تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مهر 1401 - 7:44
کد خبر : 4757

غذا و کالاهای اساسی مردم نباید به ارز بیگانه وابسته باشد

غذا و کالاهای اساسی مردم نباید به ارز بیگانه وابسته باشد
معاون اول رئیس جمهور گفت: نه تنها مردم ایران بلکه مردم اکثر کشورهای جهان به دلایل مختلف به دنبال ذخیره سازی نیازهای خود هستند که این مهم اهمیت تأمین کالاهای اساسی توسط دولت را نشان می‌دهد.

به گزارش نسیم صبا ازمهر، محمد مخبر در اولین اجلاس سراسری الگوی کشت محصولات کشاورزی که روز (دوشنبه) در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با تأکید بر اینکه نباید غذا و کالاهای اساسی مردم به ارز بیگانه وابسته باشد، اهمیت موضوع امنیت غذایی را مورد اشاره قرار داد و افزود: نه تنها مردم ایران بلکه مردم اکثر کشورهای جهان به دلایل مختلف به دنبال ذخیره سازی نیازهای خود هستند که این مهم اهمیت تأمین کالاهای اساسی توسط دولت را نشان می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور به جنگ اوکراین و کمبود برخی کالاها در کشورهای اروپایی اشاره و تصریح کرد: پس از این جنگ کشورهای جهان و حتی اتحادیه اروپا دچار مشکلات اساسی شدند تا جایی که قفسه بعضی فروشگاه‌های کشورهای اروپایی با هجوم مردم از کالاهای اساسی خالی شد اما در کشور ما که مردمش تمدن ریشه دار ایرانی و اسلامی دارند در همان شرایط ویژه نیز تصمیم مهم اقتصادی برای مردمی سازی یارانه‌ها و اصلاح ارز ترجیحی گرفته شد.

وی با قدردانی از آحاد مردم برای همراهی با دولت در اجرای اصلاح ارز ترجیحی اظهار داشت: با کمک و همراهی مردم و در زمان اجرای این طرح اصلاح اقتصادی، در هیچ کجا با بحران و هجوم به فروشگاه‌ها مواجه نشدیم که این نشانگر بصیرت و ریشه دار بودن تمدن مردم است.

مخبر با اشاره به تدوین الگوی کشت محصولات کشاورزی و ابلاغ سند کشت محصولات استان‌ها توسط وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: باید با مرور دوباره، بازنگری، تدوین و اجرای اصلاح الگوی کشت در طول زمان به روزرسانی و اصلاحات در اجرای این طرح اعمال شود که این موضوع نیازمند همفکری، همکاری و همت جدی تمام دستگاه‌ها و قوای سه گانه است.

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای تدوین الگوی کشت محصولات کشاورزی گفت: حضور جدی و پررنگ مجلس و دولت در کنار یکدیگر برای اجرای این طرح نشانگر اراده جدی حاکمیت در راستای تأمین کالاهای اساسی کشور است.

وی افزود: کشاورزان به دنبال خدمت به مردم و کشور هستند و باید پس از تدوین الگوی کشت و ابلاغ آن به کشاورزان، زمینه‌های سوددهی، بهره وری و صرفه اقتصادی در اجرای این طرح توسط کشاورزان دیده شود.

مخبر با بیان اینکه باید با تقویت پول ملی ارزش ریال در جهان جایگاه مناسب پیدا کند، گفت: مصرف گاز در کشور متناسب با جمعیت و ظرفیت‌های موجود نیست و از طرفی میزان تولید نیز در کشور پایین است که باید با توجه به این مزیت خدادادی کشور را به نقطه مناسبی در تولید و صادرات گاز برسانیم.

معاون اول رئیس جمهور فعال نشدن بخش خصوصی در اقتصاد ایران را یکی از معضلات مهم اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از امور در وزارت کشاورزی توسط بخش خصوصی و کشاورزان انجام می‌شود که باید به عنوان الگویی برای سایر دستگاه‌ها قرار گیرد و تا پایان دولت سیزدهم به سمتی حرکت کنیم که از نقطه تهدید تأمین کالاهای اساسی در کشور بگذریم و بتوانیم تا ۷۰ درصد نیازهای خود در این بخش را در داخل تهیه کنیم.

وی به امکانات کشور در بخش سیلوهای ذخیره سازی گندم و آسیاب های مورد نیاز برای تهیه آرد اشاره و تصریح کرد: با یک حرکت سنجیده و انقلابی می‌توانیم جمهوری اسلامی ایران را به هاب صدور آرد در منطقه تبدیل کنیم که این خود می‌تواند به عنوان یکی از مؤلفه‌های اقتدار محسوب شود.

مخبر ادامه داد: در اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی باید مسئولیت اجرا و سیاست گذاری توسط جریان بخش خصوصی کشاورزی باشد و همچنین اعمال این سیاست‌ها برای کشاورزان، اقتصادی، سودده و مقرون به صرفه در نظر گرفته شود.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت آمایش سرزمینی، بیمه، تأمین مالی زنجیره‌ای و ایجاد امکان صادرات محصولات کشاورزی افزود: باید اقتصاد کشور به لحاظ بین المللی حرکت رو به جلویی را آغاز کند و وضعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی می‌تواند یکی از امکانات برای ورود اقتصاد ایران به چرخه اقتصاد بین المللی شود.

وی ادامه داد: تمام کشورهای حاشیه خزر نیازمند مسیر ترانزیتی جمهوری اسلامی هستند و دولت کمیته‌ای برای ایجاد یک مسیر ترانزیتی از شمال به جنوب و دسترسی کشورهای حاشیه خزر به بنادر جنوبی ایران تشکیل داده و باید تصمیمات آن هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

مخبر در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته وحدت و ولادت پیامبر اعظم (ص) تصریح کرد: در زمان کنونی بیش از گذشته نیاز به وحدت داریم؛ وحدت از خانواده شروع و تا شهر، کشور و جهان اسلامی امتداد می‌یابد و نیاز به وحدت به این دلیل است که وقتی جریانی در جهان اقتدار پیدا می‌کند طبیعتاً تقابل با آن افزایش می‌یابد و دشمن نیز بر هم زدن وحدت در کشور را هدف گیری کرده و مورد تهاجم قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در نهضت انقلاب اسلامی نیز رژیم طاغوتی بر روی افتراقات مردم سوار شد تا پیروزی انقلاب را به تأخیر بیندازد و پس از پیروزی انقلاب، دشمن بر جریانات قومی، مذهبی و منطقه‌ای برای برهم زدن آرامش در کشور تکیه کرده است.

در این مراسم سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دانش لازم برای تدوین الگوی کشت در کشور تأکید کرد: کشاورزان آمادگی اجرای الگوی کشت را دارند و الزامات اجرایی یکی از مشکلات سر راه اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه کشاورزی مردمی‌ترین و خصوصی‌ترین بخش اقتصاد کشور است و دولت باید مطلوبیت و جذابیت اقتصادی در اجرای این طرح را ایجاد کند، تصریح کرد: طبق قانون دولت موظف است تا اول مهرماه هر سال الگوی کشت را به کشاورزان ابلاغ کند و این کار تنها وظیفه جهاد کشاورزی نیست بلکه حاکمیت و دولت باید برای اجرای الگوی کشت به میدان بیایند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در اجرای اصلاح ارز ترجیحی حوزه غذا یکی از محورهای اساسی اجرای این طرح بود که با حمایت‌های رئیس جمهور و معاون اول در حوزه کشاورزی به یک امنیت پایدار در تأمین کالای اساسی رسیدیم.

وی افزود: مطمئن هستیم با اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی مشکلات آن در کشور حل می‌شود و در عین حال معیشت کشاورزان نیز به نقطه اطمینان بخشی خواهد رسید.

ساداتی نژاد گفت: باید در بودجه سال آینده یارانه کشت به کشاورزان اختصاص یابد و با بالا بردن بهره وری کشاورزی به برداشت بیشتری از محصولات برسیم.

وزیر جهاد کشاورزی، کاهش مصرف آب تا سه میلیون متر مکعب، افزایش ۱۱ درصدی تولید و ضریب خودکفایی و همچنین صرفه جویی ۲,۲ میلیارد دلاری را از مهمترین مزیت‌های اجرای این طرح دانست.

در این مراسم سند کشت محصولات استان‌ها در سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ توسط معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط مهار تورم و رشد تولید آموزش قرآن کریم آموزش قرآن کریم کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی