امروز 18 آذر 1398 (ه.ش) و 9 دسامبر 2019 (م)
شماره مطلب :
38803
تاريخ انتشار :
08 آذر 1398 ساعت 18:42:32
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
مجامع بین‌المللی در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران سکوت نکنند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجامع بین المللی خواست در برابر تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران و اقدامات تهدیدی یک جانبه آمریکا در مسیر تهیه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سکوت نکنند.

 

 

مجامع بین‌المللی در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران سکوت نکنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، با بیان اینکه بیماران ایرانی در معرض خطرات مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها و تجهیزات پزشکی هستند، از مجامع بین المللی خواست در برابر تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران و اقدامات تهدیدی یک جانبه آمریکا در مسیر تهیه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سکوت نکنند.

به گزارش نسیم صبا به نقل ازپایگاه خبری- اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «وبدا»، سعید نمکی، اهداف ظالمانه و غیرانسانی تحریم های ایران را در نامه ای برای تدروس آدانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تشریح کرد.

در نامه نمکی خطاب به تدروس آدانوم آمده است: مردم شجاع ایران، قربانی توطئه ها و تحریم های اقتصادی که توسط دولت ایالات متحده آمریکا اعمال شده، قرار دارند.

در این نامه تاکید شده است: محدودیت های شدید اعمال شده با اقدامات تهدیدی یک جانبه امریکا، غیرممکن ساختن تهیه و واردات غذا، دارو و تجهیزات پزشکی برای تمام مردم ایران را هدف گرفته است.

وزیر بهداشت در این نامه تصریح کرد: بنا بر ادعای آمریکا، این تحریم های شدید ظاهراً شامل داروها، غذا و تجهیزات پزشکی نمی شود، در حالی که در عمل، توقف مراودات بانکی در سیستم های بین المللی بانکی و اعمال محدودیت های جدید با درخواست اطلاعات دقیق درباره شرکت های ایرانی که طرف معامله شرکت خارجی قرار می گیرند، نمی تواند به غیر از تلاش های عمدی برای توقف واردات و تهیه چنین کالاهایی برای مردم نیازمند تلقی شود.

نمکی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه شصت وششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، افزود: آمریکا با تحریم ملت ایران نه تنها مرتکب تروریسم اقتصادی شده، بلکه عملا باعث جنایت علیه بشریت نیز شده است. ایجاد موانع جدی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی بر کیفیت و فرآیند درمان بسیاری از بیماران تاثیر منفی گذاشته است.

وی اظهار داشت: این تحریم ها به طور خاص مانع از تهیه داروهای رادیوتراپی برای بیماران مبتلا به سرطان، تهیه سوخت کوبالت و سیکلتورن پت اسکن و گامانایف و حتی پانسمان های مراقبتی برای درمان کودکان با بیماری پروانه ای(EB) شده است.

وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد: دو شرکت دارویی آمریکایی که داروهای خاص برای بیماران مبتلا به سارکوئیدوزیس را تولید می کنند، آشکارا صادرات این داروها به ایران را متوقف کرده اند.

نمکی تصریح می کند: همه این حرکت ها و اقدامات، مخالف با اهداف جهانی پوشش همگانی سلامت و شعار «هیچ کس نباید مورد غفلت قرار گیرد» و ارائه خدمات سلامت برای همگان است.

وزیر بهداشت در این نامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال ارتباطات سازنده و محترمانه بر اساس علائق مشترک و احترام متقابل بوده است و در مقابل، ایالات متحده همیشه در پی سرپیچی از قوانین بین المللی و منشورهای سازمان ملل است. خروج یک جانبه آمریکا از برجام نمونه ای از سرپیچی های یک جانبه و غیرقانونی است.

نمکی می افزاید: بیماران ایرانی حتی در معرض خطرات مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها و تجهیزات پزشکی هستند.

وی اظهار داشت: به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئول فراهم آوردن دارو و خدمات پزشکی به هموطنان خود هستم و البته به این امر تاکید دارم که این بحران قابل پبشگیری است.

نمکی همچنین اضافه کرد: اعتقاد دارم سازمان جهانی بهداشت به عنوان سازمان اصلی مسئول اجرای پوشش همگانی سلامت، در مورد این موضوع مهم ساکت ننشیند؛ زیرا موارد سکوت در برابر این گونه ظلم ها باعث شرم و روسیاهی جوامع بین المللی شده است.

نمکی یادآور شد: مردم مظلوم ایران شاهد سکوت جامعه بین المللی در برابر جنایات صدام حسین در موضوع استفاده از سلاح های شیمییایی بوده اند و امیدوارم جامعه بین المللی در برابر این بحران نیز دچار خطا نشوند.

وی تصریح کرد: مسئولان سازمان ملل باید در برابر اقدامات نقض کننده قوانین از جمله حقوق بشر و قوانین بشر دوستانه، یک جانبه گرایی و اصول دیپلماسی بین المللی پاسخگو باشند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه شهروندان بی گناه، قربانیان اولیه چنین اقداماتی توسط ایالات متحده بوده اند، افزود: تقاضا دارم اقدامات ضروری برای خاتمه دادن به این اقدامات یک جانبه و غیرقانونی که باعث رنج و مرگ ومیر برای مردم ایران و اثرات منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشتی است، به عمل آورند.

 وی اظهار می دارد: تاریخ در مورد اقدامات به عمل آمده برای این موقعیت قابل پیشگیری، قضاوت خواهد کرد.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/17 ساعت 14:34:20
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح وزرای نفت، کشور و آموزش و پرورش در دستور کار مجلس قرار دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/17 ساعت 14:31:31
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در صفحه توئیتر رسمی خود، اعلام کرد مدیرکل جدید آژانس بر همکاری و روابط کاری سازنده با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/16 ساعت 08:20:09
سخنگوی اورژانس کشور گفت: از ابتدای پاییز (اول مهر تا ۸ آذر) تعداد هزار و ۶۶۳ نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت و ۸۷نفر فوت شده‌اند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/16 ساعت 08:11:36
معاون مسافری شرکت راه آهن از تلاش برای برنامه ریزی پیش فروش بلیت قطارهای تهران-آنکارا-استانبول در ایام سفرهای نوروزی پیش رو خبر داد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/16 ساعت 08:08:07
وزیر نفت با اشاره به مذاکرات مطلوب نشست شب گذشته اعضای اوپک، از برگزاری نشست فوق العاده کشورهای صادرکننده نفت در سه تا چهار ماه آینده خبر داد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/16 ساعت 08:03:22
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: در نشست کمیسیون مشترک برجام همه اعضا صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/14 ساعت 06:51:22
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به گزارش دبیر شورای عالی امنیت ملی که پیرامون نحوه مدیریت وضعیت جانباختگان و مصدومین حوادث اخیر خدمت ایشان تقدیم شد، تاکید کردند: رأفت اسلامی مبنا باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/14 ساعت 06:47:47
هیئت دولت در جلسه امروز کار بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را به پایان رساند و آن را تصویب کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/13 ساعت 14:47:59
محمدجواد ظریف شایعه استعفای خود از وزارت امور خارجه را رد کرد و گفت: اگر استعفا داده بودم که الان اینجا در خدمت شما نبودم.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/11 ساعت 19:36:54
موج شدید آنفلوانزا در راه است و این بیماری به شدت مسری تاکنون شماری از ایرانیان را به کام مرگ کشانده است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/09/11 ساعت 19:29:07
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: در مجموع از روز گذشته تاکنون ۱۵۵۱ نفر در انتخابات ثبت‌نام کردند که نام نویسی هزار و ۲۶۵ نفر از آنها قطعی شده است.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba