امروز 11 خرداد 1399 (ه.ش) و 31 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38800
تاريخ انتشار :
08 آذر 1398 ساعت 18:31:16
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
افراد مسبب نارضایتی مردم از دستگاه ها حذف شوند
 

 

افراد مسبب نارضایتی مردم از دستگاه ها حذف شوند

رئیس دیوان عالی کشور گفت: متاسفانه در برخی جاها افرادی هستند که ممکن است در جایی ایجاد نارضایتی در مردم کنند که باید شناسایی و از دستگاه‌ها تسویه شوند.

به گزارش نسیم صبا به نقل از مهر، حجت‌الاسلام سید احمد رضا مرتضوی مقدم در نشست با قضات محاکم‌تجدید نظر استان کرمان بیان داشت: اولویت اول ما جلوگیری از اطاله دادرسی در استان‌ها است ضمن این که ورودی پرونده‌های ما زیاد می‌شود.

وی افزود: در دستگاه قضا نیاز به فکر و ابتکار هنر دارد در دستگاه دادگستری ابتکار کاربرد دارد که چه راهکارهایی به وجود بیاید تا اطاله دادرسی کاهش یابد.

رئیس دیوان عالی کشور گفت: اولویت دوم ارتقا کیفیت آرا است برای ارتقا دادگاه‌ها باید کیفیت استدلال رای این باشد که این رای تایید شود ما دوست داریم رایی که داده می‌شود آنقدر مستدل باشد که نقض نشود.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم تصریح کرد: قضات به این فکر نباشند که یک مرحله دیگری هم هست بلکه اینطور فکر کنند که این رای نهایی است و قرار نیست کسی بر روی آن دوباره نظر دهد.

وی با بیان این که بسیاری از مردم به حقشان قانع هستند، یادآور شد: مردم خیلی به مسائل حقوقی آگاهی ندارند رای چون استدلال ندارد می‌گویند به لایحه و ادله من توجه نشد چرا چون استدلالی وجود ندارد.

رئیس دیوان عالی کشور اظهار داشت: باید رای که داده می‌شود همراه با استدلال باشد تا مردم هم قانع شوند. یکسری پرونده‌ها هستند که وقت قضات را خیلی می‌گیرد که یکی از دلایل آن بی‌نظمی در پرونده است همچنین پرونده‌ها به اعتقاد من فهرست ندارند که اگر داشته باشند بهتر می‌شود بر روی پرونده کار کرد.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم یادآور شد: اولویت دیگر این است که کاری کنیم رضایت مندی مردم را جلب کنیم مقررات دست و پا گیر سبب می‌شود مردم ناراضی شوند ولی با یکسری کارها می‌شود رضایتمندی را از جمله خوشرویی توجیه طرف، حلم و بردباری و... و. جاری کرد.

مرتضوی مقدم بیان داشت: در این دوره جدید چیزی که مهم است کرامت مردم است که باید سعی شود تا جایی امکان دارد برخوردارها، برخوردهای باشد که رضایتمندی مردم را در پی داشته باشد.

وی افزود: دادگاه باید فعال، پر کار و خوب باشد تا تمام ادارات دولتی را به جنب و جوش آورد و اگر اینچنین  نباشد دستگاه‌های دیگر هم خمود و بی نظم می‌شوند.

رئیس دیوان عالی کشور ابراز کرد: دستگاه قضایی علاوه بر این که به کار خود مشغول است باید مطالبه‌گری هم از ادارات دیگر داشته باشد و هر جا یک اداره‌ای که به وظیفه خود درست عمل نمی‌کند به آن نظارت جدی داشته باشد و اعمال نظر کنیم و در مجموع رضایتمندی مردم را بالا ببریم.

 وی افزود: متاسفانه در برخی جاها افرادی هستند که ممکن است در جایی ایجاد نارضایتی در مردم کنند که باید شناسایی شوند این گونه از افراد باید از دستگاه‌ها تسویه شوند که امیدوارم در این دوره جدید راه پیموده شود.  

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم با اشاره به بخش نظارت دیوان عالی کشور تصریح کرد: دیوان عالی کشور دو وظیفه مهم دارد که در قانون اساسی به آن تاکید شده اول نظارت دوم ایجاد وحدت لذا یک جزوه کامل باید تهیه شود تا قضات که پرکار یا کم‌کار هستند شناسایی شوند تا برای تذکر یا تشویق آن گام برداریم.

وی افزود: وحدت رویه باید ایجاد شود وحدت رویه برای کل کشور کارگشا است و کاربرد دارد.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba