تاریخ انتشار : شنبه 7 مرداد 1402 - 5:33
کد خبر : 11153

امام جمعه کرمان: تربیت دینی از اهداف مهم مجالس حسینی است

امام جمعه کرمان: تربیت دینی از اهداف مهم مجالس حسینی است
- امام جمعه کرمان و نماینده ولی فقیه در این استان با تشریح سه هدف عمده مجالس حسینی گفت: سومین و از اهداف مهم این مجالس و عزاداری ها تربیت حسینی است که باید محقق شود.

به گزارش نسیم صبا از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی همزمان با ظهر عاشورا در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر کرمان در مصلای امام علی(ع) افزود: گریه بر امام حسین(ع) بر اساس روایات ثواب بسیاری دارد و این گریه، گریه مکتبی و دفاع از ارزش ها و مظلوم کربلاست که خود را فدای ارزش ها و دین کرد و نخستین هدف از مجالس حسینی به شمار می رود.

وی تصریح کرد: شناخت واقعی حادثه کربلا هدف دوم مجالس حسینی است که باید پشت صحنه این حادثه را بدانیم و نقش هر کسی را بفهمیم و عوامل آن را برجسته کنیم تا در زندگی ما کربلای دوم و سوم تکرار نشود و در اردوگاه مقابل امام حسین(ع) قرار نگیریم.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی خاطر نشان کرد: هدف سوم مجالس حسینی نیز تربیت دینی است که باید در این محافل و مدرسه امام حسین(ع) تربیت دینی و اسلامی را در مکتب اهل بیت یاد بگیریم که سخنرانان، وعاظ، مداحان و بانیان مجالس در هر سه بخش نقش برجسته ای دارند.

امام جمعه کرمان همچنین با تشریح سطوح مختلف خطاب امام حسین گفت: امام جامعه برای هدایت فرد فرد انسان ها باید تلاش کند و تمام ظرفیت خود را به کار بگیرد تا انسان و جامعه انسانی مورد هدایت واقع شود، لذا وقتی در کلمات، سخنرانی ها و خطبه های امام حسین (ع) نگاه می کنیم می بینیم، امام در سه سطح با جامعه هدف خود سخن گفته است.

وی تصریح کرد: سطح اول خطاب امام حسین(ع) انسانیت است که با هر انسان با هر عقیده و نگرش سخن گفته یا به عبارتی وجدان بیدار انسان و انسانیت مورد خطاب سیدالشهدا(ع) است.

امام جمعه کرمان اظهار کرد: سطح دوم خطاب امام حسین(ع) متوجه جامعه اسلامی است، آنان که اهل نماز، مسجد و محراب هستند و ادعای اسلام، دیانت و در محافل و مجالس مذهبی و دینی حضور دارند و حرف از تقوا، دیانت و عدالت دینی می زنند و خود را در هدایت انسان ها پیشروتر می دانند.

وی با بیان اینکه بخش سوم خطابه های حضرت امام حسین(ع) متوجه خواص جامعه است ادامه داد: خواص هم خود تحلیل دارند و هم جامعه باید از تحلیل آنان استفاده کند زیرا حوادث را درک و پشت صحنه را می دانند و در اوضاع و احوال مختلف تحلیل مناسب دارند که جامعه را ارشاد و راهنمایی می کنند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه حساس ترین بخش جامعه خواص هستند تاکید کرد: این افراد تاثیر و دایره نفوذ بیشتری در جامعه دارند و خواص وقتی ارشاد شوند و تحلیل درستی داشته باشند و پای آن بایستند، می توانند جامعه را به آن سمت حرکت دهند.

به گفته حجت الاسلام علیدادی سلیمانی تاریخ پر از خواصی است که یا کج فهمی کردند و تحلیل درست نداشتند یا اگر تحلیل درست داشتند اما حرکت درستی انجام ندادند.

وی خاطر نشان کرد: خواص جامعه باید با شناخت صحنه نبرد به موقع در خط مقدم حاضر شوند و تمام شوکت، جلال، آبرو، مال و جان خود را در روز خطر، به کار گیرند.

حجت الاسلام علیدادی تصریح کرد: خواص مسئول و موظف به استفاده به موقع از هیبتی هستند که خداوند به آنان داده است و اگر در جایی باید جان خود را در راه حق بدهند، جان را در طبق اخلاص بگذارند، اما سوال مهم این است در کربلا آیا این جماعت به وظیفه خود عمل کردند؟

وی گفت: اگر مشاهیر و خواص جامعه اسلامی به خصوص در شهرهای دینی و مذهبی در رکاب امام حسین(ع) قرار می گرفتند آیا همین اتفاقات رقم می خورد؟ واقعیت این است که خواص مردود در کربلا و عاشورا تعدادشان کم نیست که امتحان خوبی پس ندادند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه باید از عاشورا درس بگیریم بیان کرد: آیا در آشوب ها و اغتشاشات سال گذشته همه خواص جامعه نمره قبولی گرفتند و در سال اخیر که کشور را توطئه و فتنه سیاهی فراگرفت، خواصی که قدرت بیان و نفوذ اجتماعی دارند و خود را از خانواده انقلاب و انقلابی می دانند، در رکاب امام جامعه درست حرکت کردند؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.