امروز 10 خرداد 1399 (ه.ش) و 30 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38566
تاريخ انتشار :
07 تير 1398 ساعت 19:17:40
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
اعتياد مصيبت بار ترين چالش انسان معاصر

به گزارش نسیم صبا: يكي از مصيبت ‌بارترين چالش‌هاي انسان معاصر، گرفتاري در بين معضلات اجتماعي به‌ ويژه مواد مخدر است كه اثرات مخرب زيادي را در پي داشته است.

سالانه تجارت و توليد مواد مخدر باعث مي شود تا سرمايه گذاري هاي فراواني در راستاي پيشگيري، درمان و مبارزه با اين پديده شوم صورت پذيرد و در واقع بخش عمده اي از اعتبارات كشورها در اين خصوص هزينه گردد.

از سوي ديگر اعتياد به مواد مخدر باعث تحليل و كاهش بازده نيروي انساني فعال شده و بدين صورت جريان ركود اقتصادي كشور تداوم مي يابد.
بايد گفت كه اعتياد به موادمخدر يکى از مهمترين مشکلات اجتماعي، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهديدى جدى براى جامعه بشرى محسوب مي شود و موجب رکود اجتماعى در زمينه ‏هاى مختلف مى‌ گردد.

در كشور ما  موادمخدر خطر بزرگي است كه آحاد جامعه به ويژه جوانان اين مرز و بوم را تهديد مي كند و بايد در جهت كنترل و توقف اين روند اقدام هاي اساسي صورت پذيرد.

يكي از مهمترين عوامل عدم موفقيت در مبارزه با مواد مخدر، بهره نگرفتن مناسب از امكانات فرهنگي كشور نظير عدم آموزش صحيح نسل جوان و مهمتر از همه نبود برنامه هاي مناسب براي پر كردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است.

طبق بررسي هاي انجام شده گسترش اعتياد در جامعه دقيقاً در ارتباط تنگاتنگي با وضعيت و شرايط اجتماعي صورت مي پذيرد.
مهمترين علل گرايش به مواد مخدر

فشارهاي زندگي اجتماعي:
نرسيدن به اهداف مورد نظر در زندگي اجتماعي، شكست در زندگي خصوصي، حتي از دست دادن يكي از نزديكان مورد علاقه مي تواند به روي آوردن فرد به مواد مخدر منجر شود.

مهاجرت:
در جريان مهاجرت بسياري از افراد حمايت خانواده و آشنايان را از دست مي دهند كه اين موضوع در گرايش افراد به مواد مخدر مؤثر است.

كمبود امكانات فرهنگي و تفريحي:
وجود امكانات فرهنگي و تفريحي براي ارضاي نيازهاي روحي و جسمي فرد به ويژه جوانان در جامعه ضروري است.

توسعه صنعتي: كمبود فرصت هاي شغلي و محروميت اقتصادي – اجتماعي؛ يكي از زمينه هاي تسهيل كننده گرايش به مواد مخدر است.
 
گروه همسالان:
در مثلث " محيط، جامعه (دوستان)و خانواده" بيشترين تأثير پذيري رفتاري از دوستان هم سن اتفاق مي افتد . تحقيقات نشان مي دهد كه تقريباً در بسياري از موارد، اولين مصرف مواد مخدر به دنبال تعارف دوستان رخ مي دهد. ارتباط و دوستي با همسالان مبتلا به مصرف مواد مخدر، عامل مستعد كننده اي براي ابتلاي نوجوانان به اعتياد است.

نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در عرصه مبارزه با مواد مخدر تعداد زيادي شهيد و جانباز در اين راه تقديم كرده است و اين مبارزه بدون وقفه و با جديت ادامه خواهد داشت ؛ اما مي طلبد كليه سازمان ها و نهادهاي مربوطه نيز در اين مسير اقدامات و برنامه ريزي هاي لازم را داشته باشند و با افزايش تعامل و همكاري خود با ناجا، در مسير ريشه كن كردن اين معضل اجتماعي همراه و همگام باشند.
در نهايت مي توان گفت كه اعتياد به مواد مخدر معضلي هولناك و تاكتيك و فتنه استكبار جهاني است كه علت اساسي مشكلات بسياري چون فحشاء، سرقت، طلاق، قتل و جنايت است و از اين رو ضروري است كه با يك عزم ملي نسبت به كاهش اين پديده شوم اقدام گردد.
 
توصيه هاي پيشگيرانه به جوانان و نوجوانان:

خطرات و عوارض مصرف مواد اعتياد‏آور را خوب بشناسيد.
موادمخدر را حتى يک بار هم امتحان نکنيد.
از رفت و آمد در مکان‏ هاى آلوده و دوستى با افراد مشکوک پرهيز کنيد.
مواد اعتيادآور سم کشنده است که اثراتش به تدريج ظاهر مي‏شود.
به صحبت‏هاى پدر و مادرتان که خيرخواه‏ ترين دوستان شما هستند، اطمينان کنيد.
با مطالعه، ورزش و تفريحات سالم براى اوقات فراغت خودتان برنامه ‏ريزى کنيد.

توصيه هاي پيشگيرانه به والدين:
درباره مواد اعتيادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات کافى کسب کنيد.
الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشيد و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائيد.
فضايى ايجاد کنيد که فرزندانتان در آن احساس آرامش کنند.
به صحبت‏ هاى فرزندانتان خوب گوش کنيد. با لبخند، تکان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظير «چقدر جالب»، «من اين را نمي‏دانستم» و … آنها را به گفتن بيشتر تشويق کنيد.
با تقويت قدرت اعتماد به نفس، تصميم‏ گيرى و از بين بردن افسردگى وکم رويى فرزندان، آنها را در برابر شرايط آسيب‏ زا مقاوم سازيد.
فرزندان خود را قبل از رسيدن به سنين بحرانى نسبت به مضرات و عواقب ويرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازيد.

پيشنهادات:
اعتياد پديده‌اي چند وجهي است و براي مبارزه با اين پديده خطرناك بايد با توجه به همه ابعاد آن اقدام كرد.
تنها برخورد جدي با مواد مخدر در بخش مقابله نتيجه بخش نخواهد بود و تجربه نشان داده است كه آموزش جايگاه ويژه‌اي در راستاي آگاهسازي و كاهش استفاده از مواد مخدر در جامعه دارد.
اگر اين آموزش ها هدفمند و با برنامه ريزي هاي لازم همراه باشد، مي توانيم در رفتار، سبك زندگي و سبك فکري مخاطبان تأثيرات لازم را به وضوح ببينيم.
اعتياد يك نوع بيماري است كه عوامل زيادي در آن دخيل است و سرمايه‌گذاري در حوزه پيشگيري و رسيدن به نتايج اقدامات آن، به زمان زيادي نياز دارد.

به اهتمام:سروان قدرت الله رجبي معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي بافت

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba