امروز 5 خرداد 1399 (ه.ش) و 25 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38602
تاريخ انتشار :
06 مرداد 1398 ساعت 20:25:43
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
آغاز اجرای طرح بازآفرینی و ساماندهی حاشیه نشینی شهر کرمان

 

 

آغاز اجرای طرح بازآفرینی و ساماندهی حاشیه نشینی شهر کرمان

نماینده مردم کرمان و راور از آغاز طرح بازآفرینی و ساماندهی حاشیه نشینی شهر کرمان به منظور تأمین مسکن مناسب و رسمی برای افراد فاقد مسکن و ساماندهی بیش از ۱۰۰هزار نفر در این طرح خبر داد.

به گزارش نسیم صبا به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، در نشست مشترک محمدرضا پورابراهیمی با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار کرمان و مدیرکل راه و شهرسازی استان محورهای اساسی این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

پورابراهیمی در این نشست با تشکر از زحمات وزیر و همراهی استاندار و پیگیری‌های مدیرکل راه و شهرسازی استان عنوان کرد: اولویت اول ما در وزارت راه برای سال جاری حل موضوع حاشیه نشینی با استفاده از قانون بازآفرینی شهری است.

وی ادامه داد: حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار نفر در حاشیه شهر کرمان در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند و این وضعیت در حالی است که امکان استفاده از ظرفیت قانونی به ویژه بازآفرینی برای حل مشکلات این مجموعه وجود دارد.

پورابراهیمی گفت: با توجه به تصمیمات مثبت انجام شده در برخی استان‌ها همانند خراسان رضوی در خصوص حل مشکل حاشیه نشینی پیشنهاد می‌شود تعیین کار گروهی برای بسیج همه امکانات که در بازه زمانی مشخص با برنامهریزی مناسب تشکیل شود.

وی ادامه داد: حاشیه نشینها دچار مشکلات متعدد فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی هستند که در صورت عدم توجه جامعه دچار چالش جدی خواهد شد.

پورابراهیمی با بیان‌محورهای مورد مطالبه گفت: اولین درخواست استفاده از سقف حداکثری تسهیلات برای سکونتگاه‌های غیررسمی با استفاده از آئین نامه بازآفرینی شهری است که ۵۰ میلیون تومان ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد است که سقف آن پرداخت شود.

وی ابراز داشت: دومین درخواست ما استفاده از منابع بلاعوض برای هر واحد است که ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از سرفصل اعتبارات پیشنهاد می‌کنیم به استان اختصاص یابد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سومین مطالبه ما مربوط به واگذاری زمین است که اختیار را به استان و مدیرکل راه و شهرسازی بدهند که این واگذاری برای حذف حاشیه نشینی و تبدیل سکونتگاه‌های غیررسمی به سکونت گاه‌های استاندارد قابل قبول برای مردم باشیم.

وی افزود: مطالبه بعدی ما تسری در الحاق بخشی از اطراف شهر کرمان است که می‌تواند حل مشکل مردم در مسئله حاشیه نشینی را داشته باشد.

پورابراهیمی صدور مجوز برای واگذاری بخشی از اراضی تجاری و خدماتی در شهرک‌های در دست اقدام را که از محل منابع ان بتواند بخشی از هزینه‌های مربوط به بهای تمام شده واحدهای ساخته شده را پوشش داد مورد تاکید قرار داد.

در ادامه این جلسه با توجه به توضحیات پورابراهیمی، استاندار کرمان اعلام آمادگی کرد در این حوزه بتواند کار را جلو ببرد.

وزیر راه و شهرسازی درادامه جلسه بیان کرد: در برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی کار را شروع کردیم و ظرفیت خوبی است و خوشبختانه با همکاری مردم و دولت به خوبی در حال پیشرفت است و پیشنهاد داریم به زودی معاون ما به عنوان مسئول پروژه بازآفرینی شهری برای پیگیری موضوع ساماندهی حاشیه شهر کرمان به این استان سفر کند و تصمیمات مربوط به این حوزه اتخاذ و کارگروه تخصصی این حوزه تشکیل و برنامه زمان بندی برای حل مشکل مربوط به ساماندهی شهر کرمان انجام گیرد.

وی با اشاره به پیشنهادات پورابراهیمی ضمن موافقت با محورهای مطرح شده از استاندار کرمان خواست جدول و برنامه زمانبندی را با طراحی مدیرکل آغاز کند به نحوی که مراحل حل مشکل مناطق و محدوده‌های حاشیه نشینی عملیاتی شود.

پورابراهیمی در ادامه درخواست کرد اولین منطقه مشمول بازآفرینی را با حضور وزیر افتتاح کنیم که مورد موافقت وی قرار گرفت.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba