انقلاب هستیم دیگر بسیاری از خطاها از ما پذیرفته نیست لذا باید به یکدیگر کمک کنیم تا به صورت شایسته به نظام و مردم خدمت‌رسانی کنیم.

رئیس عدلیه با اشاره به اولویت‌های دستگاه قضائی در دوره اخیر، بیان داشت: من تلاش دارم تا آنجا که ممکن است آرامش در جامعه حاکم باشد و دستگاه قضائی ملجأ و پناه آحاد مردم باشد و مساعدت و معاضدت بیشتری به طبقات و اقشار بی‌بضاعت داشته باشیم.

قاضی القضات در ادامه با اشاره به وظیفه و مسئولیت نظارتی قوه قضائیه و به طور ویژه سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: در دوره اخیر به سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرده‌ام که نسبت به نظارت بر نحوه اجرای قوانین مصوب در کشور اهتمام داشته باشد و چنانچه دستگاهی نسبت به اجرای قانون مصوب توجه لازم را ندارد بلافاصله موضوع را پیگیری کند و به صرف تذکر اکتفا نکند و اگر به تخلفی رسید، موضوع را به مرجع ذیصلاح اعلام کند و چنانچه جرمی نیز محرز شد موضوع را تعقیب کرده و به دادگستری اعلام کند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: قانون‌گریزی یک ضد ارزش است و اهتمام به اجرای قانون یکی از اولویت‌های ما در قوه قضائیه است و این اعتقاد راسخ را داریم که با توجه به زحماتی که برای تصویب یک قانون کشیده می‌شود، قانون مزبور باید به مرحله اجرا درآید و چنانچه واجد ایراد و اشکال است، نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

رئیس عدلیه در ادامه به وظایف و مسئولیت‌های دیوان عدالت اداری به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های دستگاه قضائی نیز اشاره کرد و گفت: به دیوان عدالت اداری تاکید کرده‌ام که چنانچه مسئولی در جایگاه حقوقی خود تخلفی مرتکب شد و یا به فردی از افراد جامعه ظلمی کرد، موضوع را دقیق و سریع مورد رسیدگی قرار دهند؛ وقتی نسبت به موضوع تخلف یا قانون‌گریزی چند مسئول رسیدگی دقیق و همه‌جانبه صورت گیرد برای بسیاری از مسئولان درس عبرتی خواهد شد که قانون‌شکنی و قانون‌گریزی نداشته باشند و حقوق مردم را محترم شمارند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به تعاملات مطلوبی که میان قوه قضائیه و دولت و مجلس در این دوره برقرار است، تصریح کرد: اگر در دولت و از سوی یک مسئول دولتی خطایی سر زد، ما نباید چشم پوشی کنیم و این چشم‌پوشی کمک به دولت نیست، بلکه باید متناسب با موضوع، تذکر دهیم و یا برخورد کنیم؛ اما امر مزبور نیز به این معنا نیست که هر روز یک نزاع و جدل داشته باشیم چرا که مردم از این اختلاف‌ها رنج می‌برند و از ما مسئولان توقع دارند دست در دست هم مشکلات کشور را رفع کنیم.

وی افزود: امروز رئیس‌جمهور ما یک شخصیت مردمی، ولایتمدار و پرکار است؛ بنابراین باید با او همکاری داشته باشیم؛ البته این همکاری به آن معنا نیست که اگر جایی وظیفه‌ای داریم، از ایفای آن وظیفه، چشم‌پوشی کنیم.

رئیس دستگاه قضا همچنین گفت: در قوه قضائیه طی ۱۳ ماه اخیر بیشترین تعامل را با نمایندگان مجلس داشتیم و تقریباً با تمامی کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ایم.

وی افزود: این اعتقاد را دارم که چنانچه مراکز و مراجع قضائی دارای اشکال و ایراد هستند نباید این ایراد و اشکال از چشم نمایندگان مردم و شما ائمه جمعه پنهان بماند لذا به شما ائمه جمعه نیز پیشنهاد می‌کنم از مراکز و مراجع قضائی و زندان‌ها بازدید کنید همانطور که این پیشنهاد را به نمایندگان مجلس ارائه کردم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه بیان داشت: امروز مردم از گسترش ابتذال و ناهنجاری‌های اجتماعی رنج می‌برند و از برخی تبعیض‌ها و مفاسد و ناکارآمدی‌های ما مسئولان در رده‌های مختلف گلایه دارند؛ امروز مردم نسبت به برخی رانت‌ها و فسادها که منجر به ایجاد فاصله طبقاتی و مخدوش شدن عدالت اجتماعی می‌شود، گلایه‌مندند؛ مردم از اینکه زندگی مسئولین با سایر طبقات جامعه متفاوت باشد ناراحت می‌شوند؛ مردم ناخرسند می‌شوند اگر در این شرایط ما مسئولین از تشریفات نابجا و غیرضرور بهره بگیریم.

رئیس قوه قضائیه این پیشنهاد را به مسئولان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و امامان جمعه سراسر کشور، مطرح کرد که با تشکیل کارگروه‌هایی در هر شهر با مشارکت و حضور مسئولان قضائی و سایر مسئولان مربوطه نسبت به رسیدگی به مشکلات مخصوص آن شهر و مردم آن شهر با ترسیم اولویت‌ها، اتخاذ تصمیم کنند.

رئیس عدلیه در پایان با اشاره به تحولاتی که در جذب و گزینش قضات در دستگاه قضائی در شرف انجام است، گفت: در حال حاضر ۵۰۰ طلبه فاضل را برای برگزاری دوره‌های فشرده گزینش کرده‌ایم و مراحل آموزش، برخی از آنها آغاز شده است؛ در این زمینه نیز ائمه جمعه سراسر کشور می‌توانند به ما یاری رسانند.

همچنین در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور طی سخنانی برگزاری اجلاس سراسری امسال ائمه جمعه کشور بعد از دوران فترت کرونا را یک اتفاق مبارک دانست و گفت: امیدواریم یکی از برکات اجتماع ائمه جمعه در تهران و بررسی مسائل کلان و جاری کشور این باشد که پرچم نماز جمعه در سراسر کشور بیش از گذشته برافراشته شود.

وی با اشاره به جایگاه رفیع دستگاه قضا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: قوه قضائیه از ارکان اساسی اداره کشور است و مأموریت‌های بزرگی نظیر گسترش عدالت، دفاع از حقوق عامه، مبارزه قاطع با فساد و تأمین آزادی‌های مشروع بر عهده این قوه است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه قوه قضائیه از ظرفیت‌های ممتاز و منحصر بفردی همچون جایگاه مدعی‌العمومی و سازمان بازرسی برخوردار است، گفت: این ظرفیت‌های دستگاه قضا می‌تواند در حُسن اجرای قوانین و پیشبرد برنامه‌های عمومی کشور نقش قابل توجهی داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشحالیم که در این مقطع حساس و خطیر در تاریخ انقلاب اسلامی و بعد از دوره تصدی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بر دستگاه قضا، خداوند متعال توفیق داد و در حال حاضر ریاست قوه قضائیه را شخصیتی عهده‌دار هستند که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی فردی مؤمن، انقلابی، پُرکار، مردمی، دور از تشریفات، دارای سعه صدر در برابر منتقدان، بهره‌مند از تجربه گرانبهای شناخت عمیق و سابقه درخشان در امر قضا و همچنین آشنا با زوایای قوه قضائیه هستند.

وی افزود: لازم است که من نیز تعبیر دیگری را در خصوص آقای محسنی اژه‌ای بیان کنم و بگویم که رئیس کنونی قوه قضائیه، یک شخصیت نماز جمعه‌ای و از دوستداران نماز جمعه هستند؛ آقای محسنی اژه‌ای از جمله حاضران به‌وقت در نمازهای جمعه چه در تهران و چه در سایر شهرها هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری همچنین گفت: امیدوار هستیم که سند تحول قوه قضائیه با همت رئیس دستگاه قضا و سایر مسئولان و کارکنان قوه قضائیه به طور کامل اجرایی شود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ضمن قدردانی صمیمانه از مواضع صریح و شفاف حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در زمینه‌های مختلف و همچنین ورود جدی و کاربردی رئیس دستگاه قضا به حوزه‌هایی نظیر اصلاح فرآیندها، اصلاح داخلی قوه قضائیه و تقویت نگاه به حوزه‌های مربوط به حقوق عامه، اظهار کرد: اقدامات و رویکردهای دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی، امیدهای بسیاری را برانگیخته و ما امیدواریم که دستگاه قضائی برای پیشبرد برنامه‌های تحولی خود، از شبکه گسترده، امین و کارآمد امامت جمعه در کشور به خوبی استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه امامت جمعه در سراسر کشور به عنوان ناظر امین قوه قضائیه، از سر شوق و رغبت برای هرگونه همکاری جهت تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه‌های قضائی از جمله پیشگیری از وقوع جرم، حل اختلافات و کاهش ورودی پرونده‌ها، اعلام آمادگی می‌کند.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده نماینده مقام معظم رهبری در استان هرمزگان به بیان مطالبی پیرامون «چگونگی تعامل ستاد امر به معروف ونهی از منکر با دستگاه قضا»، «بومی‌گزینی قضا»، «ضرورت صیانت از دستاوردهای دو سال گذشته قوه قضائیه» و همچنین «رسیدگی به وضعیت واگذاری‌ها در حوزه معادن» پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان فارس نیز ضمن قدردانی از خدمات دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی، به بیان نکات و دیدگاه‌های مدنظر خود در رابطه با موضوعاتی همچون «گزینش قضات»، «ارائه آموزش‌های عمومی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم» و «ارتقا فناوری‌های نوین در دستگاه قضائی به ویژه در زمینه تکریم ارباب رجوع» پرداخت.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین شاهرخی نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان ضمن قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر رئیس و کارکنان دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی، مطالبی را در باب «اطاله دادرسی»، «ضرورت امیدآفرینی در جامعه نسبت به دستگاه قضا»، «برخورد با اراذل و اوباش مسلح»، «تورم، بیکاری و عدم رونق کسب و کار» و «تعطیلی برخی واحدهای تولیدی» بیان کرد.

همچنین در خلال این مراسم از اقدام قوه قضائیه در راستای برپایی میز خدمت قضائی در تعدادی از محل‌های برگزاری نمازهای جمعه قدردانی شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.