امروز 6 مهر 1399 (ه.ش) و 27 سپتامبر 2020 (م)
شماره مطلب :
38857
تاريخ انتشار :
17 آذر 1398 ساعت 14:26:35
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
استفاده از تریبون‌های رسمی له یا علیه نامزدهای انتخابات ممنوع است
 
استفاده از تریبون‌های رسمی له یا علیه نامزدهای انتخابات ممنوع است

 رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: استفاده از تریبون‌های رسمی بر علیه نامزدهای انتخاباتی یا برای تبلیغ ممنوع است که در این رابطه کمیته‌ رصد فضای مجازی تشکیل شده است.

به گزارش نسیم صبا: یدالله موحد صبح یکشنبه در نشست با شورای معاونان، روسا و دادستان‌های حوزه قضایی استان کرمان با موضوع «تبیین ساز و کارهای اجرای انتخابات و تامین امنیت حقوقی یازدهمین دوره انتخابات مجلس» بیان داشت: سند تدابیر و اقدامات پیشگیرانه و مقابله با جرائم انتخاباتی در سطح ملی تدوین شده است.

وی افزود: همکاران حوزه قضایی باید بر اساس این سند، برنامه‌های پیشگیرانه را طراحی و اجرا کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حال حاضر کشور در آستانه فرآیند برگزاری مهمترین و سرنوشت‌سازترین رویداد سیاسی (برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی) است و مردم با مشارکت در این انتخابات به شکل‌دهی نهاد قانونگذاری کشور کمک خواهند کرد.

موحد تصریح کرد: انتخابات جلوه پرشکوه و بسیار زیبا از حضور و مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است زیرا مردم با شرکت در انتخابات و انتخاب نمایندگان خود از طریق مجلس، امر قانونگذاری را تضمین می‌کنند.

وی یادآور شد: یکی از مولفه‌های مهم قدرت نرم سیاسی در هر کشور برگزاری انتخابات آزاد و سالم است که این موضوع مورد توجه جامعه جهانی قرار دارد بنابراین میزان حضور مردم در انتخابات بیانگر درجه پشتیبانی و رضایتمندی عموم مردم از نظام سیاسی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: حضور مردم در انتخابات بیانگر مشارکت حداکثری در اداره امور کشور از طریق انتخابات است که اهمیت زیادی دارد همچنین اصول مصرح قانون اساسی نیز بر این موضوع تاکید دارد ضمن این که دین اسلام هم نقش مردم در اداره امور را مهم می‌داند.

شناسایی عوامل ساخت و پخش شایعات مخرب

موحد با تاکید این که جمهوری اسلامی تاکنون انتخابات پرشماری را را در کارنامه خود داشته است، یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی مفتخر است که برگزار کننده انتخابات آزاد، سالم و قانونمند بوده و طلایه‌دار حضور مردم در پای صندوق‌های رای است.

وی افزود: از راهبردهای اساسی در انتخابات، حضور حداکثری مردم در انتخابات سالم، امن همراه با رقابت اخلاق مدار است؛ بنابراین همه دست‌اندرکاران و کارگزاران انتخابات باید مقید به الزامات قانونی باشند.

موحد به وظیفه مهم قوه قضاییه در انتخابات اشاره کرد و گفت: اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم در راستای پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی از مهمترین وظایف قوه قضاییه است که در جهت اجرای آن ستادی با همین عنوان تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: از جمله محورهای سند ملی در راستای اقدامات پیشگیرانه و مقابله با تخلفات انتخاباتی می‌توان به شناسایی عوامل ساخت و پخش شایعات مخرب و محل نظم و امنیت، برنامه‌ریزی و مراقبت از ( شعارنویسی، پخش اعلامیه و شب نامه با مضمون سیاه‌نمایی چهره نظام )، تشویش اذهان عمومی و تخری نامزدها و عوامل انتخابات، رصد عملیات روانی دشمن در رسانه‌ها، نظارت مستر بر سایت‌ها و رسانه‌های دیداری و شنیداری و همچنین فضای مجازی اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: استفاده از تریبون‌های رسمی بر علیه نامزدهای انتخاباتی یا در جهت تبلیغ ممنوع است که در این رابطه کمیته‌ رصد فضای مجازی و نظارت و هماهنگی رسانه‌ها از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است.

وی یادآور شد: باید تعامل مثبتی ما بین همکاران قضایی با هیئت‌های نظارت و اجرایی انتخابات به وجود آید زیرا هماهنگی و تعامل در فرآیند برگزاری انتخابات در همه مجموعه‌ها می تواند به عنوان یک مولفه قدرتمند در راستای مدیریت کارآمد برای برگزاری انتخابات سالم باشد.

موحد گفت: نباید جزیره‌ای عمل شود و موضع‌گیری کنیم زیرا موجب ایجاد تنش و اختلاف خواهد شد که ممکن است به روند برگزاری انتخابات آسیب بزند بنابراین باید تعامل مبتنی بر قانون را مد نظر داشته باشیم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba