امروز 6 مهر 1399 (ه.ش) و 27 سپتامبر 2020 (م)
شماره مطلب :
38875
تاريخ انتشار :
19 آذر 1398 ساعت 14:37:36
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
مشارکت بالای مردم در انتخابات نشان از رضایتمندی به نظام سیاسی است
 

مشارکت بالای مردم در انتخابات نشان از رضایتمندی به نظام سیاسی است

 به گفته رییس کل دادگستری استان کرمان در دنیای کنونی برگزاری انتخابات آزاد و سالم به عنوان یکی از مولفه های مهم قدرت نرم سیاسی هر کشور بشمار می رود و میزان حضور مردم در هر انتخابات در واقع بیانگر درجه پشتیبانی و رضایتمندی عامه مردم از نظام سیاسی مستقر است.

به گزارش نسیم صبا:یدالله موحد در نشست شورای معاونین ، رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی استان کرمان با  حوریت تبیین ساز و کارهای اجرای انتخابات و تامین امنیت حقوقی انتخابات یازدهم مجلس با بیان اینکه کشور در فرآیند برگزاری یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی یعنی برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار دارد اظهار داشت :در واقع  انتخابات جلوه باشکوه و بسیار زیبا از حضور و مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است و مردم با مشارکت در انتخابات نمایندگان خود برای شکل دهی به نهاد قانون‌گذاری در کشور انتخاب و از طریق مجلس امر قانونگذاری در کشور را تضمین می کنند .

مقام ارشد قضایی در استان کرمان ادامه داد: حضور و مشارکت حداکثری مردم در اداره امور کشور از طریق شرکت در انتخابات اهویت مضاعفی دارد  زیرا علاوه بر اینکه اصول مصرح قانون اساسی بر این موضوع تاکید دارد، دین اسلام نیز نقش فراوانی برای مردم در اداره امور قائل شده  که برگزاری انتخابات از جمله مصادیق ان بشمار می رود.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران علاوه بر برگزاری انتخابات پرشمار، این افتخار را دارد که برگزارکننده انتخابات های آزاد، سالم و قانون‌مند بوده و طلایه دار حضور مردم در پای صندوق های رای است و مشارکت در تعیین سرنوشت کشور یک امر مهم و راهبردی در نظام جمهوری اسلامی است.

به گفته موحد انجام انتخابات باشکوه و حضور حداکثری مردم، انتخابات سالم، امن و رقابت اخلاق محور از راهبردهای اساسی در انتخابات می باشد که می طلبد همه دست اندرکاران و کارگزاران انتخابات مقیّد به الزامات قانونی باشند چرا که اگر قانون محور حرکت نکنیم و رفتارمان را براساس قانون تنظیم نکنیم، این راهبردها محقق نخواهد شد.

وی وظیفه مهم قوه قضائیه در انتخابات را اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم بمنظور  پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی دانشت و گفت : برای این منظور نیز ستادی با همین عنوان تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری کرمان اضافه کرد: شناسایی عوامل ساخت و پخش شایعات مخرب و مخلّ نظم و امنیت، برنامه ریزی و مراقبت از شعارنویسی، پخش اعلامیه و شب‌نامه با مضمون سیاه‌نمایی چهره نظام، تشویش اذهان عمومی و تخریب نامزدها و عوامل انتخابات، رصد عملیات روانی دشمن در رسانه ها، نظارت مستمر بر سایت ها و رسانه های دیداری و شنیداری و فضای مجازی و رسانه های محلی از جمله محورهای سند ملی اقدامات پیشگیرانه و مقابله با تخلفات انتخاباتی است.

موحد با تاکید بر اینکه استفاده از تریبون های رسمی له یا علیه نامزدهای انتخاباتی ممنوع است تاکید کرد: در استان کرمان کمیته رصد فضای مجازی و نظارت و هماهنگی رسانه ها از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده است.

وی  با اشاره به برقراری تعامل مثبت همکاران قضائی با هیات های نظارت و اجرایی انتخابات تاکید کرد: تعامل و هماهنگی در فرآیند برگزاری انتخابات در بین همه مجموعه اه می تواند یک مولفه قدرتمند و مدیریت کارآمدی برای برگزاری انتخابات سالم به همراه داشته باشد.

موحد با تاکید بر تعامل مبتنی بر قانون  و قانونمداری اظهار داشت : اگر  در جریان انتخابات جزیره ای عمل کرده و موضع گیری کنیم، موجب ایجاد تنش و تبدیل به اختلاف می شود که ممکن است به روند برگزاری انتخابات آسیب بزند لذا باید از طرح هرگونه موضوعات تنش زا پرهیز شود.

نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کرمان از روسا و دادستان های حوزه های قضایی خواست تا با دست اندرکاران انتخابات تعامل لازم را داشته باشند و توجیه مدیران در زمینه تخلیه اطلاعاتی دشمن را مورد توجه قرار داد.

موحد بیان کرد: ممکن است برخی از داوطلبانی که ردصلاحیت می شوند، بخواهند غیرقانونی عمل کنند که در این رابطه نیز همکاران حوزه قضایی باید مراقب قانون شکنان باشند. 

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba