امروز 30 بهمن 1398 (ه.ش) و 19 فوريه 2020 (م)
شماره مطلب :
39150
تاريخ انتشار :
30 دي 1398 ساعت 08:41:28
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
امیرعبداللهیان: تأمین منافع ملی باتوجه به نفوذ خود در منطقه را به پیش می بریم


مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با بیان اینکه خروج آمریکا از منطقه ساده نیست ولی رخ می دهد، گفت: ما نگاه تأمین حداکثری منافع ملی با توجه به نفوذ خود در منطقه را به پیش می بریم.

 

 

تأمین منافع ملی باتوجه به نفوذ خود در منطقه را به پیش می بریم

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با بیان اینکه خروج آمریکا از منطقه ساده نیست ولی رخ می دهد، گفت: ما نگاه تأمین حداکثری منافع ملی با توجه به نفوذ خود در منطقه را به پیش می بریم.

به گزارش نسیم صبا از مهر، حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در نشست بررسی ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سپهبد شهید سلیمانی که در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: اینکه سردار سلیمانی چه راهبردی در منطقه در کنار دستگاه دیپلماسی داشتند، اول مأموریت سد کردن راه توسعه رژیم صهیونیستی بود به طوری که این رژیم جعلی از نیل تا فرات توسعه نیابد، نیروی قدس سپاه آنها را پشت دیوارهای بتنی گرفتار کرد.

وی ادامه داد: نیروی قدس هیچ گاه از توطئه‌های صهیونیست‌ها غافل نبود و در همین تشییع پیکر هم شاهد بودیم که رهبران مقاومت فلسطینی خود را رساندند و پشت رهبری ایستادند. این موضوع به دلیل این بود که سردار سلیمانی هیچ گاه موضوع رژیم صهیونیستی و فلسطین را فراموش نکرد.

مشاور رئیس مجلس گفت: موضوع دیگر بحث مبارزه با تروریسم و گروه‌های تکفیری بود که بسیار نیز سردار موفق بودند.

امبرعبدالهیان افزود: رژیم صهیونیستی همیشه تلاش برای بی ثباتی و تجزیه کشورها در منطقه داشته است. ما در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند ابتدا بی دولت سازی کنند و با آنارشی تضعیف نهاد دولت را انجام دهند. ما این موضوع را در یمن، لبنان و عراق شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: بی دولت سازی اقدامی بود تا هرج و مرج در کشورهای محور منطقه ایجاد شود تا وضعیت را به سود خود تغییر داده و اگر موفق نشدند، تجزیه کشورها را به پیش ببرند.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: آمریکا در بخشی از حاکمیت خود که با لابی صهیونیستی ارتباط دارد، تجزیه منطقه را به پیش می‌برد تا اسرائیل در منطقه برآمده باشد. تجزیه عراق و سوریه در درجه اول بود، عربستان و ترکیه در درجه دوم و ایران و مصر در درجه سوم قرار دارد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما نگاه تأمین حداکثری منافع ملی با توجه به نفوذ خود در منطقه در کنار دستگاه دیپلماسی و سایر نهادهای ذیربط نیروی قدس و سردار سلیمانی را به پیش می بریم.

وی عنوان کرد: در مورد ویژگی‌های شخصیتی سردار سلیمانی باید بگویم که با اینکه ایشان یک نظامی بود، ولی در مذاکره یک دیپلماتیک به عنوان واقعی کلمه بود.

مشاور رئیس مجلس خاطرنشان کرد: آقای ظریف بارها به این موضوع اشاره می‌کردند که جلسات مکرری با سردار سلیمانی داشتند. اینکه یک فرد نظامی صدها جلسه با دیپلماتی چون ظریف که تجارب بسیار بالایی دارد، داشته باشد، نشان می‌دهد سردار سلیمانی چیزی در چنته داشته است.

امیرعبداللهیان گفت: سردار سلیمانی هر گاه فکر می‌کردند در مسیر جنگ باید به مسیر صلح بیایند، با زیرکی این کار را انجام می‌داد.

سردار سلیمانی برای هر مرحله از مذاکره صدها ساعت جلسه می‌گذاشت

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: سردار سلیمانی برای هر مرحله از مذاکره صدها ساعت جلسه می‌گذاشت و تمام جزئیات را مطرح می‌کردند و حتی آداب تشریفات را یادآور می‌شدند. مثلاً می‌گفتند اگر آمریکا به نهار دعوت کرد، به شرط حضور عراق بپذیرید.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ضمن اینکه سردار سلیمانی یک نظامی بود و دیپلمات بود، ایشان بصیرت سیاسی را در تمامی موضوعاتی که درگیر بودند به حد اعلی رسانده بود. ایشان ظرفیت سیاسی بالایی داشت.

وی عنوان کرد: در اوج فعالیت‌های سردار سلیمانی به جزییات، مسایل اخلاقی و انسانی هم توجه ویژه ای داشت.

مشاور رئیس مجلس خاطرنشان کرد: من زمانی به دیدار بشار اسد در دمشق رفتم و بعد از آن به خواست سردار سلیمانی به منطقه غوطه شرقی رفتم که در آن درگیری با داعش وجود داشت. این اتفاق در تابستان بود. ایشان برای من چون می‌دانستند انجیر دوست دارم، نه تنها میوه را تهیه کرد، بلکه به هواپیما هم می‌فرستاد. این نشان می‌دهد که ایشان در اوج جنگ به مسائل ریز اهمیت می‌داد.

امیرعبداللهیان گفت: سردار سلیمانی فرد کوچکی نبود و خلأ ایشان به راحتی پر نمی‌شود.

وی درباره رفتار شناسی آمریکا افزود: در ارتباطات مقطع زمانی خلع سلاح عراق، باید بگویم متوجه شدم که تمامی تسلیحاتی که فکر می‌کردند می‌تواند به آنها آسیب بزند، از بین بردند و در زمانی حمله کردند که متوجه شدند سلاحی نیست تا به آنها آسیب نزند، حمله کردند.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: تصمیم به ترور سردار سلیمانی را نظام سیاسی آمریکا نگرفت ولی تصمیم برای پاسخ ندادن به حمله به عین الاسد، را نظام سیاسی گرفت.

امیرعبداللهیان بیان کرد: زمانی که ترامپ می‌خواست ترور سردار سلیمانی را اعلام کند، تنهایی آمد ولی زمانی که برای موضوع پاسخ ایران به پشت تریبون امد، همه مقام‌ها حتی ژنرال‌ها امده بودند تا بگویند تصمیم عاقلانه گرفته اند.

خروج آمریکا از منطقه ساده نیست ولی رخ می‌دهد

وی عنوان کرد: در زمان مذاکرات هسته‌ای از طریق سردار سلیمانی نکته‌ای به ما رسید تا به آقای ظریف برسانیم و ایشان هم به جان کری بگوید؛ این موضوع که در آن مقطع چند هواپیمای سی ۱۳۰ در فرودگاه موصل فرود آمده، فرمانده‌ای آمریکایی با سران داعش دیدار داشتند و سلاح به آنها داده اند.

مشاور رئیس مجلس خاطرنشان کرد: جان کری هم در نهایت تایید کرد که این یک گروه کوچک با رییس جمهور مرتبط بوده و دیگر نهادها مطلع نبوده اند.

امیرعبداللهیان گفت: ترور سردار سلیمانی به دلیل نشان دادن قدرت نمایی رییس جمهور آمریکا و دولت این کشور بود. اگر پاسخ قوی نمی‌گرفت، این مهم رخ می‌داد.

وی افزود: همه قدردان دستگاه دیپلماسی هستند که پاسخ‌های قوی داده شد و بستر لازم را برای پاسخ ایران فراهم کرد.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: ترور سردار سلیمانی برای ایجاد هرج و مرج و آنارشی در منطقه بود تا دولت سازی های مورد نظر آمریکا شکل بگیرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: اقدام آمریکا یک بازتعریف جدید برای توجیه تداوم در منطقه بود.

وی عنوان کرد: منطقه بعد از ترور سردار سلیمانی با قبل از ترور فرق دارد. معادله جدید قدرت که ایران تشکیل داد، مشخص می‌کند آینده قدرت چیست. مقام معظم رهبری به طور مشخص اعلام کردند که آمریکا باید برود و باید بگویم که دیگر این کشور به راحتی در منطقه خیمه نخواهد زد.

مشاور رئیس مجلس خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از منطقه ساده نیست ولی رخ می‌دهد. آمریکا حضورش را در منطقه به اشکال دیگر ادامه می‌دهد؛ ولی حضور نظامی به سان قبل نخواهد بود.

امیرعبداللهیان گفت: محور مقاومت فقط سه کشور خاص نیست و دیگر کشورها هم برای تامین امنیت جمعی باید به این محور بپیوندند. سردار سلیمانی نقش مهمی در ایجاد ترتیبات سیاسی و امنیتی جدیدی که در مقطع جمهوری اسلامی شکل گرفت، نقش مهمی داشته و به امید خدا تاثیر ایشان ادامه دار خواهد بود.

بعد از قطع رابطه میان تهران و ریاض ما با عربستان مقابله به مثل نکردیم

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس در پاسخ به سوالی در زمینه تحلیل رفتار کشورهای عربی بعد از ترور سردار سلیمانی اضافه کرد: اتفاقی که بعد از اقدامات ایران در ساقط کردن پهپاد آمریکا و حمله به پایگاه عین الاسد، مخالف توافق ترامپ با کشورهای عربی و به خصوص عربستان و امارات بود و هییت حاکمه آنها را هوشیار کرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در آینده نه چندان دور شاهد رفتار بهتر و روشن‌تری میان ایران و کشورهای عربی خواهیم بود. بعد از قطع رابطه میان تهران و ریاض ما با عربستان مقابله به مثل نکردیم. آنها هستند که باید انتخاب کنند و تحولات اخیر می‌تواند به بازگشت روابط ایران با این کشورها به حالت طبیعی منجر شود.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: آقای رئیسی یک قاضی ویژه در مورد این پرونده تعیین می‌کنند و موضوع را در دادگاه محلی پی خواهند گرفت. همینطور در عراق نیز چنین دادگاهی شکل خواهد گرفت و نتیجه اعلام می‌شود.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس در مورد اهداف سفر سردار سلیمانی به عراق اضافه کرد: سردار سلیمانی ماموریتی که دنبال می‌کرد، تک بعدی نبود. از چند ماه پیش در موضوعات متعددی از جمله یمن، پیام‌هایی رد و بدل می‌شد. برخی از این موضوعات در کنار وزارت خارجه سردار سلیمانی ورود داشتند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در موضوعاتی مانند عربستان افرادی مثل عادل عبدل مهدی کارهایی کردند تا تنش زدایی شود و همانگونه که نخست وزیر عراق گفنند، سفر سردار سلیمانی برای همین موضوع بوده است.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس اضافه کرد: من پیش از این به دلیل تجاربی که داشتم، متصور بودم روسیه در دقیقه آخر هم پیمانان خود را فراموش می‌کند. ولی باید بگویم که روسیه پوتین با روسیه قبل از پوتین متفاوت است و می گویم که ما می‌توانیم با این کشور در مسایلی فراتر از سوریه همکاری کنیم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/10/30 ساعت 08:41:28
مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با بیان اینکه خروج آمریکا از منطقه ساده نیست ولی رخ می دهد، گفت: ما نگاه تأمین حداکثری منافع ملی با توجه به نفوذ خود در منطقه را به پیش می بریم.
تاريخ ارسال خبر : 1398/10/30 ساعت 08:27:29
هیئت وزیران در جلسه خود که به ریاست دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار شد با اختصاص مبلغ ۶۸۳۹ میلیارد و ۶۳۵ میلیون ریال اعتبار برای بازسازی بخش‌های خسارت دیده ناشی از سیل و آب گرفتگی استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان موافقت کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/10/29 ساعت 11:00:03
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی جزییات الزام پزشکان به نصب کارتخوان در سامانه سازمان امور مالیاتی را تا ۳۰ بهمن ماه را تشریح کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:32:25
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک انقلاب بزرگ دیجیتالی یا فضای مجازی مواجه هستیم، گفت: نمی‌شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر سوء استفاده عده‌ای تعطیل کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 20:01:25
به گزارش نسیم صبا:معاون اول قوه قضائیه گفت: از مجلس تقاضا داریم در جهت تحقق عدالت همه‌جانبه به ما کمک کند، از دولت نیز می‌خواهیم که به وظایف خودش به درستی عمل کند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:59:23
به گزارش نسیم صبا:امام جمعه موقت تهران گفت: هدف قراردادن پهپاد آمریکایی نشان داد انگشتان اقتدار ایران اسلامی برای پاسخ به هر گونه تجاوز به منافع این سرزمین روی ماشه و آماده شلیک است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:57:12
به گزارش نسیم صبا:معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اینستکس عملیاتی شده و ۲ سه تا ۳ مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:20:10
«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین به پکن سفر کرده بود، پیش از ترک پایتخت این کشور اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران و چین در خیلی از مسایل مهم بین المللی از جمله صلح خیلی مشابه است.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba