تاریخ انتشار : دوشنبه 18 تیر 1403 - 7:31
کد خبر : 18538

اعلام آمادگی راه‌آهن ایران برای مشارکت در پروژه‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها

اعلام آمادگی راه‌آهن ایران برای مشارکت در پروژه‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها
مدیرعامل راه‌آهن ایران و معاون مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC در گفت‌وگوی تلفنی با مدیرکل اجرایی UIC از آمادگی راه‌آهن ایران را برای مشارکت در پروژه‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) به‌ویژه پروژه‌های مرتبط با نیازهای راه‌آهن ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا از راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، با عنایت به برگزاری اجلاس هیات اجرایی اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) و همچنین یکصد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی این اتحادیه که با حضور اعضای این اتحادیه از سراسر جهان و به‌صورت حضوری و مجازی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ تیرماه ۱۴۰۳) برگزار شد، «سید میعاد صالحی» مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC، ضمن شرکت مجازی در این اجلاس‌ها، در خصوص برخی مسائل دوجانبه و منطقه ای به گفت‌وگوی تلفنی با آقای «فرانسوا داون» مدیرکل اجرایی UIC پرداخت.

در این گفت‌وگوی تلفنی، سید میعاد صالحی گزارش مختصری از پیشرفت های شاخص انجام شده در سه سال اخیر در راه آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف از جمله کاهش مستمر سوانح، افزایش جابه‌جایی مسافر و تلاش‌های صورت گرفته در خصوص نفوذ فناوری ارائه داد و آمادگی راه آهن ایران را برای مشارکت در پروژه های اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) به‌ویژه پروژه های مرتبط با نیازهای راه آهن ایران، تعریف پروژه های جدید در UIC در راستای رفع مشکلات فنی راه آهن ایران، برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی برای راه آهن ایران و راه آهن های منطقه متناسب با درخواست ها و نیازهای مشترک آنها، مشارکت در فعالیت های پایگاه استاندارسازی UIC به‌ویژه در موضوع به‌روزرسانی فیش‌های UIC و تبدیل آنها به استانداردهای بین المللی ریلی (IRS)، ارائه تجربیات و تبادل دانش فنی در اختیار راه آهن ایران با UIC و نیز ارتقای جایگاه و نقش آفرینی بیشتر دفتر منطقه ای خاورمیانه UIC در تهران اعلام کرد.

آقای فرانسوا داون، مدیر کل اجرایی UIC نیز با اظهار خرسندی از پیشرفت های انجام شده در راه آهن ایران، اظهار داشت: UIC همواره فعالیت و پیشرفت های اعضای خود را رصد می کند و امیدوار است که به‌زودی بتواند به تهران سفر کرده و ضمن بازدید از فعالیت ها و پیشرفت های صورت گرفته راه آهن ایران، جلسه جامعی را با مدیر عامل راه آهن ایران در ارتباط با افزایش همکاری ها با UIC داشته باشد و مزایا و ارزش افزوده ای که UIC می تواند در همکاری نزدیک برای راه آهن ایران به ارمغان بیاورد، ارائه کند.

نقش محوری ایران در گسترش فعالیت‌های ریلی در منطقه

وی همچنین تاکید کرد: راه آهن ایران به‌عنوان یکی از راه آهن های پیشرو در منطقه خاورمیانه بوده که به عنوان معاون مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC انتخاب شده است و می تواند رهبری و نقش محوری را در گسترش فعالیت‌های ریلی در منطقه ایفا کند.

پیشنهاد تعلیق عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه بین المللی راه آهن‌ها

در بخش دیگری از این گفت‌وگو، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مساله تعلیق عضویت راه آهن رژیم صهیونیستی پرداخت و با اشاره به ارسال نامه اخیر خود به مدیر کل اجرایی UIC، اظهار داشت: ما این اتحادیه را به عنوان یک سازمان بین المللی فنی می‌شناختیم و انتظار ورود این اتحادیه به مسائل سیاسی را نداشتیم، اما اصرار و پیگیری رئیس قبلی UIC برای تعلیق عضویت راه آهن های روسیه و بلاروس از این اتحادیه پس از جنگ روسیه و اوکراین با وجود مخالفت برخی از اعضا از جمله راه آهن های چین و ایران، موجب تغییر این رویه شد.

صالحی بیان‌داشت: هم اکنون با توجه به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار بیش از ۳۰ هزار انسان بی گناه اعم از زن و مرد و بزرگ و کوچک و زخمی کردن بیش از یکصد هزار نفر که واقعا دل هر انسان باوجدانی را به درد می آورد، عدم واکنش به این جنایات و عدم تعلیق راه آهن رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست و نباید طوری رفتار شود که این تصور به وجود بیاید که استانداردهای دوگانه در این اتحادیه بین المللی اعمال می شود.

وی اضافه کرد: همه ما به عنوان اعضای جامعه جهانی راه آهن ها باید نسبت به این نسل کشی و کشتار زنان و کودکان بی دفاع که زیر موشک‌باران وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار دارند، واکنش نشان دهیم و نقش تاریخی خود را در این زمینه ایفا کنیم و به‌طور قطع اگر در این زمینه کوتاهی کنیم مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت.

مدیرعامل راه‌آهن ایران تصریح کرد: انتظار اینجانب به عنوان مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه از جناب‌عالی به عنوان مدیر کل اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) آن است که راه آهن رژیم صهیونیستی از عضویت UIC تعلیق شود و در همین راستا لازم است این موضوع در دستور کار مجمع عمومی این اتحادیه قرار گیرد.

مدیر کل UIC نیز در پاسخ اظهار داشت: این امر موضوع حساس و مهمی است و مورد دغدغه ایشان نیز بوده است و به همین خاطر به نامه ارسالی راه آهن ایران در این زمینه به‌سرعت پاسخ داد و ایشان شخصا به عنوان یک انسان از کشتار انسان های بی گناه به‌ویژه زنان و کودکان متاسف است و این جنایت ها هم در صحنه بین المللی محکوم است و هم دادگاه بین المللی لاهه آن ها را محکوم کرده است.

داون، همچنین در پاسخ به پیشنهاد مدیر عامل راه آهن ایران اظهار داشت: لازم است این موضوع ابتدا با روسای مناطق مختلف UIC طرح مساله شود و نتیجه را به اطلاع مدیر عامل راه آهن ایران خواهد رساند.

مدیر کل اجرایی UIC در ادامه پیشنهاد کرد: در گام بعدی UIC بیانیه ای را در محکومیت این جنایات منتشر کند. سپس لازم است این موضوع در مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه مطرح شود و لازم است ابتدا موضعی محکم و هماهنگ توسط مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC، اتخاذ و سپس موضوع در دستور کار هیات اجرایی و مجمع عمومی UIC قرار گیرد.

صالحی در پایان این بخش اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در مقایسه با کشور پهناوری مثل روسیه، بسیار کوچک است و راه آهن آن نیز راه آهن بسیار کوچکی است و اهمیتی نیز در UIC و منطقه خاورمیانه ندارد، اما امروز چشم کودکان معصوم فلسطینی به ما دوخته شده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز مردم مظلوم فلسطین ما را نگاه می کنند، افزود: ما باید در کنار مظلوم باشیم و از ظالم بیزاری جوئیم. به‌طور قطع آیندگان ما را در این زمینه قضاوت خواهند کرد و لذا خواست راه آهن ایران، تعلیق راه‌آهن رژیم صهیونیستی و واکنش جامع جهانی راه آهن ها به این جنایات است.

مدیر کل UIC مجدد اعلام کرد: این موضوع را پیگیری کرده و مذاکرات و تماس های لازم در این زمینه را انجام داده و نتیجه را به مدیر عامل راه آهن ایران اعلام خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.