امروز 5 مهر 1399 (ه.ش) و 26 سپتامبر 2020 (م)
شماره مطلب :
39212
تاريخ انتشار :
12 مرداد 1399 ساعت 19:51:54
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
تشخیص کرونا با دستگاه تصویربرداری سیار ایرانی در کمتر از۲۰ ثانیه
یک شرکت ایرانی برای نخستین بار فناوری یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کاربردی در زمینه تصویربرداری سیار تشخیص بیماری کرونا در کمتر از ۲۰ ثانیه را مونتاژ و به بازار عرضه کرد.

 

تشخیص کرونا با دستگاه تصویربرداری سیار ایرانی در کمتر از۲۰ ثانیه

 

به گزارش نسیم صبااز ایرنا:این شرکت فناورایرانی توانسته است یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کاربردی اروپا در زمینه تصویربرداری سیار که در حال حاضر جز اولین رده تشخیص بیماری کرونا است را به کشور منتقل و مونثاژ کند. با استفاده از این دستگاه می توان در کمتر از ۲۰ ثانیه ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد.

در اپیدمی یک بیماری در جامعه پس از مرحله بیماریابی، اولین  و مهم ترین مرحله، تشخیص بیماری است، تشخیص به‌ویژه در زمان همه‌گیری یک بیماری باید از حساسیت، دقت و سرعت بالایی برخوردار باشد، برای تشخیص یک بیماری از ابزارهای مهمی چون معاینات بالینی، آزمایش های پزشکی، تصویربرداری و موارد دیگر بهره گرفته می شود.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در دنیا و به دنبال آن در ایران، تشخیص این ویروس جدید خود به تنهایی از معضلات بسیاری از کشورها شده چرا که بسیاری از علایم این بیماری با بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی مشترک است، تصویربرداری، سی تی اسکن وآزمایش با کیت های تشخیصی کرونا از جمله راه های تشخیص این بیماری به شمار می رود.

دستگاه تصویربرداری سیار که دراصطلاح پزشکی به آن تصویربرداری موبایل نیز می گویند دستگاه ایکس ری بسیار سنگین و های تک است که به دلیل داشتن چرخ به آن تصویربرداری سیار گفته می شود.

سهیل صادقیان مدیرعامل این شرکت فناور درخصوص این دستگاه روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار دانشگاه وآموزش ایرنا اظهارداشت: با توجه به اپیدمی کرونا استفاده ای که از این دستگاه در شناسایی این ویروس می شود  مربوط به تصویربرداری از قفسه سینه است.

وی خاطرنشان کرد: برای بیمارانی که ریه درگیر با ویروس کرونا دارند می توانیم درکمتر از۲۰ ثانیه با استفاده از این دستگاه آن را تشخیص دهیم که آیا فرد بیمار نیاز به آی سی یو و مراقبت های بیشتر دارد یا خیر.

وی اظهارداشت: از لحاظ استاندارد سازمان بهداشت جهانی، تصویربرداری از قفسه سینه، اولین رده تشخیص بیماری کرونا است و بعد از آن مریض را به سی تی اسکن ارجاع می دهند وبرای اطمینان بیشتر از کیت های تشخیص کرونا استفاده می کنند، اگر بیمار از این فیلتر که شامل تصویربرداری قفسه سینه است، رد شود به سرعت می توانند برای فرد بیمار تصمیم گیری کنند.

مدیرعامل این شرکت فناور یادآور شد: درمواردی که بیمار توانایی رفتن به بخش رادیوگرافی و سی تی اسکن را ندارد، می توان دستگاه را بالای سر بیمار برد و در کمتر از چند ثانیه عکس رادیوگرافی را روی مانیتور دستگاه مشاهده کرد.

صادقیان تصریح کرد: تصاویر ثبت شده  توسط سیستم پکسف فلش و سی دی قابل انتقال هستند، مهم ترین برتری تصویربرداری قفسه سینه بر سی تی اسکن  در بیماران کرونایی  کاهش احتمال انتقال ویروس در جریان روند انجام آنها است، به خصوص در رادیوگرافی موبایل  این خطر می تواند به حداقل برسد، تمیز و ضد عفونیکردن دستگاه سی تی اسکن  بسیار دشوار است.

تولید مستقل دستگاه تصویربرداری سیار در ایران و خاورمیانه 

این فعال در عرصه فناوری در خصوص مونتاژ این دستگاه در کشور گفت: برای اولین بار است که این دستگاه از مجوز مونتاژ با کمک صندوق پژوهش و فناوری تجهیزات پزشکی غیر دولتی دارد، تبدیل به تولید مستقل درایران می شود، نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه هم حتی این تولید مستقل دستگاه به این سطح فناوری هنوز منحصر به فرد است.

صادقیان یادآور شد: این دستگاه، دستگاهی است که به لحاظ تکنولوژی خودش را ثابت کرده است و معروفترین دستگاه کاربردی در اروپا است اما ما برای اولین بار توانستیم تکنولوژی آن را به ایران منتقل کنیم و در نظر داریم در آینده نزدیک این دستگاه را به طور مستقل  تولید وطرح های  پیشرفته آن را عرضه کنیم.

وی  ادامه داد: درحال حاضر دستگاه موجود کاملا مونتاژ ایران است، ما در مرحله نخست ابتدا به صورت قطعات ریز این دستگاه را مونتاژ کرده ایم  و از این به بعد بر روی مهندسی معکوس این دستگاه  کار می کنیم که بتوانیم قطعات آن را بسازیم در حال حاضر این کار را بر روی مونوبلاک دستگاه انجام می دهیم.

وی همچنین گفت د: هنوز مهندسی معکوس این دستگاه تمام نشده است ولی مونتاژ ایران این دستگاه انجام و در حال حاضر چند دستگاه وارد بازار ایران شد ومورد استفاده بیمارستان ها و مراکز تحقیقاتی کشور شده است.

مدیرعامل این شرکت فناور در خصوص استفاده از حمایت ها و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید مهندسی معکوس این محصول افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند در صورتی که ما شرکت فناور هستیم هنوز دانش بنیان نشده ایم اما به دلیل اینکه طرح ما طرح های تک بود و سطح آن نیز متفاوت است از طریق صندوق های واسط یعنی صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی توانستیم از حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شویم.

بومی سازی دستگاه در کمتر از یکسال با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی 

صادقیان بیان کرد: کمک صندوق پژوهش وفناوری که واسط صندوق نوآوری وشکوفایی هستند حداقل پروسه کاری ما را ۵ سال جلو انداخت، ما توانستیم از ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات این صندوق استفاده کنیم، به لحاظ ارزش قیمتی این دستگاه، قیمت واحد معادل خارجی آن ۳ میلیارد تومان است و دستگاه ما الان نیز یک و نیم میلیارد تومان قیمت دارد، مبلغ به لحاظ عددی، مبلغ زیادی نبود ولی اینکه ما وارد این ورطه شدیم و در خصوص حمایت ها اطلاع رسانی شد بیشتر از مبلغ دریافتی ارزش داشته است.

وی در خصوص مدت زمان لازم برای بومی سازی این دستگاه گفت: کمتر از یک سال زمان برای بومی سازی این دستگاه لازم است البته بر روی این پروژه ۱۰ سال به صورت علمی کار شده است اما به دلیل اینکه به لحاظ مالی و فنی پشتوانه نداشتم زمان بسیاری را سپری کرده اما می توان گفت با توجه به آن عقبه علمی که وجود دارد در کمتر از یکسال با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی تولید مستقل آن را انجام دهیم.

 این دستگاه در ابتدای سال ۹۹ در پاویون متشکل از ۵۰ شرکت‌ دانش بنیان و فناور در نمایشگاه جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا Corotech۲۰۲۰ که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برپا شده بود؛ در معرض دید قرار گرفت.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/06/06 ساعت 18:06:45
محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی : تاکنون بیش از ۳۰۰ پرونده در بانک‌ها برای دریافت تسهیلات تشکیل شده است و بیش از ۲۵ نفر تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کرده اند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/06/06 ساعت 18:03:37
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۲۱۹۰ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:28:31
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در مورد جریمه اصناف و اداراتی که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، توضیحاتی ارائه داد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:26:47
رییس مجلس تاکید کرد: توافق امارات با رژیم صهیونیستی سازشی ذلیلانه و خیانت به آرمان فلسطین است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:22:50
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد و موضوع جلسه سران قوا تسویه نقدی نیست.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:18:16
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: در راستای تحقق شعار رونق تولید و احیای واحدهای صنعتی راکد، سال گذشته ۹۸ واحد صنعتی استان به چرخه تولید بازگشت.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:15:40
معاون وزیر راه گفت: کسانی که در مهلت تعیین شده نسبت به افتتاح حساب و واریز وجه اقدام نکنند جزو انصراف دهندگان و حذفی‌های طرح اقدام ملی مسکن به شمار می‌روند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:13:45
سخنگوی وزرات امورخارجه در واکنش به شکست تاریخی آمریکا برابر ایران تاکید کرد: دیپلماسی فعال ایران در کنار استحکام حقوقی برجام، آمریکا را برای چندمین بار شکست داد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/25 ساعت 09:11:13
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: در صورتی که مراسم اربعین برگزار نشود، نذورات مردمی صرف کمک‌های مومنانه خواهد شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:53:58
سخنگوی دولت گفت: ردیف خودکفایی بودجه گندم با افزایش مبالغ آن در قالب بودجه تامین نهاده‌ها، توسعه مکانیزاسیون و توسعه خوداتکایی ادامه داشته و عملا حذف نشده است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:51:54
یک شرکت ایرانی برای نخستین بار فناوری یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کاربردی در زمینه تصویربرداری سیار تشخیص بیماری کرونا در کمتر از ۲۰ ثانیه را مونتاژ و به بازار عرضه کرد.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba