تاریخ انتشار : یکشنبه 29 مرداد 1402 - 6:42
کد خبر : 11521

دهک‌بندی‌های جدید یارانه اعلام می‌شود

دهک‌بندی‌های جدید یارانه اعلام می‌شود
وزیر کار بر تحقق وعده دولت سیزدهم در ایجاد یک میلیون شغل سالانه تاکید کرد و گفت: طبق طرح جدید بر اساس شاخص‌های اقتصادی دهک‌بندی‌های یارانه مجدد بررسی و به مردم اعلام می‌شود.

به گزارش نسیم صبا از مهر، سید صولت مرتضوی عصر شنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت: طبق قانون هر ۶ ماه یکبار دهک‌بندی‌ها بررسی می‌شود، پایگاه رفاه ایرانیان موضوع دهک بندی یارانه آحاد مختلف را بررسی و به آنها اعلام می‌کند.

وی افزود: شاخص‌های مختلف از جمله تراکنش‌های بانکی، مالکیت مسکن و خودرو، درآمدهای خانوار و سایر موارد در دهک بندی‌ها تأثیرگذار است که گاهی صدک‌ها میلی متری تغییر می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه پاسخگوی دهک بندی یارانه‌ها هستیم، گفت: اگر کسی نسبت به دهک بندی اعتراض دارد می‌تواند از طریق مراجعه به ستاد وزارت کار و یا از طریق سامانه حمایت، اعتراض خود را ثبت کند ماهانه اعتراض‌ها بررسی و به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: امکان ضریب خطا در دهک بندی یارانه‌ها پنج درصد است، اکنون مراجعه‌ها به ستاد وزارتخانه و سامانه محدود شده، ضمن اینکه همکاران ما در وزارت کار مکلف به پاسخگویی هستند.

مرتضوی با بیان اینکه در دهک بندی یارانه‌ها شاخص‌های مختلف اقتصادی در نظر گرفته می‌شود، گفت: تنها درآمد سرپرست خانوار محاسبه نمی‌شود بلکه درآمد اعضای خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرد، بر این اساس اشخاصی مراجعه و اعلام می‌کنند که درآمدی ندارند اما با پیگیری مشخص می‌شود که درآمد اعضای خانوار نیز بررسی می‌شود از این رو نیاز است تا نسبت به جداسازی اعضای خانواده اقدام کنند.

وی گفت: گاهی اشخاصی نسبت به دهک بندی‌ها اعتراض دارند که از حساب شخصی به عنوان کارپرداز یک اداره و یا مؤسسه خیریه استفاده می‌کنند این افراد باید حساب‌های شخصی را از تجاری و خیریه‌ای جدا کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور در خصوص رسیدگی به اعتراض دهک بندی‌ها، در گام اول یک میلیون خانوار بودند که به طرح یارانه بگیران در دولت سیزدهم اضافه شدند و دولت حمایت‌های لازم را از یارانه بگیران بخصوص در دهک‌های اول تا سوم انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت افزایش اعتبار یارانه را در طرح کالابرگ الکترونیکی اجرایی می‌کند، گفت: دهک‌های اول تا سوم که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می‌گیرند در صورتی که ۵۰ درصد از مبلغ یارانه را از ۱۱ قلم خریداری کنند مبلغ ۱۲۰ هزار تومان افزایش اعتبار دریافت می‌کنند.

مرتضوی عنوان کرد: بر این اساس اگر ۱۱ قلم کالای اساسی که در طرح کالابرگ وجود دارد با نوسان‌های قیمتی و تورم روبرو شود دولت متعهد شده که مبنای قیمت ۱۴۰۱ را بر کالاها اعمال کند در این زمینه منابع لازم پیش بینی شده و اکنون در حال اجراست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یک میلیون خانواده در طرح کالابرگ الکترونیک مشارکت کرده‌اند، گفت: در مرحله دوم طرح کالابرگ که از ۹ روز گذشته شروع شده، شاهد افزایش مشارکتی ۲.۵ برابری خانوارها نسبت به مرحله اول کالابرگ هستیم و اکنون با اقبال خوبی مواجه شده‌ایم.

وی ابراز داشت: ۲۰۴ هزار خانوار اعتبار تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی در طرح کالابرگ را دریافت کرده‌اند در صورتی که استقبال ادامه داشته باشد مشوق‌های جدید را ترسیم خواهیم کرد و دهک‌های بعدی را نیز به این طرح کالابرگ الکترونیک اضافه می‌کنیم.

آموزش مهارتی به ۲ میلیون نفر در سال
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خصوص آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستیم. در سنوات گذشته سامانه‌ای در کشور با عنوان جست و جوی شغل راه اندازی شده است که این سامانه را در دولت سیزدهم ارتقا داده‌ایم، در این سامانه کارفرما نیاز به نیروی کار را اعلام می‌کند و کارجو نیز می‌تواند شغل مورد نیاز را جست و جو کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در سنوات قبل اعلام شد که ۳۰۰ هزار کارفرما متقاضی کارجو هستند، وقتی آسیب شناسی شد، مهمترین عامل نبود مهارت و آمایش سرزمینی است در همین راستا در حوزه مهارت، سازمان فنی و حرفه‌ای، وزارت آموزش پرورش و سایر نهادهای مربوطه ریل گذاری جدیدی را انجام دادند.

وی بیان داشت: در حوزه آموزش و پرورش، دانش آموزان به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای هدایت تحصیلی شدند و در وزارت علوم نیز مراکز دانشگاهی فنی و حرفه‌ای توسعه پیدا کرد و در وزارت کار نیز سازمان فنی و حرفه‌ای با رویکرد جدید وارد کارزار شد.

مرتضوی با اشاره به توسعه کمی و کیفی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور گفت: سالانه ۲ میلیون نفر به مراکز دولتی و آزاد فنی و حرفه‌ای کشور مراجعه می‌کنند، طرح آموزش مهارت تابستانه با نهادهای مختلف از تابستان امسال شروع شد و آموزش‌ها به صورت ۴۵ روزه و سه ماه است، اکنون مراجعه‌های خوبی صورت گرفته و این طرح تداوم دارد.

وی اضافه کرد: مبنای طرح ارائه آموزش‌ها به مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و بازماندگان از تحصیل که می‌خواهند مهارت بیاموزند به مراکز فنی و حرفه‌ای هدایت می‌شوند و مهارت مورد نیاز و بازار کار را سپری می‌کنند.

مرتضوی با اشاره به اجرای طرح آموزش‌های مهارتی در مراکز جوار کارگاهی است، گفت: با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای به بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مجوز داده شد تا مهارت‌ها را به کارجویان ارائه کنند. اکنون اقدامات خوبی در حوزه استاد – شاگردی شروع شده که امید داریم در حوزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، حرفه مورد علاقه و بازار کار ارائه شود.

وی گفت: اکنون به هر مرکز فنی و حرفه‌ای که مراجعه کنید به صورت چندین شیفت در رشته‌های مختلف مهارت‌ها به کارآموزان ارائه می‌شود، ضمن اینکه تناسب آموزش با بازار کار نیز صورت گرفته است.

وعده دولت در ایجاد اشتغال سالانه یک میلیون شغل محقق شد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از هدف گذاری‌ها دولت سیزدهم ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال است، گفت: اکنون که ۲ سال از عمر دولت سیزدهم می‌گذارد اعلام می‌کنیم که هدف‌گذاری دولت به احسن وجه در چارچوب تعریف اشتغال محقق شده است.

وی عنوان کرد: در دولت سیزدهم هر سال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است، از شهریور ۱۴۰۰ تا سه ماه ۱۴۰۲، یک میلیون و ۹۷۰ هزار فرصت شغلی ثبت شده که قابل راستی آزمایی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سامانه رصد اشتغال در وزارت کار گفت: همه خدماتی که دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف از جمله مشاوره، تسهیلات و سایر موارد در حوزه اشتغال ارائه می‌کنند در این سامانه ثبت می‌شوند و به صورت پیامکی، تلفنی و حضوری قابل صحت‌سنجی است، افرادی که خدمات اشتغال دریافت می‌کنند پیامک دریافت می‌کنند و با آنها به صورت تلفنی از نحوه فعالیت و خدمات راستی آزمایی صورت می‌گیرد و در مرحله حضوری از کارگاه‌ها که مشغول به کار هستند بازرسی انجام می‌شود.

مرتضوی عنوان کرد: طبق گزارش مراکز رسمی که از سوی مرکز آمار ایران ارائه شده، در سه ماه اول امسال نرخ بیکاری اعلام شد که این نرخ نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش پیدا کرده و از ۹.۲ درصد به ۸.۲ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاری بانوان، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز کاهشی و نرخ اشتغال پایدار افزایشی بوده است.

وی افزود: گاهی مسئولان استانی و نمایندگان مجلس در بعضی از شهرستان‌ها اعلام می‌کنند که نیروی کار کمی داریم در سفر رئیس جمهوری به استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای اداری استان، مسئولان اعلام کردند که کمبود نیروی کار داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: یکی از افتخارات دولت سیزدهم، تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال بوده است که در سامانه رصد اشتغال ثبت شده است ضمن اینکه وزارت تعاون نخ تسبیح است که با هماهنگی ایجاد شده خدماتی که وزارتخانه‌های مختلف از جمله صمت، جهاد کشاورزی، سازمان امور اقتصادی و همه وزارتخانه‌ها و نهادهای مربوطه ارائه می‌کنند را ثبت می‌کند.

وی افزود: دولت به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی با سرمایه گذاری داخلی و خارجی و ایجاد یک میلیون مسکن است که تسهیلات خوبی ارائه شده و تمام این اقدامات بیانگر آینده روشن در اشتغال کشور است.

نرخ بیکاری در ۱۸ استان کاهشی است
مرتضوی با اشاره به آخرین گزارش مرکز ایران از روند کاهشی بودن نرخ بیکاری در ۱۸ استان گفت: تنها چندین استان نرخ بیکاری بالایی دارند که با سیاست‌های آمایشی با تعادل در حوزه سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت می‌گیرد نرخ بیکاری را در این استان‌ها متعادل خواهیم کرد.

وی افزود: بعضی از استان‌های غربی مانند ایلام، لرستان، کرمانشاه و چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین نرخ بیکاری را دارند ضمن اینکه بیشترین فرصت شغلی ایجاد شده در کرمانشاه بود که کاهش نرخ بیکاری داشتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان ارائه کرد و گفت: این استان، یک استان پرافتخاری است، متأسفانه به دلایل مختلف یک عقب ماندگی‌های تاریخی داشته است که بخاطر گستردگی استان، تراکم کم جمعیت و خشکسالی سبب محرومیت شده است.

وی افزود: دولت توجه ویژه‌ای به این استان دارد و طرح‌های مختلفی از جمله تأمین آب مورد نیاز را از دریای عمان پیگیری می‌کند و خطوط انتقال طراحی شده است در سفرهای استانی پیگیر مشکلات بودیم همچنین در حوزه نیروگاهی و تأمین آب ۲ طرح زود بازده وجود دارد که امیدواریم مثمر ثمر باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در حوزه زیرساخت‌ها نیز دولت توجه ویژه‌ای را به این منطقه داشته است که در حوزه راه آهن، جاده‌ای و طرح‌های عمرانی کارهای خوبی صورت گرفته، ضمن اینکه این استان یکی از استان‌هایی است که مشکل بیکاری دارد در این استان طرح جامع توسعه اشتغال را داریم که همکاران فعال هستند که هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کنیم. بر این اساس در هفته‌های آینده جلسه شورای اشتغال را در استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: کارهای بلندی در حوزه مسکن روستایی و توسعه زیرساخت‌ها صورت گرفته و در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت شاخص‌های استان را در حوزه اشتغال به متوسط شاخص‌ها برسانیم که با اجرای طرح‌های متعدد دولت، چهره فقر و محرومیت از سطح این استان زدوده شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.