تاریخ انتشار : دوشنبه 21 آذر 1401 - 8:07
کد خبر : 6641

امیرعبداللهیان: ایران از هر فرصتی برای تقویت همگرایی در اکو استفاده می‌کند

امیرعبداللهیان: ایران از هر فرصتی برای تقویت همگرایی در اکو استفاده می‌کند
وزیر امور خارجه در مراسم بزرگداشت سی‌امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی(اکو) تصریح کرد، سازمان اکو برای جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از هر فرصتی برای تقویت روندهای همگرایی در اکو استفاده می‌کند.

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، مراسم بزرگداشت سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی (اکو) روز یکشنبه در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، دبیرکل سازمان اکو، سفرا و مقامات برگزار شد.

وزیر امور خارجه در این مراسم گفت: افتخار دارم از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی (اکو) را به ملت ها و دولت های محترم عضو، دبیرکل محترم سازمان و همکاران محترمشان تبریک عرض نمایم. مقدم کلیه میهمانان عزیز به این مراسم فرخنده را گرامی می دارم.

وی افزود: بی تردید پیوستن هفت کشور جدید در سال ۱۹۹۲ نقطه عطف مهمی در تاریخ سازمان اکو بشمار می رود. سازمان اکو برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای بنیانگذار و میزبانِ دبیرخانه از جایگاه ویژه ای برخوردار است و به همین جهت، پیوستن ۷ کشورِ مهمِ پیرامونی به این سازمان با حمایت جدی و استقبال گرم ما روبرو شد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: تعمیق و گسترش همکاریهای اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه و کشورهای آسیایی از جمله اولویتهای دیپلماسی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد. سازمانهای چندجانبه و منطقه ای همچون سازمان اکو در این راهبرد از جایگاه مهمی برخوردارند و تقویت نقش و جایگاه آنها به عنوان شتاب دهنده به همکاریهای دوجانبه و تسهیل کننده توسعه اقتصادی منطقه مورد توجه و اهتمام جمهوری اسلامی ایران می باشد. خوشبختانه کلیه اعضای اکو نسبت به ظرفیتهای بالفعل و بالقوه فراوانِ سازمان اکو برای همکاری و همگرایی اقتصادی هم نظر هستند؛ ظرفیتهایی که قابل تحسین، چشم‌گیر و موثر می باشند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بازار پانصد میلیونی و اقتصادهای هم افزا از منظر منابع انرژی، نیروی کار ماهر، شبکه های حمل و نقلی و ترانزیتی، امنیت غذایی، فنآوری و نوآوری، در کنار ریشه های مشترک فرهنگی، مذهبی و تمدنی چشم انداز همکاریها را روز به روز روشن تر و نویدبخش تر کرده است. در همین راستا و برای تحقق اهداف متعالی سازمان، جناب آقای دکتر رئیسی در پانزدهمین اجلاس سران اکو در عشق آباد بر جدیت تمام اعضا و اهتمام در جهت گسترش تجارت درون منطقه ای، شروع مذاکرات تجارت آزاد در منطقه اکو، بهره گیری از ظرفیت های بی شمار مواصلاتی در منطقه اکو، تقویت همکاریها در حوزه انرژی، تقویت همکاری ها در حوزه اقتصاد دیجیتال و به کارگیری یک معماریِ جدیدِ مالی در اکو تاکید نمودند.

امیرعبداللهیان افزود: خرسندم که به زودی بزودی نشست های مهمی در چارچوب اکو برگزار خواهد شد. نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو در جمهوری اسلامی ایران و نشست شورای وزیران امور خارجه اکو در تاشکند فرصتهای مغتنمیست تا برنامه ها و جهت گیریهای سازمان اکو در راستای الزامات و اقتضائات روزِ منطقه و جهان تنظیم گردد. اینجانب به تفصیل در مقاله ای در ویژه نامه نشریه «اکوکرونیکل» نظرات خود را مخاطبان در منطقه اکو در میان گذاشته ام و از تکرار آنها در اینجا خودداری می کنم.

وزیر امور خارجه گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای تقویت روندهای همگرایی در اکو استفاده می نماید. معتقدیم اکو می تواند الگوهای موفقی در همکاریهای جنوب – جنوب؛ همکاری مابین کشورهای محصور در خشکی و کشورهای ترانزیت؛ همکاری مابین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی، همکاریهای مردم-محور بویژه در حوزه گردشگری؛ همکاریهای علمی و دانشگاهی؛ و همکاریهای فنآورانه و نوآورانه ارائه نماید. مضافا اینکه ارزشها و میراث مشترک غنی فرهنگی، مذهبی و آئینی کشورهای عضو سرمایه بی بدیلی است که مقوم همکاریها در سایر حوزه ها نیز می باشند. در تحقق این الگوها، علاوه بر کشورهای عضو، دبیرخانه اکو و نهادها و آژانسهای تخصصی و منطقه ای اکو نیز نقش مهمی را ایفا می نمایند.

امیرعبداللهیان افزود: بار دیگر این مناسبت مهم را به کشورهای عضو اکو بویژه هفت عضوی که در ۱۹۹۲ به خانواده اکو ملحق شدند صمیمانه تبریک عرض می کنم و مایلم سخنان خود را با تاکید مجدد بر تعهد و اهتمام جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت سازمان اکو و تعمیق و تحکیم روابط با همسایگان و کشورهای منطقه به پایان ببرم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.