امروز 5 خرداد 1399 (ه.ش) و 25 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38629
تاريخ انتشار :
17 مرداد 1398 ساعت 17:14:18
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
وزیر کشور : انتخابات امسال باید به مانور قدرت و وحدت در کشور تبدیل شود

به گزارش نسیم صبا:عبدالرضا رحمانی فضلی روز پنجشنبه در نشست صمیمی با خبرنگاران به مناسبت هفدهم مردادماه روز خبرنگار در سالن جلسات شهید مردانی استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: شرایط سیاسی و اجتماعی کشور به گونه ای است که باید امسال انتخابات به یک مانور قدرت و وحدت ، اتحاد و انسجام و مشارکت حداکثری تبدیل شود و در شرایط امن و سالم نشاط سیاسی ایجاد شود. 

وی تصریح کرد : برای همین اساس ، بنده در یک جلسه ای با عناصر اصلی اصولگرایان که دعوت خودشان کرده بودند و یک جلسه سه ساعت با حضور اصلاح طلبان حضور یافتم و در جلسه ای دیگری نیز با مستقلان شرکت خواهم کرد و در این جلسه تمامی گلایه ها،  دغدغه ها ، پیشنهاد و حرفهای گروه های سیاسی را شنیدم.

وزیر کشور گفت : نقطه  مشترک همه این ها " رعایت قانون"  و " مشارکت حداکثری"  است ، که این بسیار خوب است و  ممکن است نقاط افراق نیز در بین گروه های سیاسی باشد که باید پیگیری شود.

رحمانی فضلی در خصوص کارت های هوشمند ملی نیز گفت : قیمت خدمات صدور کارت ملی از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب می شود و هزینه صادرات کارت برای افراد به صورت مستقیم به خزانه وارد می شود.

وی با اشاره به اینکه مشکل چیپ و کاغذ کارت ملی بزودی برطرف می شود افزود : واردات چیپ و کاغذ با مشکل روبرو شده بود و اکنون وزارت دفاع در زمینه تولید این چیپ های کارت هوشمند را تولید می کند و از سازمان ثبت احوال قول گرفته شده است در زمان انتخابات همه کارت های ملی هوشمند صادر شود.

وزیر کشور با اشاره به نقش کارت ملی در احراز هویت برای رای دهندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت : احراز هویت جلو 80 درصد از تخلفات را می گیرد و کسی نمی تواند با شناسنامه دیگری یا زیر 18 سال یا شناسنامه باطل شده رای دهد .

رحمانی فضلی با رد ادعای یکی از خبرنگاران نسبت به رخوت سیاسی در کشور بیان داشت : وزارت کشور به عنوان متولی بستر سازی فعالیت های سیاسی و احزاب  و ایجاد تسهیل برای این فعالیت ها هیچ مانعی ایجاد نکرده است و خانه احزاب در زمان فعالیت بنده فعال شد و مجوز فعالیت در استانها نیز صادر شد و منشور گفت و گو نیز به تصویب رسید.

به گفته وی، اینکه برخی از احزاب درخواست تجمع براساس قانون اساسی را مطرح کردند ، بنده نیز این مساله را در دولت مطرح کردم و  تجمع براساس شرایط حزبی و  پذیرش امنیت از سوی برگزار کننده براساس قانون اساسی در دولت تصویب شد و 10 نقطه در تهران نیز مشخص شد و در استانها نیز این مساله باید از سوی شورای تامین پیگیر شود.

رحمانی فضلی با یادآوری اینکه عده ای در نشست احزاب اعلام می کردند به مجلس نشست آنها حمله شد ، افزود : در 6 سال اخیر که بنده به عنوان وزیر کشور فعالیت دارم ، هیچ نشستی سیاسی در این زمینه دچار مشکل نشد و اصطلاحاتی مانند " لباس شخصی " و " زور " و برهم زدن مجلس سیاسی  اصلا وجود ندارد و تنها یک مورد در شیراز بود که تا انتهای این مساله نیز پیگیری شد.

وزیر کشور گفت : همه دستگاه ها مربوطه در این زمینه هماهنگ عمل می کنند ، به طور مثال اگر برنامه 16 آذر روز دانشجو باشد ، بیش از دو هزار سخنرانی بدون هیچ مشکلی برگزار می شود.

رحمانی فضلی یادآور شد: اکنون بیش از 200 حزب در کشور فعال است و رخوت سیاسی در زمینه فعالیت های سیاسی وجود ندارد.

وزیر کشور با تبریک روز خبرنگار با اشاره به اینکه مدت ها در عرصه خبر در صدا و سیما فعالیت داشت،  افزود : خبرنگاران باید به دنبال حقیقت و اطلاع رسانی صحیح و موثق باشند و با وجود فناوری های جدید سرعت خبر نسبت به گذشته خیلی بالا رفته است.

رحمانی فضلی 3 عنصر سرعت ، صحت و دقت را برای خبر مهم دانست و گفت : اکنون با فناوری های جدید سرعت خبر بالا رفته است، اما در برخی موارد صحت و دقت دچار مشکل شده است که در جهت شفاف سازی و آگاهی های عمومی تاثیر منفی دارد چرا که اطلاع رسانی دقیق نقش مهمی در داوری و تحلیل مردم دارد و اطلاع رسانی دقیق با امید آفرینی گره خورده است.

به گفته وی، نقش خبرنگاران در مبارزه با فساد و رانت خواری موثر باشد ، منوط به اینکه اطلاعات خبرنگاران دقیق و صحیح باشد چرا که ارقام و اعداد بار معنایی دارد و اگر اشتباه اطلاع رسانی شود به اعتماد عمومی لطمه می زند و خبرنگار باید نسبت به همه مسال حجت داشته باشد.

رحمانی فضلی نیاز حوزه خبری را داشتن نظام جامع خبرنگاران دانست و گفت : این نظام می توانند مانند نظام مهندسی درجه بندی کند و خبرنگاران با تجربه و خبرنگاران تازه کار را تشخص دهد .

وزیر کشور در خصوص پرسش خبرنگاران در باره مساله آب چهارمحال و بختیاری نیز گفت : درباره آب خوزستان ، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان و یزد اشراف دارم و دغدغه های در این زمینه وجود دارد که جلسه شورای عالی آب ، شورای عالی امنیت ملی ، کارگروه ویژه آب در دولت همواره بحث زاینده رود به صورت کارشناسی و دقیق مورد بررسی می شود و توصیه می شود در این زمینه آمار شبهه ناک به مردم داده نشود تا باعث ایجاد نگرانی مردم نشود و عده ای به دنبال سوء استفاده از آن نشود.

به گفته وی، در دو روز سفر به چهارمحال و بختیاری این مساله نیز در نشست های مختلف مردم بررسی قرار گرفته است و این نشست ها ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، در سفر وزیر کشور به چهارمحال و بختیاری نشست شورای تامین ، نشست شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی ، نشست با خبرنگاران برگزار شد.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba