تاریخ انتشار : یکشنبه 10 بهمن 1400 - 11:31
کد خبر : 228

دستور وزیر اقتصاد برای شفاف‌ سازی بخشنامه حذف ضامن از وام‌ های خُرد

دستور وزیر اقتصاد برای شفاف‌ سازی بخشنامه حذف ضامن از وام‌ های خُرد

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در گردهمایی سراسری مدیران بانک‌های دولتی با عنوان “تحول نظام بانکی به نفع مردم” با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور بر پرداخت سهل وام‌های خرد به مردم و خطاب به مدیران بانک‌های دولتی گفت: اگر در شبکه بانکی مشتریان خوش‌حسابی هستند، باید بتوانند به راحتی تسهیلات بگیرند.

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در گردهمایی سراسری مدیران بانک‌های دولتی با عنوان “تحول نظام بانکی به نفع مردم” با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور بر پرداخت سهل وام‌های خرد به مردم و خطاب به مدیران بانک‌های دولتی گفت: اگر در شبکه بانکی مشتریان خوش‌حسابی هستند، باید بتوانند به راحتی تسهیلات بگیرند. این مشتریان کمترین ریسک بازپرداخت را دارند و باید مشکلی در دریافت وام نداشته باشند.

وی افزود: از همه مدیران می‌خواهم تا فردا ظهر بخشنامه بانک خود را در سایتشان بارگذاری کنند تا مردم ببینند تا مردم جزئیات و حتی کمبودها را ببینند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: حتماً شیوه نظارت و اعتراض به عملکرد شعب در سایت بانک درج شود تا مردم بتوانند مشکل خود را برای مطالبه ضامن اظهار کنند و تلاش کنید ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده شود، اگر مشکل حل نشد در تغییر مدیران شعب درنگ نکنید.

وی در ادامه با تاکید بر این که باید بخشی از منابع بانک‌ها برای پرداخت وام‌های خرد در نظر گرفته شود، گفت: این سیاست‌ها برای خودنمایی نیست بلکه برای بازگشت امید به مردم است.

خاندوزی با بیان این که دو راه برای اصلاح نظام بانکی داریم، عنوان کرد: نخست ادامه مسیر قبلی است که مقصد آن چیزی متفاوت از وضع نامطلوب امروز نخواهد بود. راه دوم استفاده از ابتکارات و ابزارهای نوین است. کلیدواژه این رویکرد، مسیر تحولی است که نقطه شروع تحول بانکی باشد.

وی افزود: پیام امشب من این است که بیایید دست به دست هم بدهیم تا خدمت گیرندگان شبکه بانکی، این اراده تغییر در شبکه بانکی را احساس کنند. مدیران نظام بانکی افسران نظام مالی کشور و به تعبیر رئیس‌جمهور امنای کشور هستند که باید تحول بانکی را پیش ببرند. سهم این مدیران به اندازه همه بخش‌های دیگر است که می‌تواند ۱۴۰۱ متفاوتی رقم بزند.

وعده بانک‌ ها برای اجرای تصمیمات دولت

مدیرعامل بانک تجارت به نمایندگی از بانک‌های عامل در همایش “تحول نظام بانکی به نفع مردم” و گردهمایی سراسری مدیران بانک‌های دولتی گفت: درباره اموال تملیکی کارگروهی تشکیل شد و تمام اموال به‌ویژه اموال مولد دسته‌بندی شد و مصوبه آن را هم امروز شورای پول و اعتبار ابلاغ کرد. بانک‌ها این اموال را با گرفتن درصدی به تولیدکنندگان بازمی‌گردانند.

هادی اخلاقی، افزود: درباره برخورد با بدحسابان، قرار شد بانک اطلاعاتی این افراد تکمیل شود و ابلاغ شد که به این افراد خدماتی ارائه نشود و کل شبکه بانکی به این کار الزام شده‌اند.

به گفته مدیرعامل بانک تجارت، در زمینه عودت سود مازاد به مشتریان، دستورالعمل نهایی در حال نهایی شدن در شورای پول و اعتبار است و با اطلاع این دستورالعمل مشتریانی که سود بالاتری داده‌اند با شرایطی می‌توانند مبالغ مازاد را دریافت کنند.

اخلاقی با تاکید بر ارزش اعتباری مشتریان به جای وثیقه محوری در دستور کار نظام بانکی در راستای اجرای ۵ فرمان رئیس‌جمهور گفت: بلافاصله پس از دستور رئیس‌جمهور جلسه‌ای برگزار شد و درباره تسهیل فرایند تسهیلات‌دهی تصمیم‌گیری شد و نتیجه ظرف ۲۴ ساعت ابلاغ شد که در این ابلاغیه به جای تاکید بر وثیقه محوری بر ارزش اعتباری مشتریان تاکید شد تا این موضوع به‌ویژه برای طبقه متوسط تسهیل شود.

سید عباس حسینی؛ معاون امور بانکی و بیمه وزیر اقتصاد هم در نشست با مدیران عامل بانک‌های دولتی گفت: منویات رئیس‌جمهور که مردم در دیدارهای عمومی از ما درخواست داشته‌اند شامل موارد زیر است؛

-آسان‌سازی پرداخت تسهیلات

-برخورد جدی با بدحسابان

-بازپرداخت سود مازاد

-راه‌اندازی واحدهای تملیکی

-جایگزینی طرح اعتبارسنجی با اخذ ضامن

-لزوم توجه به بانکداری اسلامی از مسیر قرض‌الحسنه که موردتوجه علما هم بوده است

-تاکید بر واگذاری اموال مازاد بانک‌ ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.