تاریخ انتشار : یکشنبه 15 اسفند 1400 - 16:07
کد خبر : 971

آسیب رسان اجتماع

آسیب رسان اجتماع
هر اجتماعی از آسیب های گوناگون رنج می برد .شناخت آسیب ها و چگونگی مقابله و مبارزه و یا پیشگیری از آنها به جهت آسیب خوردن کمتر نوعی تبحر محسوب می‌گردد . آسیب‌ها دو نوع هستند جسمی (فیزیکی)و جسمی روانی ،

به گزارش نسیم صبا:شناخت آسیب ها و چگونگی مقابله و مبارزه و یا پیشگیری از آنها به جهت آسیب خوردن کمتر نوعی تبحر محسوب می‌گردد .
آسیب‌ها دو نوع هستند جسمی (فیزیکی)و جسمی روانی ،
جسمی و فیزیکی همان خودزنی و خودکشی و دگر زنی (دعوا و درگیری )و غیره
جسمی روانی ، مانند اعتیاد که اعتیاد شاخه های متفاوتی دارد اعتیاد به مخدر های سنتی ، مخدرهای صنعتی ، اعتیاد به الکل و غیره
رذایل اخلاقی هم مانند دروغ و تهمت و غیبت و حسادت هم از سمی ترین آسیب رسان های روانی هستند که در جامعه خیلی به آنها توجه نمی کنیم .
شاید و حتماً با اندکی دانش و خودسازی بتوانیم جلوی آسیب‌های جسمی را بگیریم خود زنی را کنترل ، خودکشی را متوقف و اعتیاد را درمان کرد و در ریشه خشکاند . ولی جامعه امروزی ما به سطح آگاهی بالایی رسیده و دانش نیز به‌ طور نسبی در سطوح بالاست .اما و متاسفانه در همین سطوح بالای دانش و آگاهی و با داشتن اطلاعات و دسترسی بالا به هر نوع دانش ، باز هم شاهد افول اخلاق در جامعه هستیم . آیا می دانیم آسیب یک دروغ بر پیکره جامعه و خانواده چقدر است ؟
تهمت و غیبت و حسادت هرکدام آنقدر ریشه‌های منفی طویل و آزرده دلی دارند، که اگر به آنها توجه نکنیم بعد روانی اجتماع در هم به غلط تنیده شده و علاوه بر اشخاص به کل جامعه ضرر های غیر قابل جبرانی را بر جای می‌گذارد.
اخلاق درس اول دینی ماست و استوانه اصلی جامعه اسلامی اخلاق مداری است ، ما در دنیای امروزی و در خانواده‌ها و جوامع اداری و کاری و در کل اجتماع به آسیب رسان های گفته شده ،توجه شایانی داریم و اگر بعضاً در درمان و یا پیشگیری تعلل می‌کنیم ولی آنها را بد دانسته و از آنها دوری می کنیم و این درست ذهن ما را از اخلاقیات دور می‌سازد .دور ساختن به معنی عدم توجه علمی است ،
زیر پوست جامعه امروزی نباید رذایل اخلاقی که در دین عزیز اسلام منفور و بد ذات معرفی شده‌اند ، نادیده گرفته شوند . دروغگو دشمن خداست ،غیبت کردن مانند خوردن گوشت برادر مرده است . عمق بدی و زشتی را در یابید، قابل تأمل است . پس چرا دروغ و تهمت و غیبت و غیره وجود دارد نقش ما برای جلوگیری از آسیب‌های اینچنینی در جامعه چیست ؟
آیا وظیفه ای داریم ؟
کدام قانون و کدام نهاد دولتی وظیفه وتکلیف برخورد را دارد؟
مخاطبین عزیز ؛ قطعاً به غیر از ایدئولوژی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما ، دیگر ارگانی برای مبارزه و پیشگیری ، تکلیف برخورد را ندارد . یعنی به طور ذاتی این وظیفه دینی بر گردن تک تک افراد جامعه هست و بهترین راه اصلاح شخصی و فردی می باشد .
من و شما و تک تک افراد خانواده که یک جامعه را می سازیم وظیفه اخلاقی ، دینی ، مذهبی و انسانی داریم که پاک از رذایل باشیم . اگر خویش ساختگی را پیشه کنیم ، خانواده و جامعه به مرور زمان و کم کم عاری از رذایل و مملو از فضایل می گردد ، شاید در تفکر ما این اصطلاح عامه باشد که ؛ ولش کن ما نمی توانیم !جامعه ای را درست کنیم! دقیقاً اشتباه همین جاست .
ما می توانیم و می‌توانیم جامعه را اصلاح و خوب درست کنیم .به شرط آنکه از خود شروع کنیم .اگر افراد جامعه بفهمند و بدانند که یک دروغ آسایش روانی ما را به هم می ریزد دیگر دروغ نمی گویم نه به خاطر جامعه ، بلکه فقط به خاطر خودمان ، باید جامعه و افراد جامعه بدانند که اگر من دروغ نگویم ،غیبت نکنم ، تهمت نزنم و حسادت نکنم ، سالم می مانم و در سلامت جسم و روان هستم پس عمر زیاد تری می‌کنم .
دوستان : رذایل اخلاقی عمر را کم می کند ، پس اگر عمر طولانی می خواهید ؟ سلامت روان و سلامت جسم میخواهید؟ به هوش باشید.

نویسنده؛ حسین برشان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هلدینگ ساختمانی کاط شرکت مخابرات استان کرمان کابینت کاط هلدینگ ساختمانی کاط

فرهنگی

ورزشی

مکان های دیدنی