امروز 3 آبان 1399 (ه.ش) و 24 اکتبر 2020 (م)
شماره مطلب :
38917
تاريخ انتشار :
26 آذر 1398 ساعت 11:09:48
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
گرانی در خیابان ها می تازد

 

معطلی تاکسی ها در ایستگاه بی تدبیری/ گرانی در خیابان ها می تازد

 رانندگان تاکسی شهر کرمان در حالی با گرانی ناشی از تاثیرات اصلاح نرخ بنزین مواجه شده اند که دولتی ها آن ها را به تدبیر و رفع مشکل در آینده حواله می دهند.

به گزارش نسیم صبا به نقل از مهر قانون اصلاح نرخ و سهمیه بندی بنزین در کشور دارای حواشی فراوانی بود پس از گذر از حواشی، مسئولان دولتی به مردم وعده دادند که گرانی سه برابری نرخ بنزین هیچ تاثیری در قیمت کالا و خدمات نخواهد داشت و به همین منظور بازرسی و نظارت برعرضه کالاها در بازار انجام شد.

هر چند موج رسانه ای قابل توجهی در این خصوص راه افتاد اما طبق اعلام رسمی دستگاه های دولتی به صورت متوسط گرانی ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است و این در حالیست که بررسی میدانی خبرنگار خبرگزاری مهر در بازار کرمان نشان می دهد افزایش قیمت ها بیشتر از این ارقام است و گاه تا ۳۰ درصد گرانی در بازار نمایان شده است.

وعده دولت در خصوص کنترل قیمت ها در حالی محقق نشد که دولتمردان پیش از این، در خصوص کنترل بازار قول های فراوانی داده بود و حتی استاندار کرمان گفته بود که اجرای این قانون فقط تبدیل یارانه غیر مستقیم بنزین به یارانه مستقیم است و نباید روی قیمت ها تاثیر گذار باشد.

گرانی در بازار نمود پیدا کرده است

اما رئیس صمت شمال استان کرمان در گفتگو با مهر از رشد قیمت برخی کالاها در این استان به دنبال اصلاح قیمت بنزین خبر داد.

مهدی حسینی نژاد اظهار کرد: به دنبال اصلاح قیمت بنزین شاهد افزایش قیمت برخی کالاها هستیم.

وی با اشاره به افزایش نظارت بر قیمت کالاها اظهار کرد: روزانه قیمت بیش از ۱۰۰ قلم کالای اساسی در کرمان رصد می شود و در صورت گران فروشی پرونده واحدهای صنفی متخلف بررسی و مطابق قانون با آنها برخورد می شود.

رشد عمومی قیمتها در حالی روی داده که در برخی دیگر از بخش ها قیمت ها به صورت مصنوعی ثابت نگه داشته شده است تا به صورت شعار گونه شاهد رشد قیمت برخی هزینه های مردم نباشیم.

این روزها اگر در هر ایستگاه تاکسی توقف کنید یا پای حرفهای راننده های تاکسی تلفنی و تاکسیهای اینترنتی و حتی سرویس های مدارس بنشینید می بینید سفره این قشر کوچکتر شده است

یکی از این حوزه ها هزینه حمل و نقل درون شهری و برون شهری است، این روزها اگر در هر ایستگاه تاکسی توقف کنید یا پای حرفهای راننده های تاکسی تلفنی و تاکسیهای اینترنتی و حتی سرویسهای مدارس بنشینید می بینید سفره این قشر کوچکتر شده است.

در روزهای اخیر هزینه زندگی افزایش یافته و این در حالیست یارانه معیشتی که دولت وعده داده بود نیز به همه مردم اختصاص نیافته است.

برای بررسی وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی شهر کرمان، سوار یکی از تاکسی های شهر کرمان می شوم و از راننده تاکسی نرخ کرایه را می پرسم، همان کرایه قبل را درخواست می کنم اما با یک آه بلند. همین بهانه ای می شود که از وضعیت اقتصادی تاکسی داران سوال کنم و طولی نمی کشد که درد دلش باز می شود.

نمی دانیم با گرانی چه کنیم

اسمش محمد است و ۲۰ سال است در خط خیابان رجایی به باغ ملی کار می کند، می گوید: اکثر راننده تاکسی ها ماشین بنزینی دارند سوال من این است که چرا حداقل مسئولان از قبل برای دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی اقدام نکرده اند!

این راننده تاکسی می گوید: این چه نوع برنامه ریزی است که هزینه زندگی یک عده را افزایش می دهید و بعد می گویید حق گران کردن را ندارید و هیچ برنامه ای مدونی برای اصلاح سوخت خودروهای آنها نیز نداشته باشید.

از صبح تا شب یک ماشین باید با موتورهایی که بهینه نیستند در این خیابانهای پر ترافیک حرکت کند و مسلما این میزان سوخت برای یک تاکسی کم است

وی می افزاید: سهمیه یک تاکسی با سوخت بنزین ۴۰۰ لیتر در هر ماه است این در حالیست که از صبح تا شب یک ماشین باید با موتورهایی که بهینه نیستند در این خیابانهای پر ترافیک حرکت کند و مسلما این میزان سوخت برای یک تاکسی کم است.

وی می گوید: برای تامین سوخت باید هزینه بیشتری بپردازیم اما همان کرایه قبلی را دریافت کنیم این در حالیست که هزینه لوازم یدکی نیز به صورت قابل توجه بیشتر شده است.

وی گفت: از لاستیک تا روغن ماشین، قطعات ماشین گران شده همچنین تمام کالاهای اساسی و که روی روال زندگی عادی مردم تاثیر دارد روی زندگی ما هم تاثیر گذاشته اما درآمد ما فرقی نکرده است.

نیمی از وقت تاکسی های دوگانه باید در صف گاز بگذرد

احمد یکی دیگر از از تاکسی داران کرمان است که در ایستگاه باغ ملی به جمع ما اضافه می شود و می گوید: اگر کرایه بیشتر از مردم بگیریم بلافاصله جریمه می شویم اما سواری های شخصی قیمت را افزایش داده اند چون بنزین آزاد استفاده می کنند.

این راننده تاکسی گفت: تاکسی دو گانه دارم و سهمیه ماهانه بنزین ۲۵۰ لیتر دریافت می کنم این سهمیه را باید در حالی استفاده کنم که مسئولان می گویند خودروهای دوگانه باید از سی ان جی استفاده کنند اما دو نکته وجود دارد اول اینکه خودروهای دوگانه اگر بیش از حد از این سوخت استفاده کنند به سرعت مستهلک می شوند و دوم اینکه صفهای طولانی سی ان جی وقت قابل توجهی از راننده ها را می گیرد.

بسیاری از تاکسی ها فرسوده و یا تک سوز هستند

وی از مسئولان خواست یا تسهیلات لازم را در اختیار راننده ها قرار دهند ویا کرایه ها را افزایش دهند چون عملا ادامه کار با این نرخ برای ما به توجیه اقتصادی ندارد.

مسعود دیگر راننده تاکسی است که می گوید: بسیاری از تاکسی ها تک سوز هستند و نکته جالب تر اینکه بسیاری از آن ها قدیمی هستند و خودروهای غیر بهینه ای داریم که هم هوا را آلوده و هم بنزین زیادی استفاده می کنند، با این وضعیت قشر تاکسی داران تحت فشار قرار می گیرند. مسئولان قبل از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین و سهمیه بندی باید فکری برای اصلاح سیستم حمل نقل شهری می کردند و یا خودروها را نوسازی می شدند.

خودروهای غیر بهینه ای داریم که هم هوا را آلوده و هم بنزین زیادی استفاده می کنند، با این وضعیت قشر تاکسی داران تحت فشار قرار می گیرند

وی ادامه داد: تمام هزینه های ما افزوده شده است اما در مقابل کرایه ها ثابت مانده و همین مساله موجب شده برخی از راننده ها کرایه بیشتر از نرخ مصوب دریافت کنند.

یکی از مسافران نیز به خبرنگار مهر می گوید: باید صبر کنیم تا بتوانیم تاکسی سوار شویم چون خودروهای شخصی کرایه را گران کرده اند.

وی افزود: برخی از راننده های تاکسی هم کرایه بیشتری از نرخ مصوب درخواست می کنند و توجیه آنها هم افزایش عمومی قیمتهاست اما این مساله روی همه فشار آورده است و اگر بخواهیم اینگونه حساب کنیم باید تمام قیمتها افزایش یابد که البته در بسیاری موارد نیز اینگونه شده است.

وی از مسئولان خواست روی نرخ ها یک برنامه ریزی منصفانه داشته باشند که هم شاهد گرانی افسار گسیخته کرایه ها نباشیم و هم تاکسی داران بتوانند بخشی از افزایش هزینه ها را جبران کنند اما پیشنهاد شخصی من ارائه تسهیلات و سهمیه مناسب بنزین به تاکسی داران است.

برخورد قاطع با افزایش خودسرانه نرخ کرایه تاکسی در کرمان

معاون پشتیبانی سازمان حمل بار و مسافر شهرداری کرمان از برخورد قاطع با افزایش خودسرانه نرخ کرایه تاکسی در کرمان خبر داد.

محمد مهدی نژاد  در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی ها و سرویس های مدارس در پی اصلاح و افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: تاکنون سازمان و مراجع ذیصلاح هیچگونه افزایش نرخی در این خصوص را اعلام نکرده اند و چنانچه تصمیمی در این خصوص اتخاذ شود پس از طی مراحل قانونی به اطلاع رانندگان و شهروندان می رسانیم.

وی ادامه داد: در شهر کرمان یکسری آژانس های فاقد مجوز از شهرداری اقدام به افزایش نرخ کرده اند که رانندگانی که این کار را کرده اند فاقد مجوز بوده اند و کارت سوخت هم برای آنها صادر نشده است. پی گیر بحث سوخت رانندگانی که قبلا برای اخذ پروانه اقدام کرده بودند، هستیم.

معاون پشتیبانی سازمان حمل بار و مسافر شهرداری کرمان عنوان کرد: خودروهای گشتی در به صورت دو شیفت در سطح شهر کرمان اقدام به گشت زنی و بازرسی کل خطوط تاکسی می کنند.

وی گفت: همچنین به برخی آژانس ها در خصوص افزایش نرخ اخطار داده ایم و اعلام کرده ایم که سوخت برای آژانس های دارای پروانه تامین شده است.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba