امروز 27 شهريور 1398 (ه.ش) و 18 سپتامبر 2019 (م)
شماره مطلب :
38652
تاريخ انتشار :
07 شهريور 1398 ساعت 09:36:36
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
ظریف: ملت ایران مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود


«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین (سی سی تی وی) تاکید کرد که ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود و زمین نمی خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می دارد.
 

ظریف: ملت ایران مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود

به گزارش نسیم صبا:ظریف که روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته به پکن سفر کرده بود با حضور در برنامه «دیده بان جهانی» شبکه خبر «سی سی تی وی» که به مجری گری "شوی" معروف ترین مجری تلویزیون چین برگزار شد به بسیاری از سوالات مرتبط با برجام، روابط ایران با کشورهای دنیا، بحران خاورمیانه، مناسبات ایران و چین و همچنین اوضاع هنگ کنگ پاسخ داد.


هنوز در چارچوب برجام عمل می کنیم
وزیر خارجه ایران در این برنامه که چهارشنبه شب پخش شد درباره توافق بین المللی برجام گفت برجام یک توافق میان ایران و کشورهای بزرگ دنیا بود ایران از آن خارج نشده است بلکه ایران به دلیل رفتارها و عملکردهای طرف های دیگر بخصوص پس از خروج آمریکا از این توافق و تحمل یک سال فشار، برخی از تعهداتش را کاهش داده است.

او به شائبه خروج ایران از برجام واکنش نشان داد و گفت که بنا به خروج نبوده است ما فقط تعهداتمان را کاهش می دهیم که علت های آن هم مشخص است و منافع اقتصادی چندانی در اختیار ملت ایران قرار نگرفته است.

ظریف گفت که به اروپا هم یک سال مهلت دادیم و پیشرفت چندانی بدست نیامد با این حال ایران هنوز هم در چارچوب برجام عمل می کند.


از مشکلات تحریم عبور می کنیم
وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم ها و فشارهای اقتصادی آمریکا و آینده گفت: ما به آینده بسیار خوشبین هستیم ما به بیگانگان وابسته نیستیم و ملت ایران به طور جدی برای پیشرفت تلاش می کند.

ظریف افزود که ایران با شدیدترین فشارهای اقتصادی در یک سال گذشته روبرو بود ولی از مشکلات عبور می کند ایران با همسایگان خود و روسیه روابط بسیار نزدیکی دارد به رغم همه فشارها ما نه تنها زمین نمی خوریم بلکه به مراتب قوی تر از گذشته و پیشرفته تر خواهیم شد.


رهیافت سیاسی تنها راهکار حل مساله سوریه است
وزیر خارجه ایران در مورد سوال سوریه گفت: ایران،  روسیه و ترکیه برای حل بحران،  پایان درگیری ها و ریشه کن کردن تروریسم همکاری خوبی با ارایه رهیافت سیاسی و پیشنهادهای سازنده از مدت ها قبل داشته اند و در طول پنج سال گذشته هم همینطور بوده و راهکار مذکور کاملا موفق بوده است.

او تصریح کرد متاسفانه بر خلاف این اقدامات سازنده، برخی از قدرت های خارجی می خواهند اوضاع سوریه و منطقه ناامن باشد آنها می خواهند چالش ایجاد کنند تا منطقه خاورمیانه توازن و پویایی خود را از دست بدهد و دچار چند دستگی شود رهیافت های ما مسالمت آمیز است اما می بینیم که در همین اوضاع آمریکایی ها میلیاردها دلار اسلحه به کشورهای حاشیه خلیج فارس می فروشند و نقشی کاملا مخرب ایفا می کنند.


ایران از گذرگاه های کلیدی «یک کمربند-یک راه» است
ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه به همکاری ایران با چین در راه ابریشم اشاره کرد و گفت: راه ابریشم می تواند فرصت های زیادی برای کشورها ایجاد کرده و باعث رشد اقتصادی،  فقرزدایی،  ایجاد تاسیسات زیربنایی و کاهش جرایم فرامرزی شود و یک منشا پیشرفت باشد.

او گفت که ایران می تواند با کریدورهای اقتصادی که در اختیار دارد و پل ارتباطی با اروپا و ارتباط نزدیک با آسیای مرکزی و افغانستان از گذرگاه های بسیار مهم و عناصر کلیدی پیشرفت برنامه راه ابریشم باشد و به اجرای موفق آن مساعدت کرده و مشارکت فعالی در این مسیر داشته باشد.


دخالت غرب عامل نا آرامی های هنگ کنگ
وی در پاسخ به سوالی درخصوص ناآرامی های هنگ کنگ و مداخله بیگانگان در این منطقه هم گفت: برخی از کشورهای غربی همیشه به دنبال نفوذ در کشورهای مستقل برای پیشبرد انگیزه های سیاسی خود بوده و هستند آنها مشکلی چون حقوق بشر در هنگ کنگ ندارند بلکه می خواهند در امور داخلی چین مداخله کنند و البته نمی توانند شکافی در چین ایجاد کنند.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد که چین برای کنترل اوضاع هنگ کنگ و امور داخلی خود نیازی به کشورهای دیگر ندارد.

ظریف در بخش پایانی مصاحبه امسال را که مصادف با هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو است، تبریک گفت و اضافه کرد: چینی ها سرنوشت خود را تعیین می کنند و این قابل تقدیر است.

او گفت که چین نماینده معجزه اقصادی مستقل در دنیا است و با تمرکز بر رشد و با بسیج همه توان کشور و ملت توانسته است دستاوردهای قابل تحسین و شایانی در این هفت دهه حاصل کند.

منبع:ایرنا

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/06/07 ساعت 09:36:36
«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین (سی سی تی وی) تاکید کرد که ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود و زمین نمی خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/06/06 ساعت 11:10:14
رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: در یک سال و نیم گذشته لوازم یدکی خودروها به طور متوسط رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده که بیشتر شامل قطعات پرمصرف مثل دیسک و صفحه، لنت ترمز، سرسیلندر، سوپاپ‌ها و سیستم تعلیق و فرمان خودروهای داخلی می‌شود
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/17 ساعت 17:14:18
وزیر کشور با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سالجاری گفت : انتخابات امسال باید به مانور قدرت و وحدت ملی تبدیل شود.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/17 ساعت 17:08:10
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا زمانی که من وزیر هستم هیچ کس نخواهد توانست جایی اعمال نفوذ کند و فعالیت های حوزه غذا و دارو تا یکی دو ماه آینده مثل یک اتاق شیشه ای شفاف می شود.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:32:25
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک انقلاب بزرگ دیجیتالی یا فضای مجازی مواجه هستیم، گفت: نمی‌شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر سوء استفاده عده‌ای تعطیل کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 20:01:25
به گزارش نسیم صبا:معاون اول قوه قضائیه گفت: از مجلس تقاضا داریم در جهت تحقق عدالت همه‌جانبه به ما کمک کند، از دولت نیز می‌خواهیم که به وظایف خودش به درستی عمل کند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:59:23
به گزارش نسیم صبا:امام جمعه موقت تهران گفت: هدف قراردادن پهپاد آمریکایی نشان داد انگشتان اقتدار ایران اسلامی برای پاسخ به هر گونه تجاوز به منافع این سرزمین روی ماشه و آماده شلیک است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:57:12
به گزارش نسیم صبا:معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اینستکس عملیاتی شده و ۲ سه تا ۳ مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba