تاریخ انتشار : شنبه 18 تیر 1401 - 5:37
کد خبر : 2667

‎رئیس جمهور در جمع مردم سقز: ‎اهالی سقز مرزبانانی امین برای ایران بوده و هستند

‎رئیس جمهور در جمع مردم سقز:  ‎اهالی سقز مرزبانانی امین برای ایران بوده و هستند
رئیس جمهور در اجتماع مردم سقز هدف از سفرهای استانی دولت را شناسایی و آشنایی میدانی با مشکلات دانست و اظهار داشت: شهرستان سقز علاوه بر ظرفیت‌های قابل توجه در زمینه کشاورزی و گردشگری، از مزیت مرزی بودن برخوردار است و اگر از این ظرفیت‌ها خوب استفاده شود، فرد بیکار در این شهرستان نخواهیم داشت.

به گزارش نسیم صبا:آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر روز جمعه در جریان بیست و هفتمین سفر استانی دولت مردمی که به مقصد کردستان انجام شده است، در جمع مردم شهرستان سقز ضمن ابراز خرسندی از حضور و دیدار با مردم این شهرستان و ادای احترام به خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان، سقز را شهرستانی با پیشینه تاریخی، و برخوردار از تمدن و فرهنگی غنی توصیف کرد و گفت: از قله‌های تاریخی مردم این منطقه دفاع جانانه از کشور، انقلاب اسلامی و ارزشهاست.
‎رئیس جمهور شجاعت، دلاوری، تدین و انقلابی بودن را از ویژگی های مردم سقز و استان کردستان برشمرد و تصریح کرد: شأن و جایگاه دلاورانی که در این شهرستان و در این منطقه در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و افتخار آفریدند، نه فقط در استان کردستان بلکه برای همه مردم ایران باید به شکل ویژه گرامی داشته شود.
‎آیت الله رئیسی با بیان اینکه شهرستان سقز در دوران دفاع مقدس در خط مقدم دفاع از کشور ایستاد و این خط را مردانه حفظ کرد، افزود: روشن ترین دلیل صدق این ادعا ۲ هزار شهید، خیل جانبازان عزیز و سرافراز و خانواده های معظم و مکرم شهدای این منطقه هستند.
‎دکتر رئیسی در ادامه با اشاره به نقش قابل تقدیر فرهیختگان، اساتید، نخبگان و عالمان دینی این شهرستان در سنگربانی از فکر، اندیشه و معارف دینی اظهار داشت: روشنفکران جامعه کسانی نیستند که مردم را به فرهنگ غربی فرا بخوانند، بلکه کسانی هستند که جامعه و نیاز آن را به خوبی بشناسند و برای رفع این نیازها آماده خطر کردن و نقش آفرینی باشند.
‎رئیس جمهور افزود: شهیدان ما از سرداران گرفته تا بسیجیان، بهترین روشنفکران جامعه بودند که جامعه و نیاز آن را به خوبی درک کرده و حاضر شدند برای رفع این نیاز جان خود را تقدیم کنند.
‎آیت الله رئیسی ضمن پیشنهاد به هنرمندان، مستندسازان و صاحبان قلم برای ثبت هنرمندانه این رشادتها، شجاعتها و دلاوری ها در قالب فیلم و آثار مستند تصریح کرد: باید آیندگان بدانند زن و مرد این شهرستان و استان چگونه و با چه شهامت و شجاعتی در برابر تهاجم دشمن ایستادگی کردند و باید این افتخارات و همچنین فرهنگ و تمدن مردم این سامان، به نسل‌های بعدی منتقل شود.
‎دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کردستان و سقز، تلاشهای گسترده‌ای در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده که باعث متفاوت شدن چهره شهر و روستا و سایر بخش های استان شده است، افزود: برغم همه این تلاش ها باز هم شاهد مشکلات و محرومیت‌هایی هستیم که می‌طلبد امروز هم دولت، هم فرهیختگان و هم همه مردم عزیزمان در سقز و در کردستان برای رفع این محرومیت‌ها و کاستی‌ها تلاش کنند.
‎رئیس جمهور در ادامه هدف از سفر دولت به این منطقه را رفع این مشکلات و شنیدن مطالبات و خواسته های مردم از نزدیک عنوان کرد و گفت: می‌توان در تهران نشست و گزارش هایی را گرفت، می‌‌توان گفت عده‌ای بیایند فیلم تهیه کنند و برای امثال بنده به نمایش بگذارند، اما گزارش خواندن و فیلم دیدن از مشکلات مردم کافی نیست؛ باید به میان مردم آمد، باید از نزدیک با مسائل مردم آشنا شد و مشکلات را لمس کرد و بعد برای برون رفت از مشکلات با نخبگان به مشورت نشست و بهترین راهکارها را برگزید و با همت و ممارست امور را پیگیری کرد.
