تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 اسفند 1401 - 7:57
کد خبر : 8740

سفیر ایران خواستار لغو فوری و کامل تحریم‌های غیرموجه علیه سوریه شد

سفیر ایران خواستار لغو فوری و کامل تحریم‌های غیرموجه علیه سوریه شد
امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه زلزله ویرانگر اخیر در سوریه وضعیت وخیم بشردوستانه این کشور را تشدید کرده است، خواستار لغو فوری، کامل و بدون قید و شرط تحریم‌های غیرموجه علیه دمشق و افزایش کمک‌های بشردوستانه شد.

به گزارش نسیم صبا از ایرنا، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد سوریه در سخنانی افزود: زلزله ویرانگر اخیر در سوریه وضعیت وخیم بشردوستانه این کشور را تشدید کرده است، ساختارها و خدمات اولیه فروپاشیده و به شدت بر توانایی مردم برای برآوردن نیازهای اولیه خود تأثیر می گذارد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: با توجه به وخامت وضعیت، کمک های بشردوستانه باید افزایش یابد و به شیوه ای بی طرفانه و بدون تبعیض، بدون سیاست زدگی یا مشروط سازی ارائه شود تا اطمینان حاصل شود که آسیب پذیرترین افراد کمک های مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

ایروانی یادآور شد: ایران یکی از اولین کشورهایی بود که با ارسال کمک‌های بشردوستانه به درخواست‌های بشردوستانه ترکیه و سوریه پاسخ مثبت داد و ما با تمام توان به مردم آسیب‌دیده از زلزله ویرانگر در شرایط سخت کمک خواهیم کرد

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: برای توجه مؤثرتر به بحران انسانی کنونی سوریه، جامعه بین‌المللی باید بر رفع کامل تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم سوریه تمرکز کند. معافیت های اخیر برای کمک های بشردوستانه کافی نیست و تنها تلاشی برای ایجاد نگرانی است.

ایروانی ادامه داد: اقدامات قهری یکجانبه، که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است، دسترسی مردم سوریه به نیازهای خود را دشوارتر کرده و توانایی نهادهای دولتی را برای ارائه خدمات اولیه و بهبود استانداردهای زندگی محدود کرده است. بنابراین، اظهار همبستگی بدون انجام اقدامات مشخص کافی نیست. ما خواستار لغو فوری، کامل و بدون قید و شرط این تحریم های غیرموجه هستیم.

وی تصریح کرد: غارت مستمر منابع طبیعی سوریه توسط نیروهای خارجی که منجر به کمبود شدید سوخت و تشدید اوضاع انسانی شده است، باید پایان یابد. بر اساس اعلام دولت سوریه چنین اقدامات جنایتکارانه ای منجر به سرقت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع و ثروت ملی سوریه، عمدتاً در قالب نفت و گاز، شده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: ما از اجرای کامل قطعنامه ۲۶۷۲ (۲۰۲۳)، با تاکید قوی بر اولویت دادن به پروژه های بازیابی زودهنگام با هدف بازسازی زیرساخت های حیاتی، افزایش عملیات کمک رسانی از داخل سوریه، و رسیدگی به چالش مبرم تامین برق، که یک نیاز اساسی برای مردم سوریه است، حمایت می کنیم.

وی افزود: چنین تلاش هایی نه تنها کمک فوری به مردم سوریه می کند، بلکه شالوده توسعه بلندمدت و پایدار را در این کشور پی ریزی می کند. این تلاش باید با همکاری و هماهنگی نزدیک با دولت سوریه و احترام کامل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: ما از تلاش‌های دولت سوریه برای حمایت و تسهیل دسترسی بشردوستانه به تمام مناطق سوریه قدردانی می‌کنیم. تصمیم اخیر دولت سوریه در گشایش دو گذرگاه جدید مرزی برای تسهیل دسترسی بشردوستانه، شایسته احترام و حمایت شورای امنیت است.

ایروانی اظهار کرد: برای اطمینان از راه‌حل سیاسی مؤثر برای بحران سوریه، ما همچنان بر این نکته تأکید می‌کنیم که فرآیند سیاسی به رهبری و تحت هدایت خود مردم سوریه، با تسهیل گری سازمان ملل، تنها رویکرد عملی برای پایان دادن به بحران است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به همراه شرکای خود در فرمت روند آستانه، به تلاش های خود برای دستیابی به عادی سازی طولانی مدت و پایدار در سوریه ادامه می دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل با بیان اینکه ما از تداوم کار کمیته قانون اساسی و تلاش‌های مستمر فرستاده ویژه برای تسهیل نشست بعدی کمیته حمایت می کنیم، افزود: ما معتقدیم که بن بست فعلی در کار کمیته قانون اساسی، می تواند از طریق تعامل سازنده و حسن نیت از سوی همه طرف های درگیر حل و فصل شود. با این وجود، ما باید محتاط باشیم که تلاش های خود را به سمت ابتکاراتی که فقط روند سیاسی را منحرف می کند و هیچ ارزشی اضافه نمی کند، هدایت نکنیم.

ایروانی تاکید کرد: تروریسم همچنان یک تهدید جدی برای سوریه و منطقه است و باید قاطعانه با آن مقابله شود. ما نگران فعالیت های تروریستی در مناطق تحت اشغال هستیم. حضور غیرقانونی نیروهای نظامی در سوریه که ناقض منشور ملل متحد و قوانین بین المللی است، منبع اصلی ناامنی در این کشور است و باید به منظور ایجاد فضای مساعد برای حل بحران پایان یابد.

وی تصریح کرد: ما قویاً معتقدیم که مبارزه با تروریسم باید با احترام کامل به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه و بدون استفاده از آن به عنوان بهانه ای برای نقض این اصول اساسی حقوق بین الملل انجام شود.

محکومیت حمله تروریستی رژیم اسرائیل به ساختمانی مسکوی در دمشق

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی اخیر رژیم اسرائیل به یک ساختمان مسکونی غیرنظامی در منطقه ای پرجمعیت در مرکز دمشق در ۱۹ فوریه را به شدت محکوم می کند. این حملات شنیع تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، زیرا حقوق بین الملل و حقوق بشردوستانه بین المللی و منشور ملل متحد را نقض کرده است.

ایروانی تاکید کرد: جامعه بین‌الملل باید فوراً رژیم اسرائیل را وادا کند تا به نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین حملات تروریستی که علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در سوریه انجام داده است، پایان دهد.

وی تصریح کرد: ما از شورای امنیت می‌خواهیم به مسئولیت خود عمل کرده و صراحتاً نقض مداوم اصل اساسی حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهای عضو، که اساس منشور سازمان ملل است، توسط رژیم اسرائیل را محکوم کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط شرکت مخابرات استان کرمان کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی