تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 اسفند 1401 - 7:39
کد خبر : 8719

سرمایه نیروی انسانی ایران قابل قیاس با هیچ امکان مادی درکشور نیست

سرمایه نیروی انسانی ایران قابل قیاس با هیچ امکان مادی درکشور نیست
معاون اول رئیس جمهور در جمع مدیران مجتمع صنایع دانش بنیان کسا گفت: سرمایه نیروی انسانی ایرانی قابل محاسبه و قیاس با هیچ امکان مادی در کشور نیست.

به گزارش نسیم صبا از مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور روز (سه شنبه) با حضور در مجتمع صنایع دانش بنیان کسا از نزدیک در جریان چگونگی روند کاری و فعالیت زیست بوم مدیریت علم و فناوری این مجتمع دانش بنیان شامل مرکز کاشف، مرکز نوآوری شروع و مرکز رشد شهید حسین پور و همچنین دستاوردهای آن در حوزه‌های الکترونیک، مدیریت بحران، هوافضا، پیشرانش، نفت، انرژی و تولیدی و صنعتی قرار گرفت.

محمد مخبر همچنین پس از این بازدید در جمع مدیران، اعضا و نخبگان علمی این مجتمع، پیشرفت و توسعه کشور در کمترین زمان و با بیشترین بهره وری را در گروی تکیه کردن و میدان دادن به جوانان تحصیل‌کرده در شرکت‌های دانش بنیان برشمرد و تأکید کرد: آینده پژوهی و نیازسنجی دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور از مهمترین وظایف و مأموریت‌های شرکت‌های دانش بنیان است.

مخبر ادامه داد: یک شرکت دانش بنیان زمانی موفق است که بتواند علاوه بر شناخت نیازهای موجود، آینده پژوهی در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و اقتصادی را در دستور کار قرار دهد. در همین زمینه دولت سیزدهم برنامه دارد تا با محور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه نیازهای کشور در بخش‌های مختلف احصا شود و در اختیار پردیس‌ها، مراکز رشد و گروه‌های تحقیقاتی قرار گیرد و پس از آن زیست بوم‌های علم و فناوری در کشور با شناخت دقیق از نیازهای این بخش‌ها، راهکارهای حل مسأله به آنان را ارائه کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سرمایه نیروی انسانی ایرانی قابل محاسبه و قیاس با هیچ امکان مادی در کشور نیست، افزود: با کمک جوانان خلاق و فعال می‌توان سرمایه‌های فراوان مالی و مادی برای کشور فراهم‌آورد به همین دلیل نیروی انسانی بویژه تحصیلکرده نقش منحصر به فردی در توسعه آینده کشور دارد.

مخبر خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم خود را موظف می‌داند به شرکت‌های دانش بنیان کمک نماید تا میزان خطرپذیری این شرکت‌ها به ویژه مراکز علمی نوپا کاهش یابد و در همین راستا باید سرمایه گذاری بزرگی در زمینه رشد نیروی انسانی در کشور حتی پیش از ورود به دانشگاه‌ها داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه شرکت‌های دانش بنیان اولویت اول برای حضور مقتدرانه و با عزت نظام جمهوری اسلامی در جهان هستند، به برخی کاستی‌های کشور در سالیان گذشته در حوزه‌های صنعتی و معدنی اشاره و تصریح کرد: مؤلفه اقتدار جز با حضور شرکت‌های دانش بنیان در آینده کشور دست یافتنی نخواهد بود و باید با تکیه بر حوزه‌های دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال کشور را به پیشرفت برساند. طبق دستورات مقام معظم رهبری شرکت‌های دانش بنیان در بحث توسعه و پیشرفت یک میانبر به آینده درخشان هستند.

وی همچنین بر ضرورت توجیه اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان تأکید کرد و افزود: در بخش صنعتی ایجاد حاشیه سود در کمترین زمان و با بالاترین توجیه اقتصادی بستگی به حضور یک شرکت دانش بنیان دارد چرا که نیروهای جوان می‌توانند با پذیرش خطرها و نیازسنجی، مشکلات را در اسرع وقت حل کنند.

مخبر خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته به مسأله مهم بهره وری در کشور توجه اساسی نشده که در این زمینه دانش مناسب، فناوری روز دنیا و تجهیزات به روز مورد نیاز است و این مهم جز با ورود شرکت‌های دانش بنیان محقق نمی‌شود.

وی تاکید کرد: با بازدید از مجتمع‌های اینچنینی می‌توان محصول مقاومت و سرمایه نیروی انسانی در جمهوری اسلامی را به وضوح مشاهده کرد که دولت باید ضمن حمایت و پشتیبانی، این شرکت‌ها را به صنایع وصل کند که در همین زمینه دولت با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه دانش بنیانی شدن هر دستگاه دولتی را طبق یک زمانبندی مشخص در حال اجرا دارد.

لازم به ذکر است مجتمع صنایع دانش بنیان کسا در پانزده سال گذشته با توجه به شناخت دقیق وضعیت علم و فناوری در کشور و تهیه مدل‌های مناسب با زیست بوم مدیریت علم و فناوری مشغول فعالیت است. حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوپا از طریق واگذاری کار در فرایند رشد و توسعه نخبگان، خطرپذیری در انجام پروژه‌ها تا رسیدن به مرحله یک شرکت دانش بنیان نوپا، رهاسازی در بازار و در نهایت بهره گیری از این شرکت‌های توسعه یافته به عنوان راهبر و پیشران واحدهای فناور از جمله راهبردهای اصلی در مدل فعالیت زیست بوم علم و فناوری کسا است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.