امروز 7 بهمن 1399 (ه.ش) و 26 ژانويه 2021 (م)
شماره مطلب :
39629
تاريخ انتشار :
23 دي 1399 ساعت 12:40:27
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
آب‌سنگین ایران به حدود ۸ کشور جهان صادر می‌شود
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم‌اکنون آب‌سنگین به میزان مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و حتی آب‌سنگین ایران به حدود ۸ کشور جهان صادر می‌شود.
 

 

آب‌سنگین ایران به حدود ۸ کشور جهان صادر می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم‌اکنون آب‌سنگین به میزان مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و حتی آب‌سنگین ایران به حدود ۸ کشور جهان صادر می‌شود.

به گزارش نسیم صبا از مهر، بهروز کمالوندی، معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» شبکه افق گفت: تاکنون در تولید آب‌سنگین توقفی نداشته ایم، بلکه در زمینه تولید آن به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده‌ایم. هم‌اکنون آب‌سنگین به میزان مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و حتی آب‌سنگین ایران به حدود ۸ کشور جهان صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه توسعه صنعت هسته‌ای ایران توقف پذیر نیست، گفت: با مذاکراتی که تاکنون انجام شده برای حفظ صنعت هسته‌ای، قطعنامه‌های زیادی را برداشتیم و نباید اجازه دهیم به صنعت هسته‌ای کشور لطمه وارد شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: در صنعت هسته‌ای ما باید صاحب نیروگاه هسته‌ای باشیم، سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تولید کنیم و رادیو داروی مورد نیاز کشور را خودمان تولید کنیم.

کمالوندی تاکید کرد: مبارزه با استکبار جهانی در صنعت هسته‌ای تنها میدان ما نیست بلکه در میادین دیگری نیز با استکبار جهانی جنگ می‌کنیم و باید تلاش کنیم در این میادین یک صدا بر استکبار جهانی پیروز شویم.

وی با بیان اینکه تردیدی نداریم که استکبار جهانی را در همه عرصه‌ها و به خصوص صنعت هسته‌ای شکست خواهیم داد، گفت: اگر به این مساله از نظر جناحی نگاه نکنیم می‌توان گفت که در مجموع در عرصه صنعت هسته‌ای، به خوبی رفتار می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران یادآور شد: ما در صنعت هسته‌ای به دنبال تأمین امنیت سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های هسته‌ای هستیم که اگر ۲ سال آن را به ما ندادند، حداقل بتوانیم روی پای خود بایستیم.

وی افزود: درست است که ما در برجام محدودیت‌های ۱۰ و یا ۸ ساله داشتیم، اما در نهایت با گذشت زمان این محدودیت‌ها برداشته می‌شود و در سال دهم ما هیچ‌گونه محدودیتی نخواهیم داشت.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن برجام قرار بود که ایران عضو پیمان‌های بزرگ جهانی در انرژی هسته‌ای شود، اما علیرغم خروج آمریکا و مخالفت این کشور با برجام، ایران تاکنون به خوبی و مدبرانه توانسته در این مساله اقدامات لازم را انجام دهد.

کمالوندی یادآور شد: با امضای برجام حتی برخی از کشورهای جهان به دنبال سرمایه گذاری در حوزه تولید سوخت نیروگاهی در ایران بودند، اما امریکایی‌ها با این مساله مخالفت کردند و اجازه ندادند این مساله عملی شود.

وی با بیان اینکه برای داشتن صنعت هسته‌ای باید گره‌های آن را یکی یکی باز کنیم، گفت: برای این کار باید بتوانیم عزتمندانه و مقتدرانه از منافع ملی کشور دفاع کنیم و اجازه ندهیم قطعنامه پشت قطعنامه علیه ما صادر شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اقدامات شهید فخری زاده بیان کرد: این شهید بزرگوار یکی از دوستان نزدیک من بود و پس از حادثه نیروگاه نطنز عده‌ای اعلام کردند که ما به صنعت هسته‌ای ایران لطمه بزرگی زدیم در حالی که ما صراحتاً اعلام کردیم که چنین اتفاقی نیافتاده است.

کمالوندی در ادامه به مذاکرات با امریکایی‌ها با واسطه مقامات کشور عمان اشاره کرد و اظهار داشت: در این مذاکرات افراد شایسته ای در وزارت امور خارجه انتخاب شده بودند و چون این مذاکرات آشکار نبود من به نقل از آقای صالحی که آن موقع وزیر امور خارجه ایران بود شنیدم که آقا فرمودند که من به این مذاکرات بد بین هستم و نباید این مذاکرات طولانی باشد ولی مقتدرانه در چارچوب سیاسی قدرتمند این مذاکرات انجام شود.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: برجام اولین تجربه بزرگ ما در جهان بود و به عنوان یک دیپلمات اعلام می‌کنیم که با برجام ما توانستیم گره‌ها را باز کنیم و اگر اجازه دهیم قطعنامه‌ها اضافه شود این یک اشتباه اساسی است، زیرا استکبار در همه زمینه‌ها به دنبال دشمنی است ولی ما نیز در مقابله با استکبار جهانی و آمریکا بسیار آزموده شده‌ایم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 11:03:13
نماینده ایران در سازمان ملل متحد درباره واکنش ایران به اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، گفت: ترور او بدون مجازات باقی نمی‌ماند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:59:57
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: تجربه ثابت کرده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی و هر ارزی که به طور ویژه داده شود، فسادزاست و به دست مردم نمی‌رسد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:43:04
سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد: پانزدهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴:۰۰ روز پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:41:04
تنوع حاشیه‌هایی که این روزها پیرامون قوه مقننه به وجود آمده نیازمند بررسی‌های گسترده است تا مشخص شود چرا حاشیه‌ نمایندگانی را که با شعار کاستن از دشواری‌های مردم روی کار آمدند؛ رها نمی‌کند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:39:16
صادرات محصولات کشاورزی ایران به منطقه اوراسیا به‌ویژه فدراسیون روسیه به دلیل مشکلات لجستیکی در بندرها و پایانه‌های صادراتی کشور، آن طور که باید رونق نگرفته است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/11/07 ساعت 10:37:41
پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امروز (سه‌شنبه) با ۲۳ پروژه به ارزش ۶ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال در چهار استان وارد سی و هشتمین هفته خود شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:06:00
«عصر جدید» دوباره به آنتن شبکه سه بازمی‌گردد اما عوامل این برنامه از تغییر در روش تولید بر اساس رعایت شیوه‌نامه‌های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داده‌اند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:03:18
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ۸۰ هزار میلیارد تومان رانت در بازار فولاد وجود دارد و مجلس باید جلوی این رانت عظیم را بگیرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:03:00
تغییر رویکرد ترامپ در قبال تایوان با هدف حفظ فشار علیه چین حتی بعد از ترک کاخ سفید انجام شد حال آنکه انتظار نمی‌رود با روی کار آمدن بایدن هم تغییر چندان مثبتی در روابط واشنگتن-پکن اعمال شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 13:00:44
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت:‌ ۹۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای آبرسانی به روستاها و حوزه‌های عشایری در نظر گرفته شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/10/23 ساعت 12:51:14
معاون فناوری بانک مرکزی از عدم پذیرش تراکنش‌های بدون کد ملی یا شناسه ملی از اوایل بهمن خبر داد و گفت: از ۵ بهمن‌ماه امسال، تمام تراکنش‌های بدون کد شهاب در «ساتنا» برگشت می خورند.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba