امروز 1 ارديبهشت 1398 (ه.ش) و 21 آوريل 2019 (م)
شماره مطلب :
38482
تاريخ انتشار :
15 بهمن 1397 ساعت 08:42:49
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
ظرفیت نصب شده برق ایران پس از انقلاب ۱۱.۵ برابر شد
وزیر نیرو گفت: چهل سال پیش فقط حدود ۷ هزار مگاوات برق ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده یعنی ۱۱ و نیم برابر شده است.

 

 

ظرفیت نصب شده برق ایران پس از انقلاب ۱۱.۵ برابر شد

وزیر نیرو گفت: چهل سال پیش فقط حدود ۷ هزار مگاوات برق ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده یعنی ۱۱ و نیم برابر شده است.

به گزارش نسیم صبابه نقل از صدا و سیما، رضا اردکانیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود:​ تا ساعت ۱۸ و سی دقیقه ۱۳ بهمن در سال آبی ۹۷-۹۸ که از اول مهر آغاز شده ۱۴۱ میلیمتر بارش در سطح کشور داشتیم و با توجه به اینکه میانگین بلند مدت ۵۰ ساله در همین بازه زمانی ۱۱۶ میلیمتر بوده حاکی از این است که تاکنون میزان بارش خیلی خوب بوده است .
 
وی با اشاره به اینکه کشوری هستیم که از توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش ها برخورداریم، گفت: اکنون بارش ها از میزان متوسط بلند مدت هم بیشتر است اما به این معنا نیست که همه استان های ما از این بارش ها بهره مند شدند. 

اردکانیان اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان از نظر بارش در وضعیت نامطلوبی به سر می برد و در بلندمدت تاکنون به طور میانگین حدود ۵۶ میلیمتر بارش در این استان داشتیم ولی سال گذشته حدود ۲ و دو دهم میلیمتر بوده است و امسال حدود ۳ و دو دهم میلیمتر بوده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه منطقه تحت تنش آبی به این معناست که میزان و منابع و مصارف آب، سر به سر می شود،گفت: ۳۴۰ شهر تحت تنش از نظر آب شرب در تابستان ۹۷ داشتیم که در این زمینه برنامه سه ساله تدوین کردیم که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰ ، شهر تحت تنش آب شرب نداشته باشیم.

اردکانیان افزود: شهرها را درجه بندی و طرح ها را آماده و سعی کردیم با کمک دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ این موضوع در نظر گرفته شود تا مردم، تابستان ۹۸ را با مشکلات آبی کمتر سپری کنند. 

وی اضافه کرد: از آنجایی که تعداد قابل توجهی سال خشک را پشت سر گذاشتیم حتی اگر وارد چرخه ترسالی هم شویم به این زودی اثر بارش ها را در میزان روان آب ها در همه جا نمی بینیم زیرا خاک ابتدا باید اشباع شود.

اردکانیان گفت: شاخص ها در عملکرد ۴ دهه ما در آب شرب نه تنها در منطقه ما و در کشورها در حال توسعه بلکه با کشورهای توسعه یافته قابل برابری است. 
وی افزود:​چهار دهه پیش با اینکه جمعیت ما بسیار کمتر بود، درصد تحت پوشش آب شهری ما حدود ۷۵ درصد بود و جمعیت شهری ما سه و نیم برابر شده و اکنون حدود ۱۰۰ درصد، تحت پوشش شبکه های آب سالم هستند. 

اردکانیان ادامه داد: تصفیه خانه های آب شهری ما از ۲۷ به ۱۴۰ تصفیه خانه رسیده است و در بخش روستا هم تحول بزرگی رخ داده است که از نظر سازمان ملل متحد هم عملکرد ما در این زمینه بسیار خوب است. اکنون ۷۵ درصد جمعیت روستایی ما تحت پوشش شبکه های آب مطمئن و پایدار هستند در حالی که این رقم در ۴ دهه پیش حدود ۱۲ درصد بود. 

وزیر نیرو گفت:​ فقط در دوره ۵ نیم و ساله دولت تدبیر و امید بالغ بر ۶ میلیون نفر جمعیت روستایی از آب شرب بهره مند شدند.

اردکانیان با بیان اینکه در شبکه های فاضلاب هم پیشرفت چشمگیری داشتیم، افزود:​اوایل انقلاب تعداد کل تصفیه خانه های فاضلاب شهری ما ۴ تصفیه خانه بود اما اکنون ۲۱۷ تصفیه خانه فاضلاب در مدار بهره برداری هستند و جمعیت ۵۰ درصدی تحت پوشش آن هستند. 

وی اضافه کرد:​ صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند همکاری همه دستگاه ها و دولت است.

وزیر نیرو درباره چاه های غیر مجاز هم گفت: در این زمینه نباید نگاه بخشی داشته باشیم. منابع مالی نقش مهمی در این زمینه دارد اما کار هماهنگی دستگاهی از جمله تجهیزات لازم هم مورد نیاز است. 

اردکانیان افزود: درباره منابع آبی یزد و اصفهان و همه مناطقی که از حوزه آبریز زاینده رود بهره مند هستند حق ابه ها و تخصیص های داده شده محترم است. در عین حال شرایط اقلیمی هم نقش دارد همه این نقسیم بندی ها برای شرایط طبیعی و نرمال است در زمانی که با محدویت منابع آبی مواجه هستیم این بخش ها هم متاثر خواهد بود. 

وی اضافه کرد: چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد نیازمند آب زاینده رود هستند و تقسیم بندی های لازم انجام شده است. 

وزیر نیرو گفت: اخیراً دولت تصمیم گرفت شورای عالی آب موظف شود کارگروهی برای احیای زاینده رود تشکیل شود و مقدمات این کار در حال انجام است و کارگروهی هم برای ساماندهی کمی و کیفی رودخانه کارون تشکیل شده است. 

اردکانیان با اشاره به مزایای سدسازی در کشور گفت: ۴۷ هزار سد بزرگ در جهان در حال بهره برداری است که نیمی از آن در کشور چین و نیمی دیگر در کشورهای توسعه یافته است و تعداد سدهای ما در مقایسه با سدهای جهان، ناچیز است. 

وی ادامه داد: تعداد سدهای ملی در حال بهره برداری ما در زمان انقلاب ۱۹ عدد بود اما اکنون ۱۷۲ سد بزرگ در حال بهره برداری داریم و حجم مخازن سدهای ما در ۴ دهه پیش حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب بود که اکنون حدود ۵۲ میلیارد متر مکعب است. 

اردکانیان اضافه کرد: برق تولیدی از نیروگاه های برق آبی حدود ۱۸۰۰ مگاوات بود که این رقم اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است و شبکه های اصلی آبیاری زهکشی ۵۵۲ هزار هکتار بود اما اکنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است که فقط در دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود ۲۳۰ هزار هکتار آماده شده است.

وی افزود: اکنون ۷۳ طرح تاسیسات آب شیرین کن در کشور داریم که ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال ظرفیت آن است که بیشتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان،​مازندران، سمنان، البرز،گلستان، اصفهان،​کرمان و ایلام منعقد شده است و ۹۰ درصد آن در استان های حاشیه نشین خلیج فارس و دریای عمان است و از ۷۳ طرح ۴۰ طرح در دولت تدبیر و امید ساخته شده است که ظرفیت حدود ۲۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز را دارد. 

وی گفت:​ برنامه وزارت نیرو این است که در جنوب کشور در نواری به عرض ۱۰۰ کیلومتر، روی نمکزدایی و شیرین کردن آب دریا متمرکز شویم و سعی کنیم مصارف شرب را از این محل تامین کنیم. 

وزیر نیرو گفت: در زمینه برق، برنامه تفصیلی را تدارک دیدیم که امیدواریم به کمک مردم، تابستان ۹۸ را بدون مشکل سپری کنیم. ۲۷ طرح بزرگ احداث نیروگاه های سیلکل ترکیبی در دستور کار ما وجود دارد و طرح هایی هم در دست انجام است که در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسند. 

اردکانیان با اشاره به اینکه در صنعت برق پس از انقلاب بسیار خوب عمل کردیم، افزود: در ۴ دهه پیش فقط حدود ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم که این رقم اکنون به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده است یعنی ۱۱ و نیم برابر شده است و مشترکان از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار به ۳۶۰ میلیون مشترک رسیدیم. همه شهرها و همه روستاهای ۱۰ خانوار به بالا از نعمت برق برخوردارند. 

وی اضافه کرد: با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی را فراهم کردیم و با پاکستان، افغانستان، ترکمنستان،آذربایجان، ارمنستان،ترکیه و عراق، بیش از سه هزارمگاوات امکان تبادل انرژی داریم. 

وزیر نیرو گفت: در صدد آنیم که به عنوان هاب انرژی در منطقه ظاهر شویم و برق منبع ارز آور برای کشورمان باشد. 

اردکانیان با اشاره به ظرفیت های بخش خصوصی گفت: شرکت های سازنده تجهیزات برق در ۴ دهه اخیر از ۶۵ شرکت به ۸۷۵ شرکت رسید. 

وی افزود: در سفر هفته پیش که برای امضای سند راهبردی همکاری های اقتصادی به کشور سوریه داشتیم کلنگ ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۵۲۶ مگاوات در لاذقیه به زمین زده شد که توسط شرکت های سازنده ایرانی ساخته می شود و منابع آن مشترک است. 

اردکانیان با بیان اینکه صنعت برق یکی از عرصه های اشتغالزایی در کشور است، اضافه کرد:​ اکنون شرکت های پیمانکاری و مهندسین مشاور صنعت برق کشورمان در بخش خصوصی بالغ بر ۳ هزار و ۴۵۰ شرکت است که ۴۰ هزار میلیارد تومان به آن ها بدهکاریم.

وی ادامه داد: با کشور عراق از حدود ۱۵ سال پیش حدود ۶ میلیارد دلار برق صادر کردیم که حدود ۵ میلیارد دلار آن دریافت شده و بقیه هم در حال دریافت است. 

وزیر نیرو گفت: قیمت آب و برق جزو اختیارات دولت است و در سال ۹۷ فقط ۷ درصد افزایش قیمت داشتیم. 

اردکانیان افزود: به محض تصویب و ابلاغ تعرفه های جدید قیمت برق، نرم افزارهایی را طراحی کرده ایم که مردم بر روی موبایل هایشان نصب می کنند و مردم از طریق آن متوجه می شوند که چه زمانی وسایل برقی خود را روشن کنند تا برق مصرفی آن ها در حد مجاز باشد. 

وی اضافه کرد: وضعیت تولید برق آبی ها در مقایسه با سال پیش بهتر خواهد شد. از نظر انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی را در کشور داریم. براساس مطالعات اولیه تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت ساخت نیروگاه های بادی را داریم و روزهای آفتابی و شدت تابش خوبی داریم. 

اردکانیان گفت: ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق را با سرمایه گذاران منعقد کردیم و اکنون حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده داریم که تا پایان سال به ۸۰۰ مگاوات می رسد و سعی می کنیم تعهدمان در رسیدن به ۴ هزار مگاوات را تا پایان دولت دوازدهم ، عملی کنیم. 

وزیر نیرو افزود: تغییر نرخ ارز موجب شد قیمت تمام شده کاهش یابد که موجب شد سودآوری و جذابیت نیروگاه های تجدیدپذیر باقی بماند و مجلس هم به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و رقم های بیشتر ریالی را برای ما در سال ۹۸ پیش بینی کرد که بر اساس آن می توانیم خرید تضمینی انجام دهیم. 

وی ادامه داد: جهت گیری ما به سمت نیروگاه های خرد با ظرفیت های کمتر اما تعداد بیشتر است که علاوه بر تولید انرژی اهداف دیگری از جمله معیشت جایگزین برای مردم مناطق خشک و کم آب کشور داریم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 12:05:29
مرکز اطلاع رسانی و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی ورانندگی نیروی انتظامی آخرین وضعیت جوی و ترافیکی کشور را تشریح کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:54:25
معاون بیمه و خدمات سلامت ، سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیماران مناطق سیلزده با ارائه کد ملی بصورت رایگان در مراکز درمانی بستری و تحت درمان قرار می گیرند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:45:50
امروز، شنبه ۱۷ فروردین ماه همزمان با آغاز به کار بسیاری از کسب و کارها بعد از تعطیلات نوروزی ۹۸، کرکره صرافی‌های بانکی با دلار ۱۳۲۰۰ تومانی بالا رفت.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:43:50
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور گفت: حداکثر تلاش را می‌کنیم که با حداکثر توان در خدمت مردم سیل‌زده باشیم و بتوانیم از مشکلات و آلام مردم بکاهیم.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/10 ساعت 09:03:02
به گفته رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال 80 پیش بینیِ کاهش جمعیت دانشجویی مطرح شد و این روند تا سال 1401 ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:34:20
رئیس جمهور گفت: وزرا و مسئولان دستگاه‌های اجرایی بر مبنای مسئولیت‌های خود باید برنامه‌هایشان را برای دهه پیش رو بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری، تنظیم کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:27:26
صادرکنندگان و بانک مرکزی در سه روز گذشته با هدف تامین ارز ثبت سفارش‌های وارداتی بیش از 275 میلیون یورو در سامانه نیما عرضه کردند.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:25:49
تارنمای «بلومبرگ» گزارش داد که بغداد، به رغم تحریم های آمریکا، به واردات انرژی از ایران ادامه خواهد داد و در این زمینه به توافق نهایی با تهران نزدیک شده است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:23:18
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ماجراجویی های رژیم صهیونیستی را خطرناک خواند و افزود که این رژیم حریم هوایی لبنان و سوریه و همچنین حقوق بین الملل را نقض می کند.
تاريخ ارسال خبر : 1397/11/21 ساعت 06:49:53
«محمدجواد ظریف» نخستین وزیر خارجه یک کشور است که پس از تشکیل دولت جدید لبنان به بیروت سفر می کند؛ نشانه ای از پیشتازی ایران در حمایت از فرایند سیاسی و وحدت ملی در لبنان.
تاريخ ارسال خبر : 1397/11/21 ساعت 06:48:30
وقتی از مجاز سخن می گوییم یعنی فضایی مقابل فضای واقعی، اکنون اما به مدد فناوری و دانش بشری، جهان با پدیده جدیدی موسوم به اینترنت و فضای مجازی دست یافته که نه تنها نمی توان آن را فضای مجازی نامید، بلکه گاه حتی واقعی تر از واقعی است.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba