تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 دی 1401 - 8:17
کد خبر : 7491

توجه به ارتقای رفاه و معیشت مردم در بودجه۱۴۰۲/ کاهش ۱۹ درصدی تورم

توجه به ارتقای رفاه و معیشت مردم در بودجه۱۴۰۲/ کاهش ۱۹ درصدی تورم
رئیس جمهور ارتقای رفاه و معیشت مردم را از اهداف بودجه ۱۴۰۲ دانست و گفت: افزایش متوسط یا میانگین رشد ۲۰ درصد حقوق کارکنان و بازنشستگان و رعایت عدالت از طرق پرداخت‌های پلکانی صورت گرفته است.

به گزارش نسیم صبا از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه علنی روز (چهارشنبه ۲۱ دی ماه) مجلس شورای اسلامی پیش از ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک ولادت صدیقه طاهره (س) اظهار داشت: ان شاء الله خداوند به کوثر وجود حضرت زهرا (س) برکات را به جمع ما و امت اسلامی عطا فرماید و عمل ما را خالص گرداند تا مصالح ما به نحو برتر رقم بخورد؛ مصلحتی که برای ما، کشور و نظام ما و امت اسلامی باشد.

وی عنوان کرد: از رئیس محترم و مجلس و نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم که با همکاری آنها دولت توانست در سال مالی ۱۴۰۱ گام‌هایی بردارد و اقداماتی انجام دهد و کارهایی انجام شود که منجر به خدمت به مردم شود.

رئیس جمهور گفت: عنوان جلسه تقدیم بودجه ۱۴۰۲ است، لکن مستحضر هستید بخش اول لایحه بودجه که مربوط به شرکت‌ها است اول آبان ماه به مجلس تقدیم شد. آنچه مربوط به شرکت‌ها بود، برای اینکه قانون گذار وقت بیشتری برای رسیدگی به آن داشته باشد، یک ماه زودتر لایحه بودجه این بخش را مقرر کرد.

رئیسی تصریح کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز ۵ آذر ماه تقدیم مجلس شد. بخش تبصره و احکام نیز ارسال گردید اما در مورد بخش مربوط به جداول تدابیری میان مجلس و شورای نگهبان بود و در نهایت نظر مجلس مبنی بر دو مرحله‌ای شدن نهایی شد. در نتیجه بخش مربوط به جداول امروز به مجلس تقدیم خواهد شد.

وی اضافه کرد: نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۲ تمام تلاش این بود با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه هفتم مطابقت داشته باشد. البته مستحضر هستید آنچه مربوط به سیاست‌ها بود، به شهریور ماه باز می‌گردد. تدوین لایحه بودجه از تیر ماه آغاز می‌شود و در میانه تدوین لایحه بود برنامه هفتم ابلاغ شد و هر جای کار باشد، بودجه باید با الهام گرفتن از این سیاست‌ها انجام گیرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سیاست‌های ابلاغی در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک سال و نیم مطرح بود و تقدیم دفتر مقام معظم رهبری رسید و در مدتی کوتاه به امضا، تصویب و ابلاغ رسید. طبیعتاً دولت برای اینکه بتواند بودجه کامل را تقدیم مجلس کند، در تدوین و تصویب برنامه نیازمند وقت مناسب است.

رئیسی ادامه داد: بعد از لایحه بودجه دوستان ما دارند با تمام همت خود کار را دنبال می‌کنند و به زودی برنامه هفتم نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وی بیان کرد: طبیعتاً نسبت به برنامه هفتم حتماً این نکته مورد توجه دولت و مجلس خواهد بود که نگاهی به اندازه اجرا شدن برنامه‌های گذشته خواهند داشت. ما حتماً بنا داریم برنامه‌ای که تدوین می‌شود نهایتاً همراه با تصویب و اجرا از سوی مجلس و دولت باشد.

تلاش ما آن بود که با کسری بودجه مواجه نشویم

رئیس جمهور با اشاره به نکات مورد توجه در بودجه ۱۴۰۲ تاکید کرد: جدا کردن احکام دائمی از احکام یک ساله در بودجه ۱۴۰۲ مورد تاکید بوده است. تلاش در سال ۱۴۰۱ است بود که در سال جاری با کسری بودجه مواجه نباشیم و لازم است از کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه برای این مسأله تشکر کنم که سعی کردند تا جایی که می‌شود ما گرفتار کسری بودجه نشویم.

رئیسی با تاکید بر اینکه با توجه به درآمدهای دولت تلاش ما این است که با ۲۰ درصد صندوق توسعه با کسری بودجه مواجه نباشیم، گفت: در موضوع تورم نیز تلاش ما این است که در شرایط فعلی که شاهد ۱۹ درصد کاهش تورم هستیم، حتماً اقدامات و تصمیمات باید منجر به کاهش بیشتر تورم باشد. کاهش نرخ بیکاری امروز ۸/۹ درصد است و امروز دولت به دنبال کاهش بیکاری و افزایش اشتغال است. میزان اشتغال در این مدت، طبق آمار نزدیک به وعده یک میلیون اشتغال بوده است و انجام شده است.

وی ادامه داد: افزایش ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی از جمله اقداماتی است که اگر با اقدامات دیگر همراه باشد محقق خواهد شد. این اقدام نیازمند همکاری دولت و مجلس دارد تا به صورت یک بسته اقتصادی اتفاق بیفتد و به نقطه هدف برسیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در سال جاری تصریح کرد: امر ۱۱ ساله رتبه بندی معلمان نیز امسال اجرایی شد، پاداش بازنشستگان کشوری و لشکری انجام شد و اوراق مالی به صورت ۱۵ همت در سال جاری در حال انجام است و به موقع هم پرداخت شده است. باید به دولت اعتماد شود و اعتماد به دولت یعنی اوراق در زمان خودش پرداخت شود. آغاز اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سه بار مورد گله مقام معظم رهبری در سالهای متوالی بود برطرف و انجام شده است.

رئیسی اظهار کرد: اقدامات مؤثری در کسب درآمدها، فرار مالیاتی و شناسایی مؤدیان مالیاتی وجود دارد که بیش از ۶۶ درصد آن در سال جاری انجام شده است. در این مدت تلاش شد از بانک مرکزی استقراض نداشته باشیم و این تاکید دولت بود که از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده نکند و این نگاه دولت به برخی از پرداخت‌ها بود.

وی اضافه کرد: از روز اول بحث در دولت این بود که حقوق کارمندان چطور پرداخت شود و به حمدالله با انضباط مالی تلاش دولت این بوده که درآمدها و کنترل هزینه‌ها را اعمال کند و اگر بانک‌ها در خلق پول و نقدینگی مراعات نکنند دولت موفق نخواهد بود و باید به اینها توجه شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: لایحه بودجه مهمترین سند مالی در کشور است. نگاه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ رشد با ثبات اقتصادی، عدالت محوری و کارآمد سازی نظام حکمرانی است.

رئیسی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه از امور مورد تاکید مقام معظم رهبری و نیازهای جدی کشور است، گفت: در بودجه تقدیمی آنچه مورد تاکید است تقویت تولید و اشتغال به عنوان نکته محوری است و پیش‌بینی ۵۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه شرکت‌های دولتی در اقتصاد کشور و پیش‌بینی بینی ۳۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی دولت و پیش‌بینی امکان ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در تمامی استان‌ها برای حمایت از تولید و اشتغال، ارائه مشوق‌های مالیاتی از جمله کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی و کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به ۱ درصد، همه در جهت این است که کار بتواند در جهت تولید و اشتغال بهتر صورت گیرد.

میانگین ۲۰ درصدی رشد حقوق‌ها در سال آینده

وی افزود: نکته بعدی ارتقای رفاه و معیشت مردم است که در این زمینه پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای افزایش صد درصدی حق اولاد و پنجاه درصدی حق عائله مندی، موضوع قانون حمایت از خانواده، تأمین یارانه نقدی، یارانه دارو و تجهیزات پزشکی و افزایش متوسط یا میانگین رشد ۲۰ درصد حقوق کارکنان و بازنشستگان و رعایت عدالت از طرق پرداخت‌های پلکانی و افزایش حداقل پرداختی به ۷ میلیون تومان و معافیت مالیاتی حقوق تا ۷ میلیون تومان صورت گرفته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسأله بعدی در رابطه با مسکن و حمل و نقل است که تأمین منابع مالی برای حمایت از ساخت مسکن و تأمین اعتبارات لازم برای صندوق توسعه حمل و نقل و پیش‌بینی امکان اخذ تسهیلات مالی خارجی خارجی برای تأمین ناوگان و تجهیزات قطارهای شهری و ریلی مورد توجه بوده است.

پیش‌بینی ۶۹ همت برای یارانه دارو

رئیسی یادآور شد: در حوزه سلامت، پیش‌بینی ۶۹ همت برای یارانه دارو اجرای کامل پزشک خانواده و نظام ارجاع و پیش‌بینی حدود ۱۰ همت برای پوشش کامل بیمه تکمیلی ایثارگران از نکات محوری و مورد تاکید در بودجه ۱۴۰۲ بوده است.

وی افزود: در جهت تمرکز زدایی و نقش دادن به استان‌ها، واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ملی در سطح استان به استان و پیش‌بینی تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت حتماً می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

رئیس جمهور بیان کرد: در حوزه فرهنگ و آموزش عالی، در حوزه آب و تنش‌های آبی پیش‌بینی هایی در لایحه بودجه صورت گرفته و نکته مهم این است که تمام تلاش بر این است که کار به صورت شفاف انجام شود تا کار برای مجریان و ناظران، شفافیت بتواند به صحت و پیشرفت امور در کارها کمک کند.

رئیسی عنوان کرد: تلاش شده است در بودجه ۱۴۰۲ از هزینه‌های غیرضروری و فاقد اولویت حتماً جلوگیری شود و ایجاد ثبات اقتصادی و به اقتصاد و بازار سیگنال دادن در آن به صورت کامل قابل پیش‌بینی باشد.

منابع عمومی دولت در بودجه ۱۴۰۲، هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان است

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در بودجه ۱۴۰۲ گفت: به صورت خلاصه، تمام منابع عمومی دولت در بودجه ۱۴۰۲ نسبت به قانون بودجه سال جاری با در نظر گرفتن افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه سال ۱۴۰۱ و انتقال بخشی از مصارف و منابع تبصره ۱۴ به بودجه عمومی، به هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس جمهور ادامه داد: درآمدهای عمومی در لایحه نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱ حدود چهار درصد افزایش داشته و به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه نسبت به قانون بودجه سال جاری، ۳۸ درصد افزایش داشته است و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود ۲۶ درصد نسبت به قانون سال جاری افزایش را نشان می‌دهد.‌

رئیسی خطاب به رئیس مجلس و نمایندگان بیان کرد: یقیناً شما برای بررسی بودجه وقت زیادی خواهید گذاشت و پیشاپیش از فرصتی که می‌گذارید و دقتی که به کار خواهید گرفت تقدیر خواهم کرد. آنچه می‌خواهیم و در مجموع به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان می‌رسد باید منجر به عدالت اجتماعی و آرامش در مردم و ثبات اقتصادی و در نهایت رفاه اجتماعی منجر شود تا مردم احساس کنند مشکلاتشان کاهش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: با تمام فتنه انگیزی ها و توطئه‌های دشمن با به راه انداختن جنگ ترکیبی در حوزه‌های روانی، سیاسی، رسانه‌ای و اقتصادی، امروز ملت ایران سربلند است که دشمن را ناکام گذاشت. خدا را شاکر هستیم که ملت با بصیرت ما با توجه به رهنمودهای مقتدای بصیرت آفرینمان دشمن را ناکام گذاشت و دشمن این بار هم مانند دفعات قبل در توطئه و فتنه علیه ملت ایران مفتضح شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئولیت ما و مسئولین در مقابل این مردم مؤمن، متدین، مخلص و دلداده به انقلاب در همه استان‌ها، اقوام و گویش‌ها مضاعف می‌شود و باید بیشتر تلاش کنیم به مردم خوب خود خدمت کنیم و امیدوار هستیم خدا به ما کمک کند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات مردم و باز شده گره‌ها گام برداریم.

رئیسی افزود: یقین می‌دانیم با آنچه فاطمه اطهر، امام بزرگوار و رهبری معظم و سردار دل‌ها شهید سلیمانی به ما آموختند بقین داریم که خود را برای رفع مشکلات توانمند می‌دانیم.

وی اظهار داشت: ما به شعار «ما می توانیم» عمیقأ معتقد هستیم و عمیقأ اعتقاد داریم می‌توانیم با همکاری و همدلی و همگرایی راه را پیش ببریم و احساس مردم این باشد که مشکلاتشان روز به روز به لطف الهی و با مشارکت مردم و به دست توانای همه مسئولان برطرف و با خدمتگزاری ما گره‌ها باز شود و مشکل‌ها کاهش پیدا کند.

رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: تلاش این بوده است تا بودجه‌ای که با تجربه همه بودجه‌های تمام سنوات گذشته تصویب می‌شود، بهترین بودجه‌ای باشد که ارائه شده است. به زودی هم برنامه هفتم را تقدیم عزیزان در مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.