‎آیت الله رئیسی با اشاره با ظرفیتهای استان کردستان و شهرستان سقز گفت: آنچه ما در این استان و شهرستان از کشاورزی، دامداری، معادن و جاذبه های گردشگری گرفته تا نیروی انسانی کارآمد، تحصیلکرده و آماده کار می بینیم، ظرفیتهای بسیار خوبی است که در صورت شناسایی و بهره برداری درست، موجب فعال شدن اقتصاد، تولید و کار دانش بنیان خواهد شد.
‎رئیس جمهور با بیان اینکه بعضی پروژه‌ها در استان برغم افتتاح ظاهری، همچنان به صورت نیمه کاره در مقابل دیدگان مردم باقی مانده است، افزود: امروز در برخی خانواده‌ها نسبت به بیکاری جوانان عزیزشان که تحصیل کرده و آماده به کار هستند گلایه مندی وجود دارد که اگر زمینه فعالیت برای آنها فراهم شود آمادگی نقش آفرینی در عرصه آبادانی کشور را دارند.
‎دکتر رئیسی افزود: یکی از پروژه‌هایی که در این استان به ظاهر افتتاح شده و همچنان بخشی از کار آن ناتمام مانده، فرودگاه شهرستان سقز است. یکی از مصوبات این سفر بهره برداری کامل از این فروردگاه است که باید هرچه سریعتر توسط آقای استاندار و مسئولین مربوطه پیگیری شود و مردم در جریان نتایج آن قرار بگیرند .
‎رئیس جمهور مردم شهرستان سقز را مرزبانانی امین برای کشور توصیف کرد که در شجاعت، شهامت و اخلاص امتحان خود را به خوبی پس داده است و این جانفشانی و ایثارگری در مرزبانی می‌طلبد که با بهره گیری و بهره برداری از ظرفیتهای مرزی، برای این شهرستان فرصتهای جدید ایجاد کنیم.
‎آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز مرزها برای ما تهدید نیست بلکه فرصت است و باید از این فرصتها به نحو احسن استفاده کنیم، تصریح کرد: از جمله اقداماتی که باید در این زمینه صورت گیرد، فعال شدن سریع بازارچه های مرزی است که فعالیت آنها به منزله رونق داد و ستد به صورت رسمی است.
‎دکتر رئیسی در همین زمینه مسئله کولبری را از جمله دغدغه ها و نگرانی های دولت عنوان کرد و گفت: اگر بازارچه های مرزی به صورت رسمی فعال شوند، فردی که بخواهد کالایی را در دو طرف مرز جا به جا کند، به جای آنکه برای رفع نیاز اقتصادی و کسب درآمد جان خود را به خطر بیاندازد، با استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی به شکل قانونی فعالیت خواهد کرد. در واقع فعال شدن بازارچه های مرزی فعالیت تجاری و صادراتی برای مرزنشینان را تسهیل و آن را به امری قانونی تبدیل می کند.
‎رئیس جمهور ظرفیتهای بسیار خوب گردشگری استان کردستان و بویژه شهرستان سقز را بستری مناسب برای فعال کردن اقتصاد گردشگردی عنوان کرد و گفت: از جمله برنامه های جدی دولت برای کردستان و به طور خاص شهرستان سقز بهره گیری از جاذبه های گردشگری در راستای فعال کردن اقتصاد گردشگردی و کمک به رفع نیاز اشتغال این شهرستان است.
‎آیت الله رئیسی همچنین مسئله تامین آب شرب این شهرستان را از جمله مسائل بسیار مهم دانست و افزود: مردم عزیز این منطقه با وجود توانمندی های بالقوه و نعمتهای خدادادی نباید دغدغه تامین آب شرب داشته باشند و در مصوبات این سفر به حل مسئله آب توجه جدی خواهد شد.
‎دکتر رئیسی در ادامه وجود بیکاری در این استان به رغم وجود نیروی انسانی تحصیلکرده و آماده به کار را برای دولت رنج‌آور دانست و گفت: رفع بیکاری و ایجاد اشتغال از مسائل اصلی و محوری امروز دولت است که در این مسیر از ظرفیت مردمی یعنی فعال کردن بخش خصوصی و بخش تعاونی حتما بهره خواهیم برد.
‎رئیس جمهور با بیان اینکه تجربه نشان داده اگر دولت بخواهد در همه عرصه ها تصدی‌گری کند موفق نخواهد بود، تصریح کرد: دولت باید تصدی‌گری‌های خود در اقتصاد را به بخش‌های خصوصی و تعاونی منتقل و کار هدایت، حمایت و نظارت را به عهده بگیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط شرکت گاز شرکت گاز هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی