امروز 29 شهريور 1400 (ه.ش) و 20 سپتامبر 2021 (م)
شماره مطلب :
39763
تاريخ انتشار :
31 خرداد 1400 ساعت 18:33:29
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نخستین کنفرانس مطبوعاتی رئیسی محور اصلی رسانه های عربی


 

 

نخستین کنفرانس مطبوعاتی رئیسی محور اصلی رسانه های عربی

سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب ایران در اولین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات بازتاب وسیعی در رسانه های منطقه و عرب زبان داشت.

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، سخنان حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری منتخب ایران درباره سیاست خارجی، برجام و بهبود روابط دیپلماتیک با کشورهای همسایه مورد توجه رسانه های کشورهای عربی و عرب زبان قرار گرفت.

شبکه الجزیره قطر به نقل از رئیس جمهوری منتخب ایران اضافه کرد: آمریکا به توافق هسته ای پایبند نبوده و نمی تواند تعهدات دیگری از ایران بخواهد. 

رئیسی افزود که آمریکا باید فورا به توافق هسته ای برگردد و تحریم ها را لغو کند. 

این شبکه قطری ادامه داد: رئیس جمهوری منتخب ایران در این کنفرانس خبری تاکید کرد که برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست. 

رئیسی همچنین از تقویت روابط با همه کشورهای جهان استقبال کرد و گفت که تقویت روابط با کشورهای همسایه اولویت ما هستند. 

وی درباره روابط با عربستان نیز گفت که ایران مانع بازگشت روابط دیپلماسی با عربستان سعودی نیست . 

رئیس جمهوری منتخب ایران درباره یمن هم گفت که یمنی ها باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند و حملات خارجی به این کشور باید متوقف شود. 

پایگاه خبری ارم نیوز امارات هم با پوشش کنفرانس خبری رئیس جمهوری منتخب کشورمان به نقل از وی بهبود روابط با همسایگان را برجسته کرد و به نقل از حجت الاسلام رئیسی نوشت: اولویت دولتش بهبود روابط با کشورهای همسایه است. 

ارم نیوز اضافه کرد: رئیسی در این کنفرانس خبری هرگونه ملاقات با « جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا را رد کرد.

رئیسی در مورد روابط کشورش با عربستان گفت: از سوی ما هیچ ممانعتی برای بازگشایی سفارت های ایران و عربستان در دو کشور وجود ندارد.

وی در عین حال از ریاض خواست تا مداخله در یمن را متوقف کند.

شبکه های خبری العربیه و الحدث عربستان سعودی نیز اظهارات سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران در اولین کنفرانس خبری پس از پیروزی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را بازتاب دادند . 

این شبکه های سعودی با اشاره به اینکه حجت الاسلام رئیسی در این کنفرانس خبری هشدار داد که اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهد داد به نقل از وی افزودند که سیاست خارجی تهران با توافق هسته ای آغاز نمی شود و محدود به آن نیست .

العربیه و الحدث به نقل از رئیس جمهور منتخب ایران ادامه دادند که شرایط زندگی مردم ایران با توافق هسته ای و مذاکرات ارتباط نخواهد داشت. 

این شبکه ها افزودند : سید ابراهیم رئیسی در این کنفرانس خبری متعهد شد که برای تغییر وضعیت داخلی ایران تلاش خواهد کرد.

العربیه افزود: ابراهیم رئیسی همچنین پیامی را به مذاکرات هسته ای در حال انجام در وین ارسال کرد و گفت که برنامه موشک های بالستیک ایران در این مذاکرات قابل بررسی و مذاکره نیست و از واشنگتن خواست همه تحریم های تهران را لغو کند.

این شبکه خبری عربستان سعودی ادامه داد: رئیس جمهور منتخب ایران واشنگتن را به نقض توافق هسته ای و اتحادیه اروپا را به عدم اجرای تعهدات خود در خصوص توافقنامه ۲۰۱۵ متهم کرد اما گفت که دولتش با همه کشورهای جهان به عنوان یک اصل گسترده و متعادل همکاری خواهد کرد و تاکید کرد که از هرگونه مذاکره ای که منافع ایران را تضمین کند، حمایت می کند. 

خبرگزاری اسپوتنیک عربی نیز نوشت: ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری منتخب ایران امروز ( دوشنبه ) با تاکید بر اینکه پس از انتخاب وی اوضاع تغییر کرد، گفت که سیاست فشار حداکثری که واشنگتن علیه کشورش اعمال می کند تاثیرگذار نبوده است . 

وی در اولین کنفرانس خبری خود پس از اعلام پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری با افشای قصد کشورش برای تشکیل تیم جدید مذاکره کننده توافق هسته ای، واشنگتن و اتحادیه اروپا را به انجام تعهدات خود بر اساس توافقنامه ۲۰۱۵ در خصوص برنامه هسته ای ایران فراخواند.

رئیس جمهوری منتخب ایران گفت: تیم ایرانی مذاکره کننده توافق هسته ای به وظایف خود ادامه می دهد و گزارش های خود را تا زمان تشکیل تیم جدید به ما ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه  آمریکا توافق هسته ای را نقض کرده است و اروپایی‌ها پس از عدم اجرای تعهدات خود باید آن را احیا کنند، افزود: آمریکا باید تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران را لغو کند.

رئیس با بیان اینکه همیشه به دنبال دفاع از حقوق بشر بوده ام و کسانی که ما را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند، خودشان این کار را انجام داده اند، داعش را کمک کرده و امنیت منطقه را برهم زده اند.

رئیس جمهوری منتخب ایران با تاکید بر اینکه سیاست خارجی کشورش به همکاری های گسترده و متعادل با همه کشورهای جهان مرتبط خواهد شد، افزود: سیاست خارجی ما با توافق هسته ای آغاز نمی شود و با آن ختم نخواهد شد. 

رئیسی از آمریکا  لغو تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران را خواستار شد و در عین حال جلسه دیدار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای برطرف شدن تحریم ها را رد کرد.

همچنین شبکه روسیا الیوم با بازتاب کنفرانس خبری رئیس جمهوری منتخب کشورمان افزود: « ابراهیم رئیسی»  رئیس جمهوری منتخب ایران امروز ( دوشنبه ) برنامه های آینده ایران را تشریح و خاطرنشان کرد که مردم ایران با شرکت در انتخابات حماسه جدیدی را خلق کردند.

این شبکه خبری روسی عرب زبان به نقل از ابراهیم رئیسی اضافه کرد: شرکت در انتخابات اراده مردم برای تغییر اوضاع اقتصادی را بیان کرد و به رغم تبلیغات رسانه ای دشمنان، پیام هایی را به جهان ارسال کرد.

رئیسی بهبود شرایط زندگی مردم ایران و ساختن یک سیستم اداری سالم و به دور از فساد را از اولویت های دولت خود بیان و تاکید کرد که شرایط به نفع مردم ایران تغییر خواهد کرد.

رئیس جمهوری منتخب ایران اظهار داشت که دولت بعدی را جریان خاصی در کشور تشکیل نخواهد داد.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی ما از توافق هسته ای آغاز نخواهد شد و با آن خاتمه نخواهد یافت، توضیح داد که سیاست فشار آمریکا نتوانسته است به اهداف دست یابد و واشنگتن باید در آن تجدیدنظر کند. 

رئیسی درباره مذاکرات توافق هسته ای ایران در وین اظهار داشت: من از مذاکرات هسته ای حمایت می کنم  اما خواسته های ایران باید محقق شود. 

وی در عین حال تصریح کرد که تهران برای بهبود وضعیت اقتصادی روی مذاکرات وین حساب نمی کند و ادامه داد که ما اجازه مذاکرات فرسایشی را نمی دهیم و هر دور از مذاکرات  باید به نتیجه برسد.

رئیسی همچنین تاکید کرد که ایران به دنبال همکاری با همه کشورهای جهان است و از مذاکره برای مذاکره خودداری می کند.

رئیس جمهور منتخب ایران گفت: ما در هر مذاکره ای که انجام دهیم بر ضرورت داشتن نتایجی به نفع ملت ایران است متمرکز خواهیم شد و سیاست خارجی ما مبتنی بر همکاری گسترده و متعادل با همه کشورهای جهان خواهد بود. 

رئیسی ادامه داد که موضوع لغو تحریم ها محور سیاست خارجی دولت وی خواهد بود.

رئیسی در پاسخ به سوالی در مورد تغییر تیم مذاکره کننده هسته ای گفت : تیم مذاکره کننده ایرانی به کار خود ادامه می دهد و گزارش مذاکره را به ما ارائه می دهد و تیم سیاست خارجی من در حال مطالعه این موضوع است.

وی افزود: من مرد قانون و مدافع حقوق بشر هستم و هیچ کس نمی تواند دفاع من از حقوق بشر را زیر سوال ببرد و افتخار می کنم که در ایران دادستان بودم و از حقوق مردم از طریق مسئولیت هایم در قوه قضائیه دفاع کردم و کسانی که ادعا می کنند از حقوق بشر دفاع می کنند آنها کسانی هستند که داعش و گروه های تروریستی را ایجاد کردند. 

وی تاکید کرد: کسانی که گروه های تروریستی را ایجاد کرده‌اند باید پاسخگو باشند، نه کسی که در دفاع از حقوق مردم آنها را محاکمه کرده است.

شبکه روسیا الیوم اضافه کرد که رئیسی به صراحت گفت که او حتی در صورت لغو تحریم ها و بازگشت به توافق هسته ای، آماده دیدار با رئیس جمهوری آمریکا نیست.

شبکه المملکه اردن نیز گزارش داد که سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران در اولین کنفرانس خبری خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت که با وجود تقاضای کشورهای غربی و خلیج فارس برای گنجاندن این برنامه در مذاکرات هسته ای در وین، برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست.

این شبکه خبری اردن با اشاره به سابقه فعالیت های ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه ایران افزود: ابراهیم رئیسی در این کنفرانس خبری گفت که اقدامات حقوقی وی، در جهت دفاع از حقوق و امنیت مردم ایران بوده است.

وی گفت که به عنوان یک مرد قانون، همیشه از حقوق بشر دفاع کرده است.

المملکه اضافه کرد: ابراهیم رئیسی ، تحریم های آمریکا علیه خود را به دلیل انجام وظیفه در جهت دفاع از حقوق ملت ایران در جایگاه یک قاضی عنوان کرد. 

بسیاری از شبکه ها و پایگاههای خبری کشورهای منطقه در مطالب مشابهی اظهارات رئیس جمهوری منتخب ایران در این کنفرانس خبری را بازتاب دادند.  

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba