امروز 29 شهريور 1400 (ه.ش) و 20 سپتامبر 2021 (م)
شماره مطلب :
39779
تاريخ انتشار :
31 خرداد 1400 ساعت 19:17:49
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
پرواز قلب برای نجات دختر 13ساله

به گزارش نسیم صبا: دکتر ابراهیم خالقی، مسؤول مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به این‌که قلب اهدایی متعلق به یک فرد افغان بوده، به جام‌جم گفت: «اهداکننده، پسر 19ساله‌ای به نام اسماعیل عطایی بود که پس از تصادف به بیمارستان هاشمی‌نژاد مشهد منتقل و پس از گذشت چند روز، دچار مرگ مغزی شد که پزشک معالج نیز این موضوع را اعلام کرد و پس از انجام بررسی‌های لازم، مرگ مغزی بیمار به تایید تیم ما رسید. با پدر و مادر بیمار صحبت کرده و پس از دریافت رضایت، او را به بیمارستان منتصریه منتقل کردیم. بعد از انجام تست‌های اختصاصی مشخص شد قلب و یکی از کلیه‌های بیمار مرگ مغزی، شرایط اهدا را دارد.»

خالقی در مورد شرایط اهداکننده و گیرنده اظهار کرد: «بر اساس قانون کشور ما، اهدای عضو از بیمار هر کشوری تنها به تبعه همان کشور انجام می‌شود و به همین علت چون جوان اهداکننده تبعه افغانستان بود، بنابراین گیرنده نیز باید تبعه همین کشور می‌بود که در تهران، دختر نوجوان 13ساله‌ای برای انجام این امر کاندیدا شد. ضمن این‌که باید کارت اقامت هم داشته باشند که داشتند.»

مسؤول مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به شرایط اهدای قلب گفت: «شرایط اهدای قلب خاص است اما در مورد کبد و کلیه این‌طور نیست. در مورد کلیه باید طی پنج تا شش ساعت و در کل زیر 10 ساعت این انتقال صورت گیرد ولی در مورد قلب این زمان کمتر از چهار ساعت است. یعنی یک ساعت، یک‌ساعت‌ونیم برای برداشت قلب و یک ساعت هم برای پیوند قلب زمان نیاز داریم. با در نظر گرفتن این نکات، کمتر از یک تا دو ساعت برای انتقال فرصت داریم. به همین علت، یک جت یا هواپیمای اختصاصی به این مساله تخصیص داده می‌شود. روز پنجشنبه هفته گذشته نیز یک هواپیمای اختصاصی از تهران اعزام و به محض فرود هواپیما، عمل برداشت قلب انجام شد. سپس عضو اهدایی با آمبولانس به فرودگاه منتقل و قلب پس از بارگیری در فرودگاه به بیمارستان رجایی تهران منتقل شد و به‌بیمار در حال انتظار پیوند زده شد.»

خالقی در مورد اهدای کلیه بیمار مرگ‌ مغزی‌ شده بیان کرد: «یک گیرنده آقا در مشهد داشتیم که 33ساله بود و چند سالی می‌شد دیالیز انجام می‌داد. دو قرنیه بیمار هم به دو نفر و یک قسمت از پوست او هم به دو نفر دیگر اهدا شد. در مجموع شش نفر با اعضای اهدایی بدن جوان 19ساله افغان، شانس زندگی دوباره پیدا کردند.»

لیلا حسین‌ زاده - حوادث / روزنامه جام جم

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba