امروز 13 خرداد 1399 (ه.ش) و 2 ژوئن 2020 (م)
شماره مطلب :
39152
تاريخ انتشار :
02 اسفند 1398 ساعت 06:05:26
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
برخورد قاطع با تخلفات/مردم حضور پررنگ در انتخابات داشته باشند

 

 

برخورد قاطع با تخلفات/مردم حضور پررنگ در انتخابات داشته باشند

 مشاور حقوقی استاندار کرمان از برخورد ویژه و قاطع با تخلفات انتخاباتی خبر داد و گفت: فردا شاهد حضور فعال و پررنگ مردم در انتخابات خواهیم بود.

به گزارش نسیم صبا:محمد صادق شجاعی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در بین قوای سه گانه کشور قوه مقننه از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است. در قانون اساسی اختیارات بسیار بالایی به این قوه داده شده است که حق تحقیق و تفحص در تمامی امور کشور، استیضاح رئیس جمهور و وزرا و نظارت بر قوه قضائیه از جمله این اختیارات است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت خاص قوه مقننه به عنوان یکی از قوای اصلی مملکت طبیعی است که قانون گذار باید مراقب این موضوع باشد که فرآیند صحیح و سالمی برای انتخاب نمایندگان مجلس شکل گیرد تا افراد واجد شرایط وارد مجلس شوند. تصمیمات نمایندگان مجلس سرنوشت کشور و مردم در آینده را رقم می‌زند به همین دلیل انتخابات پیش رو بسیار مهم بوده و برخورد ویژه و مناسبی با تخلفات احتمالی انجام می‌شود.

شجاعی در خصوص تخلفات انتخاباتی در روز رأی گیری گفت: قانون گذار در ماده ۶۶ قانون انتخابات ۱۸ مورد به عنوان جرایم و تخلفات انتخاباتی برشمرده است.

وی بیان کرد: خرید و فروش رأی، رأی گرفتن با شناسنامه فردی که حضور ندارد، تهدید یا تطمیع در امر انتخابات، رأی دادن با شناسنامه جعلی یا شناسنامه دیگری، رأی دادن بیش از یک بار، توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین، اخلال در امر انتخابات، کم و زیاد کردن آرا یا تعرفه‌ها، تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورتجلسات، توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در برگ رأی از طرف اعضای شعبه، تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم کردن اوراق و اسناد انتخاباتی، ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعب ثبت رأی از جمله این موارد است.

مشاور حقوقی استاندار کرمان گفت: همچنین دخالت در امر انتخابات با سند مجهول یا به هر نحو، انجام یا عدم انجام هر گونه عملی که باعث مخدوش شدن رأی مردم از ناحیه اعضای شعبه اخذ رأی شود، انتقال صندوق اخذ رأی به جایی غیر محلی که قبلاً پیش بینی شده است هم جرایم انتخاباتی به شمار می آیند که شدید و خارج از نوبت با آنها برخورد می‌شود.

شجاعی بیان کرد: اعضای شورای نگهبان، اعضای هیئت اجرایی و در شرایط خاصی نماینده کاندیداها می‌توانند پای صندوق‌های رأی حضور داشته باشند که هیچکدام از افراد حق دخالت یا توصیه به درج اسم کاندیدای خاص در برگ رأی را ندارند.

نحوه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی

وی در خصوص شکایت و نحوه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در روز برگزاری انتخابات اظهار کرد: افراد می‌توانند شکایتشان در خصوص تقلب، تهدید و تطمیع را از روز تشکیل هیئت اجرایی تا دو روز بعد از اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات به هیئت‌های اجرایی ارائه کنند و آنها هم موظف هستند نتیجه رسیدگی را ظرف حداکثر هفت روز اعلام کنند.

مشاور حقوقی استاندار کرمان بیان کرد: همچنین افراد می‌توانند شکایت مستند خود از نحوه برگزاری انتخابات را با مراجعه به هیئت‌های نظارت که وابسته به شورای نگهبان هستند؛ ظرف مدت هفت روز از تاریخ اخذ رأی به دبیرخانه شورای نگهبان تحویل دهند.

شجاعی در خصوص شکایات قابل رسیدگی گفت: الزاماً باید مشخصات کامل شاکی زیر برگه شکایت موجود باشد، چنانچه شکایت غیرواقع باشد و عنوان افترا را به خودش بگیرد شخص شاکی به عنوان مفتری تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

بررسی محرمانه شکایت‌ها در هیئت نظارت

وی عنوان کرد: بررسی شکایت‌ها در هیئت نظارت به صورت محرمانه است و تا زمان مشخص شدن نتیجه انتشار پیدا نمی‌کند. شکایتی هم که در جریان انتخابات به هیئت اجرایی تحویل داده می‌شود مانع ادامه کار انتخابات نمی‌شود و هیئت اجرایی باید انتخابات را ادامه بدهند و شکایت در مهلت و طبق فرآیند قانونی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

شجاعی ادامه داد: هیئت اجرایی بعد از بررسی شکایت چنانچه تشخیص دهد امور انتخابات در یک یا چند شعبه از جریان عادی خارج شده است و طبق روال قانونی نیست، با تأیید هیئت نظارت انتخابات یک یا چند شعبه مزبور را در صورتی که در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد باطل اعلام می‌کند.

وی گفت: هیئت‌های اجرایی و نظارت شماره‌هایی برای دریافت شکایات در محل شعب اخذ رأی در معرض دید مردم قرار می‌دهند. همچنین اعضای هیئت نظارت و اجرایی در پای صندوق‌ها حضور دارند و به محض دریافت شکایت یا گزارشی مراتب را به اطلاع مبادی ذیربط اعلام می‌کنند و در صورت نیاز به ممانعت از ادامه تخلف نیروهای انتظامی حاضر در محل اخذ رأی وظیفه قانونی خود در این زمینه را انجام داده و با افراد متخلف برخورد می‌کنند.

مشاور حقوقی استاندار کرمان با اشاره به حضور همیشگی و پرشور مردم در انتخابات‌های بعد از انقلاب افزود: ان شالله فردا هم شاهد حضور فعال و پررنگ مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواهیم بود. با توجه به اینکه انتخابات مجلس بسیار سرنوشت ساز است حضور حداکثری مردم را در پای صندوق‌های رأی شاهد خواهیم بود.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba