امروز 7 بهمن 1399 (ه.ش) و 26 ژانويه 2021 (م)
شماره مطلب :
39636
تاريخ انتشار :
23 دي 1399 ساعت 13:03:00
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
لغو محدودیت‌های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین
تغییر رویکرد ترامپ در قبال تایوان با هدف حفظ فشار علیه چین حتی بعد از ترک کاخ سفید انجام شد حال آنکه انتظار نمی‌رود با روی کار آمدن بایدن هم تغییر چندان مثبتی در روابط واشنگتن-پکن اعمال شود.

 

 

لغو محدودیت‌های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین

تغییر رویکرد ترامپ در قبال تایوان با هدف حفظ فشار علیه چین حتی بعد از ترک کاخ سفید انجام شد حال آنکه انتظار نمی‌رود با روی کار آمدن بایدن هم تغییر چندان مثبتی در روابط واشنگتن-پکن اعمال شود.

به گزارش نسیم صبا از مهر، - فرهاد همتی: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده بامداد یکشنبه از لغو تمام محدودیت‌های روابط با تایوان خبر داد. پمپئو طی بیانیه‌ای با اشاره به محدودیت‌هایی که دولت آمریکا از چند دهه قبل بر روابط با تایوان اعمال کرده بود، گفت: ایالات متحده این اقدامات یک‌جانبه را برای خوش آمد رژیم کمونیست پکن انجام داده بود. دیگر بیشتر از این نباید ادامه پیدا کند.

تایوان بخشی از قلمرو چین است و حساس‌ترین مسئله در روابط واشنگتن-پکن محسوب می‌شود

درباره انگیزه‌های دولت ترامپ از این تصمیم که در آخرین روزهای حضور وی در کاخ سفید، اتخاذ شده است می‌توان به چند نکته اشاره کرد:

اولین نکته اینکه این تصمیم دولت واشنگتن در آستانه سفر «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل به تایوان اتخاذ می‌شود که قرار است فردا چهارشنبه انجام شود. البته آمادگی کرافت برای سفر به تایوان با انتقاد مقامات چینی هم همراه بوده است. نمایندگی چین در سازمان ملل با هشدار درباره سفر وی، گفت: این اقدام واشنگتن بازی با آتش است.

به اعتقاد چینی‌ها، تایوان بخشی از قلمروی این کشور است و آن را حساس‌ترین مسئله در روابط خود با آمریکا تلقی می‌کنند.

به رغم آنکه تصور می‌شد با حضور ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا، روابط این کشور با چین بهتر خواهد شد اما اقداماتی نظیر تحریم‌ها و فشارهای فزاینده اقتصادی، امنیتی، سیاسی، رسانه‌ای و تجارت تسلیحاتی آمریکا با تایوان باعث شد تا بدترین شکل از مناسبات در تاریخ روابط دو کشور شکل بگیرد.

اگرچه ممکن است با پایان دوران ترامپ تا حدی از فشارهای واشنگتن بر پکن کاسته شود، اما شواهد حاکی است روابط دو کشور حتی با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا هم دشواری‌های زیادی خواهد داشتنکته بعد اینکه لغو تمام محدودیت‌های روابط با تایوان از سوی آمریکا، آخرین اقدام دولت ترامپ برای حفظ رویکرد سخت‌گیرانه در قبال چین محسوب می‌شود که پیش از ورود جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید صورت می‌گیرد.

اما این سوال مطرح است که چرا دولت آمریکا همچنان سیاست مهار چین را دنبال می‌کند؟ تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان روز پنجشنبه در این باره نوشت: ایالات متحده صحنه هرج‌ومرج و آشوب‌های انتخاباتی است و با وجود گرفتاری کشورهای سراسر جهان در همه‌گیری کووید – ۱۹، چین در مسیر پیشرفت قرار دارد و در حال احیای اقتصاد و دنبال کردن اهداف ژئوپولیتیکی‌اش است. در روزهای اخیر، پکن یک توافق بزرگ سرمایه گذاری با اتحادیه اروپا را منعقد کرده، توافقی که از پتانسیل تضعیف توان واشنگتن برای برآمدن از پس چین برخوردار است.

افزون بر این، اگرچه ممکن است با پایان دوران ترامپ تا حدی از فشارهای واشنگتن بر پکن کاسته شود، اما شواهد حاکی است روابط دو کشور حتی با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا هم دشواری‌های زیادی خواهد داشت. در این میان، «مین شینپی» تحلیلگر نشریه استراتژیست چین، بر این باور است که اساس سیاست محدود کردن و مهار چین در آمریکا در دولت بایدن هم تغییر نخواهد کرد.

او در این باره می‌نویسد: چین بزرگترین رقیب ژئوپولتیک آمریکا باقی خواهد ماند و سیاست خارجی واشنگتن برای مهار پکن در آینده ادامه خواهد یافت.

«وندی کوتلر» معاون سابق دفتر نمایندگی تجاری آمریکا هم در این باره معتقد است: باید در سال‌های پیشرو منتظر افزایش تنش بین آمریکا و چین در زمینه موضوعات اقتصادی، سیاسی، ژئوپلیتیک، حقوق بشر و موضوعات مربوط به مردم باشیم.

چین بزرگترین رقیب ژئوپولتیک آمریکا باقی خواهد ماند و سیاست خارجی واشنگتن برای مهار پکن در آینده ادامه خواهد یافتدر مجموع باید گفت که چین خود را برای دوران پساترامپ آماده می‌کند اما تحول در سیاست‌های آمریکا درباره ارزش پول ملی چین، فروش تسلیحات به تایوان، استقرار در دریاهای جنوبی و شرقی چین، مخالفت با نفوذ فزاینده سیاسی و امنیتی چین در هنگ کنگ و سین کیانگ و بسیاری از موضوعات دیگر که در سیاست‌ها و راهبردهای واشنگتن علیه پکن نهادینه شده است، موضوعی نیست که تنها با رفتن دولت ترامپ تغییر کند.

به همین دلیل، می‌توان پیش‎بینی کرد که چین همچنان در آینده روابط دشواری را با دولت جدید آمریکا تجربه کند. البته، مدیریت هوشمندانه دولتمردان چینی در مهار سیاست‌های تهاجمی ترامپ در طول چهار سال گذشته، در کنار رشد اقتصادی این کشور در شرایطی که جهان با مشکلات کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، مؤید این نکته است که مسئولان دولت چین راه مقابله با سیاست‌های تهاجمی آمریکا را می‌دانند و تغییر دولت‌ها در واشنگتن، تغییری در راهبرد کلان چین ایجاد نمی‌کند. ناکارآمدی سیاست‌های ترامپ در مهار چین در چهار سال گذشته در همین چارچوب قابل تحلیل است.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 11:03:13
نماینده ایران در سازمان ملل متحد درباره واکنش ایران به اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، گفت: ترور او بدون مجازات باقی نمی‌ماند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:59:57
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: تجربه ثابت کرده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی و هر ارزی که به طور ویژه داده شود، فسادزاست و به دست مردم نمی‌رسد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:43:04
سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد: پانزدهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴:۰۰ روز پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:41:04
تنوع حاشیه‌هایی که این روزها پیرامون قوه مقننه به وجود آمده نیازمند بررسی‌های گسترده است تا مشخص شود چرا حاشیه‌ نمایندگانی را که با شعار کاستن از دشواری‌های مردم روی کار آمدند؛ رها نمی‌کند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:39:16
صادرات محصولات کشاورزی ایران به منطقه اوراسیا به‌ویژه فدراسیون روسیه به دلیل مشکلات لجستیکی در بندرها و پایانه‌های صادراتی کشور، آن طور که باید رونق نگرفته است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:37:41
پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امروز (سه‌شنبه) با ۲۳ پروژه به ارزش ۶ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال در چهار استان وارد سی و هشتمین هفته خود شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:06:00
«عصر جدید» دوباره به آنتن شبکه سه بازمی‌گردد اما عوامل این برنامه از تغییر در روش تولید بر اساس رعایت شیوه‌نامه‌های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داده‌اند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:03:18
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ۸۰ هزار میلیارد تومان رانت در بازار فولاد وجود دارد و مجلس باید جلوی این رانت عظیم را بگیرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:03:00
تغییر رویکرد ترامپ در قبال تایوان با هدف حفظ فشار علیه چین حتی بعد از ترک کاخ سفید انجام شد حال آنکه انتظار نمی‌رود با روی کار آمدن بایدن هم تغییر چندان مثبتی در روابط واشنگتن-پکن اعمال شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:00:44
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت:‌ ۹۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای آبرسانی به روستاها و حوزه‌های عشایری در نظر گرفته شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 12:51:14
معاون فناوری بانک مرکزی از عدم پذیرش تراکنش‌های بدون کد ملی یا شناسه ملی از اوایل بهمن خبر داد و گفت: از ۵ بهمن‌ماه امسال، تمام تراکنش‌های بدون کد شهاب در «ساتنا» برگشت می خورند.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba