تاریخ انتشار : شنبه 28 آبان 1401 - 5:44
کد خبر : 5891

تسهیل در صدور پروانه کسب برای ایثارگران

تسهیل در صدور پروانه کسب برای ایثارگران
معاونت بازرگانی و توسعه تجارت، دارای چهار اداره اصناف و تشکل‌های صنفی ، اداره بازرگانی خارجی، اداره بازرگانی داخلی و اداره فرش و مشاغل خانگی است.

به گزارش نسیم صبا:حمد رضا قوام معاون بازرگانی و توسعه تجارت در گفتگو با خبرنگار ما افزود: همکاران من در اداره اصناف و تشکل‌های صنفی به عنوان بالاترین نهاد بر اجرای دقیق قانون نظام صنفی مصوب مجلس توسط اتاق های اصناف و اتحادیه های شمال استان نظارت می کنند و با توجه به اینکه در شمال استان ۳۱۷ اتحادیه و ۱۰۱هزار واحد صنفی وجود دارد، بیشترین حجم کار در معاونت بازرگانی و توسعه تجارت برعهده این اداره است.
قوام در ادامه به تشریح وظایف و اختیارات کمیسیون نظارت پرداخت و گفت: کمیسیون نظارت متشکل از ۱۳ دستگاه اجرائی و به ریاست مدیر کل اداره صنعت، معدن و تجارت مرکز استان می باشد و بر اساس قانون نظام صنفی وظایف متعددی بر عهده دارد.
وی افزود: بر اساس ماده ۵۱ قانون نظام صنفی کمیسیون نظارت مکلف است نرخ کالاها و خدمات عمومی و انحصاری و کالاهای اساسی یارانه‌ای و ضروری را که هیات‌عالی نظارت قیمت‌گذاری آنها را لازم تشخیص می‌دهد براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری آن هیات برای مدت معین تعیین کند و به اتاق اصناف ذیر‌بط اعلام دارد.
معاون اداره کل صمت استان کرمان افزود: بر اساس دستورالعمل ها سه نوع قیمت گذاری برای سه گروه در اصناف وجود دارد، گروه اول که شامل حدود ۲۰ تا ۲۵ اتحادیه می شود که باید نرخ پیشنهادی خود را به اتاق اصناف ارسال و اتاق اصناف آن را به دبیرخانه ارائه دهد و پس از آن در کمیته فرعی متشکل از نهادهای مرتبط مورد بحث و بررسی قرار ‌گیرد و در نهایت در کمیسیون نظارت مصوب و قابل اجرا می‌ شود، گروه دوم گروهی هستند که از حساسیت کمتری برخوردارند و لازم نیست که قیمت‌ها به کمیسیون نظارت فرستاده شود و اتحادیه، اتاق اصناف و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان به صورت مشترک به قیمت واحدی خواهند رسید و بعد از آن توسط رئیس کمیسیون نظارت تایید خواهد شد و در نهایت گروه سوم که در اولویت پایین تری نسبت به گروه اول و دوم قرار دارند، در آن اتحادیه و اتاق‌ اصناف و
انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده به صورت مشترک به یک نتیجه خواهند رسید و قیمت اعلام شده و قابلیت اجرا پیدا می‌کند.
وی همچنین گفت: حدود ۵ درصد واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب مشغول به فعالیت هستند که وظیفه پیگیری و ساماندهی آنها بر عهده اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی است.
وی از اقدامات ویژه این اداره صدور پروانه کسب برای ایثارگران که شامل آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا هستند خبرداد و گفت: این معاونت، طبق قانون جامع ایثارگران افرادی که مشمول قانون شوند جهت اخذ پروانه کسب، بدون مراجعه به اتحادیه صنفی و با در دست داشتن معرفی نامه اداره بنیاد شهید می توانند درخواست خود را ارائه داده و مستقیماً پروانه کسب برای آنها با در نظر گرفتن مواد قانونی صادر می‌شود.
قوام در ادامه گفت: پرداخت تسهیلات اشتغال، آموزش اصناف، کنترل و رصد دبیرخانه های اتحادیه ها، بازدیدهای میدانی اتحادیه‌ها و… بخش‌های دیگری از فعالیت ما در حوزه اصناف می باشد.
ضمنا با توجه به ساماندهی نظام توزیع کالا و خدمات یک سامانه تحت عنوان سامانه جامع تجارت از سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده است که کلیه واحدهای صنفی علی الخصوص واحدهایی که در اولویت می باشند و لیست آنها در سامانه وجود دارد، موظف به ثبت اطلاعات صنفی و ورود و خروج کالاها در سامانه مذکور می باشند که این موضوع به اطلاع کلیه واحدهای حقوقی یا حقیقی استان از طریق اتاق ها و اتحادیه ها رسانده شده است لذا به منظور شفافیت سیستم توزیع بایستی واحدها چه در بخش خصوصی و چه دولتی نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایند. در غیر اینصورت مستوجب برخورد تعزیری خواهند شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط شرکت مخابرات استان کرمان کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی