امروز 5 مهر 1399 (ه.ش) و 26 سپتامبر 2020 (م)
شماره مطلب :
39248
تاريخ انتشار :
06 شهريور 1399 ساعت 18:01:10
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
آیت‌الله رئیسی: به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های مبارزه با قاچاق عمل کردیم


رئیس قوه قضائیه گفت: مردم بدانند که دستگاه قضائی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و صد در صد به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های نظارتی عمل کرده است.

 

 

به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های مبارزه با قاچاق عمل کردیم

رئیس قوه قضائیه گفت: مردم بدانند که دستگاه قضائی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و صد در صد به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های نظارتی عمل کرده است.

به گزارش نسیم صبا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه پیگیری اجرای مصوبات سفرهای استانی خود به زنجان و بوشهر، «تلاش برای رونوق و جهش تولید و حمایت از تولیدگران و حل مشکلات کارگران» را از مأموریت‌های مهم دستگاه قضا عنوان و از اقدامات صورت گرفته توسط دادگستری‌ها در این زمینه تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وظایف بانک‌ها در حمایت از چرخه تولید، از عدم اجرای تعهدات بانک‌های دولتی نسبت به رونق کارخانه‌های تملیکی توسط این بانک‌ها که منجر به توقف در چرخه تولید کشور شده، انتقاد و تأکید کرد: هیچ توجیه و عذر و بهانه‌ای برای تعطیل یا نیمه تعطیل شدن واحدهای تولیدی تملیکی بانک‌ها قابل قبول نیست.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه همه باید در این شرایط خطیر برای روشن ماندن چراغ تولید در کشور تلاش کنند، متذکر شد که دستگاه‌های اداری و نظام بانکی که مربوط به حاکمیت می‌شوند، باید در حمایت از نظام تولید و تولیدگران پیشتاز باشند.

رئیس دستگاه قضا با تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط دادگستری‌های زنجان و بوشهر برای حل مشکلات مردم و صیانت از حقوق عامه در این استان‌ها، اظهار داشت: اقداماتی، چون رسیدگی به پرونده‌های معوقه، حل مشکل مربوط به پسماندها و تعیین تکلیف ته لنجی‌ها نشان داد اگر مسئولان برای حل مشکلات و مسائل اراده جدی داشته باشند، بسیاری از کارها که در پیچ و خم نظام اداری مانده‌اند، قابل حل هستند.

آیت الله رئیسی حفظ منابع طبیعی و اراضی ملی را هم از موضوعات مهم کشور خواند و تأکید کرد: سازمان‌های دولتی مانند سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و همچنین نهادهای حراستی در خط مقدم حفظ ذخایر ملی در برابر افراد سودجو قرار دارند.
رئیس قوه قضائیه، مبارزه با قاچاق کالا به ویژه قاچاق سازمان یافته را از مطالبات مهم مقام معظم رهبری و از محوری‌ترین مأموریت‌های همه دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت: برخورد با پدیده قاچاق که آفت و خنجری بر پیکر نظام تولید است، باید با جدیت، سرعت و دقت پیگیری شود.

آیت الله رئیسی با بیان اشاره به مسئولیت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راه اندازی سامانه‌های الکترونیک، تأکید کرد: مردم بدانند که دستگاه قضائی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و ۱۰۰ درصد به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های نظارتی مورد نیاز در این زمینه عمل کرده‌ایم.

رئیس قوه قضائیه بر لزوم انجام مأموریت‌های مهم قضائی با حفظ روحیه انقلابی و مردمی و فسادستیز و پیگیری همه تصمیمات و موضوعات تا حصول نتیجه تأکید و تصریح کرد: تصمیم سازی و تصمیم گیری ۳۰ درصد و پیگیری ۷۰ درصد در کسب موفقیت نقش دارد و حل مشکلات در گرو تبدیل تصمیمات و وعده‌ها به اقدام و عمل است.

آیت الله رئیسی در پایان سخنانش با تقدیر از راه اندازی سامانه‌های الکترونیک در زندان‌ها و برگزاری محاکم از طریق ارتباط تصویری بر لزوم توسعه این روند تأکید کرد و گفت که استفاده از نظام الکترونیک به عنوان یک ضرورت، در کاهش اطاله دادرسی و تسریع در خدمات قضائی راهگشاست.

پیش از سخنرانی رئیس دستگاه قضا، حجت ااسلام صادقی رئیس کل دادگستری استان زنجان در ارتباطی تصویری با ارائه گزارشی از عملکرد بخش‌های قضائی این استان و اجرای مصوبات سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به زنجان، از کاهش ۱۱ درصدی موجودی پرونده‌های قضائی و کاهش ۱۶ درصدی ورودی پرونده‌ها به دادگستری خبر داد و گفت که ۱۱ هزار پرونده معوقه نیز در این استان مختومه شده است.

وی همچنین از کاهش ۲۰ درصدی جمعیت زندانیان و کاهش ۲۳ درصدی ورودی به زندان در استان متبوعش خبر داد و اعلام کرد «استان زنجان در زمینه بازداشت موقت، مجازات‌های جایگزین و نداشتن محکومان مهریه رتبه نخست را در کشور دارد و در زمینه صلح و سازش نیز ۱۳ پرنده در شوراهای حل اختلاف حل و فصل شده اند».

رئیس دادگستری استان زنجان تصریح کرد که با اقدامات این دادگستری در حوزه مبارزه با فساد، مجموعاً ۶۴۳ میلیارد تومان به بیت المال بازگشته و در یک فقره از این پرونده‌ها که مربوط به تخلفات شهرداری و شورای شهر بوده، شهردار و برخی شهرداران مناطق و همچنین رئیس و ۵ عضو شورای شهر دستگیر شدند و در جریان رسیدگی به این پرونده، ۱۴۰ میلیارد تومان حقوق عامه احیا شد.

حجت الاسلام صادقی همچنین از رسیدگی به پرونده ۵۴ باغشهر غیرمجاز در استان زنجان خبر داد و گفت که ۲ هزار و ۴۰۰ ساختمان اعیانی و ویلا در این باغ شهرها، با حکم قضائی تعیین تکلیف شده‌اند که احکام آن‌ها در مرحله اجرا قرار دارد.

وی در ادامه از اجرای ۹ پروژه عمرانی توسط دادگستری استان زنجان با رقمی بالغ بر ۲۱ میلیارد تومان در ۴ هزار متر مربع سخن گفت و تعیین تکلیف پسماندها، دپوی ۷ میلیون تُن پسماند در یک محوطه ۲۸ هکتاری برای رفع دغدغه‌های محیط زیستی و جانمایی جدید پسماندها بر اساس استانداردهای زیست محیطی را از اقدامات مهم این دادگستری در اجرای مصوبات سفر استانی رئیس دستگاه قضا عنوان کرد.

رئیس دادگستری استان زنجان درباره اقدامات حمایتی این دادگستری در عرصه تولید نیز توضیح داد: ۴ واحد تولیدی بزرگ از جمله کارخانه «روغن نباتی جهان» که چندین سال تعطیل شده بودند، احیا شده‌اند که در حال حاضر کارخانه رغن نباتی جهان روزانه ۱۰ تُن روغن تولید می‌کند و همچنین مشکلات ۱۶ واحد صنعتی فعال نیز برطرف شده که یکی از آن‌ها شرکت «ایران ترانسفو» بود که توانست ۷۰۰ نیروی جدید به ۵ هزار نیروی کار خود اضافه کند.

حجت الاسلام صادقی با اشاره به برخورد دستگاه قضا با ربح مرکب در تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی که تحت تملک بانک‌ها قرار می‌گیرند، از تعطیل یا نیمه تعطیل شدن این واحدها به دلیل عدم اجرای تعهدات بانک‌ها انتقاد کرد، اما در عین حال گفت که با تلاش‌های دادگستری زنجان ۴ واحد تولیدی تملیکی بانک‌ها، بعد از ماه محرم فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

وی در پایان سخنانش از «عدم تعامل دستگاه‌های متولی حامی تولید» و «واگذاری کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی به افراد فاقد صلاحیت» انتقاد کرد و خواستار پیگیری این موضوعات از سوی رئیس دستگاه قضا شد که آیت الله رئیسی با معرفی سازمان خصوصی سازی به عنوان متولی تعیین صلاحیت متقاضیان تملیک کارخانه‌ها، به رؤسای دادگستری‌های استان‌ها دستور داد در صورت برخورد با تخلف سازمان خصوصی سازی در این زمینه، موضوع را از طریق مسئولان بازرسی استان‌ها پیگیری نمایند.

آقای جمادی رئیس دادگستری استان بوشهر نیز در ارتباطی تصویری با رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: در ۵ ماهه اول امسال ۸۲ هزار و ۸۱۳ فقره پرونده به عنوان پرونده‌های ورودی این استان مورد رسیدگی قرار گرفت و ۸۴ هزار و ۱۹۰ فقره پرونده مختومه شده و به هزار و ۳۷۷ فقره پرونده نیز که از سال‌های گذشته مانده بود، رسیدگی شده و نهایتاً در ماه‌های اخیر ۷۶ درصد پرونده‌های معوقه مختومه شد.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای حفظ حقوق بیت المال نیز توضیح داد: امسال به هزار و ۱۹۶ فقره پرونده مربوط به دست اندازی به اراضی ملی رسیدگی کردیم که در نتیجه این رسیدگی‌ها، هزار و ۸۷۴ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال بازگشته است.

رئیس دادگستری استان بوشهر با اشاره به رسیدگی به ۲ هزار و ۵۱ فقره نامه‌ها و درخواست‌های مردمی در این استان و اظهارنظر نهایی درباره ۳۰۰ فقره از ۴۶۵ فقره درخواست مردمی برای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری به ارائه گزارشی از اقدامات مربوط به پیشگیری از وقوع جرم در این استان پرداخت و از کاهش ۱۰ درصدی جرایم در بوشهر خبر داد.

جمادی گفت: جرایم خشن در استان بوشهر روند کاهشی دارد و سرقت ۱۱ درصد، سرقت به عنف ۳۰ درصد، قتل عمد ۱۵ درصد و آدم ربایی ۲۰۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و ۱۰ فقره پرونده قتل نیز در شورای حل اختلاف حل و فصل و منتهی به سازش شده است.

رئیس دادگستری استان بوشهر درباره اقدامات حمایتی این دادگستری از مراکز تولیدی اعلام کرد در جریان بررسی پرونده ۴۱ شرکت بزرگ تولیدی با بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کارگر، حقوق معوقه ۹ ماهه آن‌ها به طور کامل پرداخت و مقرر شد از این پس حقوق مدیران این شرکت‌ها، پس از حقوق کارگران پرداخت شود.

وی با اشاره به ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی استان بوشهر با کشورهای همجوار از تشکیل کارگروهی برای پیگیری و هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا در این استان استراتژیک سخن گفت و تصریح کرد با اصلاح آئین نامه مربوط به ته لنجی‌ها بر اساس مصوبه این کارگروه، مشکلات مربوط به ته لنجی‌ها به زودی حل خواهد شد.

جمادی همچنین با ساماندهی واردات کالاهای ملوانی اشاره و خاطر نشان کرد که مقرر شده کالاهای ملوانی نیز به صورت هوشمند وارد و در انبارهای هوشمند نگهداری شوند و عوارض و حقوق گمرکات و حقوق دولت نیز در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

«پیگیری قضائی برای تخصیص سهمیه سنواتی سوخت یارانه‌ای قایق‌ها و لنج‌های صیادی» و «ارتباط الکترونیکی زندانیان با مراجع قضائی و استفاده از ابزارهای الکترونیک در برگزاری محاکم» از دیگر اقدامات دادگستری استان بوشهر در مدت اخیر در اجرای مصوبات سفر استانی رئیس قوه قضائیه به این استان بود.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/06/06 ساعت 18:01:10
رئیس قوه قضائیه گفت: مردم بدانند که دستگاه قضائی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و صد در صد به تعهدات خود در راه اندازی سامانه‌های نظارتی عمل کرده است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/06/06 ساعت 17:58:14
ایرناپلاس- گزارش‌ها نشان می‌دهد نخستین چاه حفاری شده در طرح نگهداشت و افزایش توان تولید موسوم به ۲۸ مخزن در سال ۱۳۹۹ به مرحله تولید رسیده است
تاريخ ارسال خبر : 1399/06/06 ساعت 17:56:09
رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید عزم قطعی دارد که با حداکثر استفاده از فرصت یک ساله پیش‌رو، با همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی و اقتصاددانان کشور و با اجرای نقشه راه اقتصادی دولت، هدف تامین ثبات در اقتصاد را تحقق بخشد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:42:19
رئیس جمهوری نامه ارسالی از سوی وزیر بهداشت در مورد تخلفات صورت گرفته در مورد اقلام بهداشتی از جمله ماسک و لباس مخصوص برای محافظت در مقابل کرونا را برای پیگیری به وزارت اطلاعات ارجاع کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:32:25
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک انقلاب بزرگ دیجیتالی یا فضای مجازی مواجه هستیم، گفت: نمی‌شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر سوء استفاده عده‌ای تعطیل کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 20:01:25
به گزارش نسیم صبا:معاون اول قوه قضائیه گفت: از مجلس تقاضا داریم در جهت تحقق عدالت همه‌جانبه به ما کمک کند، از دولت نیز می‌خواهیم که به وظایف خودش به درستی عمل کند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:59:23
به گزارش نسیم صبا:امام جمعه موقت تهران گفت: هدف قراردادن پهپاد آمریکایی نشان داد انگشتان اقتدار ایران اسلامی برای پاسخ به هر گونه تجاوز به منافع این سرزمین روی ماشه و آماده شلیک است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:57:12
به گزارش نسیم صبا:معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اینستکس عملیاتی شده و ۲ سه تا ۳ مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba