امروز 29 شهريور 1400 (ه.ش) و 20 سپتامبر 2021 (م)
شماره مطلب :
39775
تاريخ انتشار :
31 خرداد 1400 ساعت 19:05:03
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید

 

 

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید

کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز صبح خورشید به نقطه انقلاب تابستانی رسیده است، گفت: ساکنین نیمکره شمالی زمین از جمله ایران، امروز طولانی‌ترین روز سال را در پیش خواهند داشت.

به گزارش نسیم صبا:احسان مهرجو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هر سال با رسیدن خورشید به نقطه انقلاب تابستانی در مدارش شاهد طولانی‌ترین روز در کشورهای نیمکره شمالی می‌شویم و در مقابل کشورهای نیمکره جنوبی طولانی‌ترین شب را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه وقتی خورشید در مدار خود به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد در آن روز شاهد طولانی‌ترین روز خواهیم بود، بیان کرد: ۸ صبح امروز دوشنبه ۳۱ خردادماه، خورشید به انقلاب تابستانی رسیده و میل آن ۲۳.۵ درجه می‌شود؛ بنابراین ارتفاع خورشید از افق شهرهای نیمکره شمالی زمین به بیشترین مقدار خود نسبت به روزهای دیگر می‌رسد و این یعنی مدت زمان حضور خورشید در بالای افق این شهرها و در نتیجه طول روز به بیشترین مقدار خود می‌رسد و شاهد طولانی‌ترین روز و کوتاه‌ترین شب خواهیم بود.

این کارشناس نجوم با بیان اینکه این پدیده برای ساکنین نیمکره جنوبی زمین برعکس خواهد بود و امروز در همه این شهرها کوتاه‌ترین روز و طولانی‌ترین شب را خواهیم داشت، بیان کرد: از فردا اول تیرماه تا ۳۱ شهریور ماه روز به روز میل مداری و ارتفاع خورشید در آسمان شهرهای نیمکره شمالی کم می‌شود و طول روزها روز به روز کوتاه‌تر می‌شود.

به گفته مهرجو، ارتفاع زیاد خورشید از افق باعث می‌شود خورشید کمان طولانی‌تری را از زمان طلوع تا غروبش در آسمان این شهرها طی کند و این زمان طولانی به منزله طولانی‌ترین روز در شهرهای نیکمره شمالی به حساب می‌آید.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba