امروز 18 مرداد 1399 (ه.ش) و 8 اوت 2020 (م)
شماره مطلب :
38617
تاريخ انتشار :
06 مرداد 1398 ساعت 21:15:07
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
خرازی: دیگران مسوول شرایط فعلی برجام هستند
رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: براساس حقی که خود برجام به ما داده است بعضی از تعهدات را کاهش دادیم بنابراین دیگران هستند که مسوول شرایط فعلی هستند.

 

خرازی: دیگران مسوول شرایط فعلی برجام هستند

رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: براساس حقی که خود برجام به ما داده است بعضی از تعهدات را کاهش دادیم بنابراین دیگران هستند که مسوول شرایط فعلی هستند.

به گزارش نسیم صبا:سید کمال خرازی عصر یکشنبه بعد از دیدار با سانگ تائو وزیرامور بین الملل حزب کمونیست چین که در محل شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: در مورد برجام بحث و گفت و گو شد و توضیح دادیم که ما همواره نسبت به قول های برجام پایبند بودیم. یکسال صبر کردیم اما  زمانی که دیدیم اروپایی ها در جهت تحقق تعهدات خود هیچ گامی برنمی دارند براساس حقی که خود برجام به ما داده است بعضی از تعهدات را کاهش دادیم بنابراین دیگران هستند که مسوول شرایط فعلی هستند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی اظهارکرد: ما برای امنیت کشورمان از هیچ چیز فروگذار نخواهیم کرد و در برابر تجاوزات بیگانگان خواهیم ایستاد و اساسا روحیه ایرانی روحیه تسلیم و تحقیر را نمی پذیرد و حاضر است که شرایط دشوار را تحمل کند ولی هیچ گاه حاضر نیست که دیگران تحقیرش کنند.

خرازی در خصوص سقوط پهپاد آمریکایی و گرفتن کشتی متخلف انگلیسی تاکید کرد: ما در تحقق حقوق خود و حفظ امنیت و ثبات کشور و منطقه قاطع هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص مهلت سوم ایران در برجام  و اینکه آیا اروپایی ها می توانند در این مدت باقی مانده در خصوص برجام گامی بردارند گفت: اروپایی ها باید در برابر رفتار تحقیرآمیز آمریکا بایستند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: آخرین سخن ترامپ را در مورد فرانسه دیدید که رییس جمهور این کشور را احمق نامید و این نشان می دهد که ترامپ چه موجود عجیبی است که حتی دوستان خود را تحقیر می کند، اینجا دیگر حیثیت اروپا مطرح است بنابراین اینجا تنها مساله منافع ایران مطرح نیست منافع خود اروپایی ها مطرح است .

خرازی گفت: اروپایی ها باید روزی روی پای خود بایستند و از استقلال و حیثت خود دفاع کنند و مساله برجام آزمایش بسیار بزرگی برای آنها است که چقدر ایستادگی خواهند کرد.

وی افزود: امیدواریم که با گفت و گوهایی که بین ایران و اروپا از جمله در کمیسیون مشترکی که این روزها تشکیل شده به راه حل هایی برسند که اروپایی ها علاوه بر تعهداتشان نسبت به برجام گام های موثری را در راستای توسعه روابط اقتصادی و مالی ایران و اروپا بردارند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی درباره حضور وزیرامورخارجه عمان در ایران برای میانجیگری بین ایران و انگلستان گفت: انگلیسی ها غیرقانونی نفت کش ایران را توقیف کردند و اصلا ربطی به آنها نداشته است.

خرازی افزود: اگر اتحادیه اروپا سوریه را تحریم کرده است به این معنا نیست که حق داشته باشند که کشتی که برای ایران است و به سوریه هم ارتباطی نداشته و نفت هم برای این کشور نمی برده توقیف کنند. این یک تجاوز آشکار و راهزنی دریایی است.

وی ادامه داد: ما در اینجا براساس قوانین بین المللی و تخلفاتی که کشتی انگلیسی کرده است  آن را توقیف کردیم بنابراین باید مراحل حقوقی را طی کند و اگر آنها زودتر نفت کش ما را آزاد کنند به طبع ما هم مراحل حقوقی کشتی انگلیس را تسریع می کنیم که کشتی آنها سرانجامش مشخص شود.

کمال خرازی در ادامه به محورهای دیدار خود با وزیر امور بین الملل چین اشاره کرد و گفت: در این دیدار در باره مشکلات مشترک ایران و چین از سوی آمریکا و زورگویی ها و تحریم های آمریکا که روز به روز نسبت به همه کشورها از جمله ایران و چین در حال افزایش است بحث و گفت و گو شد.

وی ادامه داد: ایران و چین نسبت به آینده خوشبین هستند که در اثر مقاومت و همکاری بتوانند این دوره را به خوبی بگذرانند و راه توسعه و ثبات را ادامه دهند.

خرازی یادآور شد: در این دیدار نقش ایران و چین در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس در جهت ثبات و امنیت و توسعه اقتصادی مورد تاکید قرار گرفت  و بر نقش ایران در تامین انرژی چین و نقش چین در توسعه اقتصادی و صنعتی ایران تاکید شد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این که هماهنگی و هم فکری خوبی بین ایران و چین وجود دارد گفت: این هماهنگی و هم فکری در حل مشکلات موجود و ادامه راه توسعه و همکاری بسیار مفید است.

وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات تبادلات مالی بین ایران و چین نیز گفت: این مشکلات ناشی از تحریم های آمریکا است. بانک های چینی با آمریکا ارتباط دارند و آمریکا آنها را تحریم می کند و با این کار می خواهد که آنها را تحت فشار قرار دهد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: دو کشور ایران و چین باید راه هایی را پیدا کنند که چگونه با وجود فشارهای آمریکا بتوانند روابط خود را ادامه دهند و علی رغم  وجود این فشارها همکاری های اقتصادی ایران و چین در سطح بالایی است و این نشان می دهد که دو دولت و ملت می توانند راه هایی را پیدا کنند که به همکاری خود ادامه دهند

ایرنا

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:53:58
سخنگوی دولت گفت: ردیف خودکفایی بودجه گندم با افزایش مبالغ آن در قالب بودجه تامین نهاده‌ها، توسعه مکانیزاسیون و توسعه خوداتکایی ادامه داشته و عملا حذف نشده است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:51:54
یک شرکت ایرانی برای نخستین بار فناوری یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کاربردی در زمینه تصویربرداری سیار تشخیص بیماری کرونا در کمتر از ۲۰ ثانیه را مونتاژ و به بازار عرضه کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:43:56
معاون وزیر راه و شهرسازی از جزئیات جدید احتمالی وام ودیعه مستأجران و تغییر برنامه ریزی این تسهیلات با هدف کمک بیشتر به قشر مستأجر رونمایی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:40:35
وزیر ورزش و جوانان از اختصاص ۸ هزار ورزشگاه روباز و سرپوشیده در سراسر کشور برای برگزاری کنکور با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:47:46
کرونای گردشگر در حال سفر به کشورهای مختلف جهان از جمله گردش در شهرهای ایران است همین مسافر شوم، صنعت گردشگری ایران و جهان را فلج و مسافران را خانه نشین کرده است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:36:33
آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی می‌توانند یکی از محل‌های انتقال عفونت باشند، پس اگر می‌توانید تا ریشه‌کنی کرونا به آرایشگاه نروید.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:33:01
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی از تشکیل «قرارگاه پیشگیری و مقابله با کرونا» خبر داد و اعلام کرد: سپاه و بسیج تا بازگشت شرایط عادی در صحنه‌ باقی می‌مانند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 09:00:40
در پی انتشار نامه سعید نمکی، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:54:04
سخنگوی وزارت خارجه گفت: مقابله با کرونا، که اکنون به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و کشورهای زیادی را در بر گرفته، نیازمند یک اراده جهانی و همکاری بین المللی است و نه حرکات نمایشی.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:50:20
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم، همه باید پیشگیری، مهار و درمان را جدی‌تر بگیریم.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:48:52
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که هیچ تفاوتی بین مردم و مسئولان برای استفاده از کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا و انجام آزمایش آن وجود ندارد.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba