امروز 6 تير 1398 (ه.ش) و 27 ژوئن 2019 (م)
شماره مطلب :
38556
تاريخ انتشار :
17 فروردين 1398 ساعت 11:57:17
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
بانک هایی که به اختیارخود عمل می کننددر حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.

 

مسئولان استانداری تهران می گویند: البته اینطور نیست که بانک ها هیچ تسهیلاتی ندهند بلکه به افرادی که خودشان بخواهند می دهند اما به پرونده هایی که از طریق کارگروه های تخصصی اشتغال یا رونق تولید استان معرفی شوند ترتیب اثر نمی دهند.
به گزارش نسیم صبا به نقل ازایرنا :دولت در قالب طرح های اشتغالزا و حمایت از تولید 74 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف از جمله بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و سایر منابع مالی کشور را در قالب طرح های سرمایه در گردش، نوسازی و بازسازی صنایع، مشاغل خانگی، مشاغل روستایی و فراگیر و نیز بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه (از محل منابع بودجه عمرانی) برای سال 97 پیش بینی کرده بود که سهم استان تهران از آن در مجموع به سه هزار میلیارد تومان رسید.
آنطور که مسئولان استان تهران بارها گلایه و اعتراض کرده اند همکاری نکردن بانک های مستقر در استان تهران مانع تحقق اشتغال 132 هزار نفری (طبق پیش بینی) برای استان شده است.

** بانک های متهم به ضعف تعامل
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران معتقد است: به علت نداشتن همکاری قابل قبول بانک ها با حوزه اشتغال و طرح رونق تولید از مجموع سه هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده برای این استان فقط 800 میلیارد تومان پرداخت شده است.
نعمت الله ترکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از بین تمامی بانک ها عملکرد بانک کشاورزی قابل قبول است، اظهارداشت: این بانک از مجموع 285 میلیارد تومان سقف تسهیلات تکلیفی، بیشترین عملکرد را داشته و به 210 طرح معرفی شده این رقم را پرداخت کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران عملکرد اعطای تسهیلات بانک ها و موسسات عامل در بخش های مختلف را در اختیار ایرنا گذاشت و گفت: در همه زمینه ها بانک ها در پرداخت تسهیلات یا عقب هستند یا حتی برخی از آنها عملکردی نداشته اند.

**بانک های آتش به اختیار
این انتقادها از عملکرد بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات به منظور رونق تولید و توسعه اشتغال درحالی است که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران می گوید: بانک ها در این استان به مدیریت استانی پاسخگو نیستند، ساز جداگانه می نوازند و آتش به اختیارند.
محمد امامی امین سال گذشته در آخرین نشست شورای اشتغال استان تهران افزود: به نظر مسیری که داریم می رویم چرخیدن دور خودمان است، وقتمان را صرف ارائه عملکرد چند بانک می کنیم و از سایر موضوعات غافلیم؛ بحث گزارش عملکرد بانک ها را باید هر چند جلسه یکبار مطرح کنیم.
وی یادآورشد: مکاتبات بسیاری با بانک ها کرده ایم، گاه پاسخ هایی داده شده که محترمانه و شیک اما خروجی آن در حد کوبیدن آب در هاون است.

**مشاغل خانگی هم در امان نماندند
انتقادها به موضوع پرداخت تسهیلات در حوزه مشاغل خانگی هم باقی است زیرا «ثریا شارقی» مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: سهم استان از تسهیلات مشاغل خانگی سال گذشته 48 میلیارد تومان بود که بانک ها فقط 33 میلیارد تومان از آن را پرداخته اند.
وی افزود: طی 11 ماه سال 97 با 33 میلیارد تومان اعتبار برای حدود چهار هزار نفر در استان تهران اشتغالزایی شده است.
شارقی یادآورشد: دستگاه های اجرایی در این زمینه کم کاری نداشتند و اگر باقی تسهیلات هم به متقاضیان پرداخت نشده به علت نپرداختن آن از سوی بانک هاست.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل خانگی 300 رسته شغلی دارد که می توان گفت برای فعالیت در هر کدام در مجموع هشت میلیون و 250 هزار تومان اعتبار نیاز است.
مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: این شرایط در حالی است که برای ایجاد هر نوع اشتغال در بخش صنعت به طور متوسط 250 میلیون تومان سرمایه گذاری باید انجام شود.

**گلایه مستمر استاندار
استاندار تهران هم تاکنون بارها از بانک ها در این استان انتقاد کرده است؛ یکی از آنها در تاریخ 11 اسفند در جلسه نشست اقتصاد مقاومتی بود که گفت: بانک ها در ارائه تسهیلات اشتغالزایی بسیار ضعیف عمل کرده اند.
انوشیروان محسنی بندپی افزود: امروز هیچیک از بانک ها برای پاسخگویی و دلیل ارائه نشدن تسهیلات به پروژه ها در این جلسه شرکت نکرده اند.
وی ادامه داد: بانک ها به افرادی که مستقیم به آنها مراجعه می کنند و ساختار را دور می زنند تسهیلات می پردازند اما به افرادی که پرونده آنان در کارگروه های استانداری تایید شده و شش ماه است که پیگیر کار خود هستند تسهیلات نمی دهند.
استاندار تهران از وزیر صنعت، معدن و تجارت که در جلسه حضور داشت درخواست کرد با هر شاخصی که محاسبه می کند، استان تهران را ویژه ببیند و افزود: در خصوص کم کاری بانک ها با وزیر اقتصاد مکاتبه می کنیم تا شورای هماهنگی بانک ها در استان تهران فعالانه در این نشست حضور پیدا کنند.
محسنی بندپی با بیان اینکه بانک ها باید در خط مقدم اجرای سیاست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشند، گفت: باید در قانون مالیات بر ارزش افزوده بازنگری شود و بدانیم ایجاد اشتغال و حمایت از تولیدکنندگان در شرایط فعلی راه برون رفت است.
استاندار تهران همچنین در جلسه دیگری گفت: اختصاص تسهیلات مختص این استان یا عوامل و نیروی انسانی که برای پروژه های استانی باید به کار گرفته شوند در طرح های ملی، عملی خلاف قانون و شرع است.
وی اظهارداشت: شورای هماهنگی بانک ها که در همه استان ها شکل گرفته، باید در استان تهران هم شکل بگیرد تا هر جلسه یک نفر غیرمطلع حاضر نباشد و یک پاسخگوی مشخص برای مطالبات استان حضور داشته باشد.
مسئولان استان تهران اظهار امیدواری می کنند در سال جاری که با عنوان رونق تولید نیز نامگذاری شده است، با افزایش تعامل بانک ها در این زمینه شاهد توسعه اشتغال و رونق کسب و کارها در همه بخش ها باشیم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:20:10
«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین به پکن سفر کرده بود، پیش از ترک پایتخت این کشور اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران و چین در خیلی از مسایل مهم بین المللی از جمله صلح خیلی مشابه است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/08/10 ساعت 09:04:05
روزنامه «نیویورک تایمز» درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: «تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه بوده و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است.»
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/19 ساعت 17:48:05
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: در این روزها تحلیل‌های گوناگونی در مورد وقایع اخیر انجام گرفت که یک نقطه‌ تقریباً مشترکی وجود داشت و آن تفکیک بین مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه است. این‌ها باید از هم تفکیک بشود
تاريخ ارسال خبر : 1396/09/27 ساعت 20:50:58
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که مصوبه مجلس درباره عضویت غیرمسلمانان در شوراهای اسلامی شهر و روستا خلاف شرع و قانون اساسی است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/31 ساعت 08:52:10
سال قمری، دوازده ماه دارد و برای هر ماهی یک نام گذاشته شده است. اولین ماه، ماه محرم است و چون در این ماه، مبارزه امام حسین علیه السلام بادشمنان خدا انجام شد و باعث شهادت این امام بزرگ و تعداد زیادی از فرزندان، بستگان و دوستان امام شده، مردم ما، هر ساله این ماه را به عزاداری و یادآوری خاطره آن زمان می پردازند
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 10:08:23
حسین موسویان پژوهشگر و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا روز شنبه در نشست یک روزه دیپلماسی علم به ریاست «رومانو پرودی» رئیس پیشین اتحادیه اروپا و نخست وزیر پیشین ایتالیا در شهربلونیا گفت که می توان با برجام بن بست پنجاه ساله عاری سازی خاورمیانه از سلاحهای کشتار را شکست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:56:53
شکاف بین دارایی‌ها و بدهی‌های نظام بانکی در ایران، محصول رشد بی‌وقفۀ بدهی‌های (سپرده‌ها) بانک‌ها آن هم درست در شرایطی است که قابلیت رشد دارایی‌ها محدود شده است
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:55:06
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با تشریح جزئیات تخلفات مالی و غیرمالی دولت حسن روحانی در برگزاری انتخابات اخیر گفت: حالا نوبت قوه قضائیه است که بدون ملاحظه با تخلفات برخورد کند.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba