امروز 27 آبان 1398 (ه.ش) و 18 نوامبر 2019 (م)
شماره مطلب :
38478
تاريخ انتشار :
15 بهمن 1397 ساعت 08:30:50
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
روستاییانی که شهرنشین می شوند
احداث شهر جدید در کرمان/ مهاجرت از روستا به شهر افزایش یافت
 
به گزارش نسیم صبا:وجود خرده فرهنگ های متعدد در کرمان یکی از مواهب روستانشینی است و اقتصاد از روستا به شهر در این استان در گذشته از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.
 
پایه اشتغال این استان نیز برپایه کشاورزی و دامداری بنا نهاده شده و روستاییان در کنار نقش کمرنگ صنایع دستی به خصوص فرش بافی به صورت پر رنگ به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.
 
اما طی سال های اخیر خشکسالی و کمبود شدید بارندگی موجب تنشهای جمعیتی قابل توجه در استان کرمان شده است.
 
طی سال های اخیر خشکسالی و کمبود شدید بارندگی موجب تنشهای جمعیتی قابل توجه در استان کرمان شده است
 
نخستین کسی که در خصوص احتمال تنش جمعیتی در کرمان هشدار دارد زاهدی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی بود این هشدار را زمانی می توان جدی گرفت که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نیز از تنش آبی برای ۵۶ درصد از جمعیت این استان خبر می دهد.
 
این در حالیست که در سال جاری نیز استان کرمان تنها شاهد محقق شدن ۲۰ درصد بارندگی نرمال بلند مدت است. زمینهای کشاورزی خشک شده اند و هر سال از حجم باغها و زمینهای کشاورزی کاسته می شود.
 
آمار دیگری نشان می دهد یک چهارم باغهای کشور در استان کرمان قرار گرفته است و از بین رفتن بخشی از این باغها یعنی از بین رفتن زمینه اشتغال در روستاهای استان کرمان.
 
پروژه های مختلفی برای حل مشکل کم آبی در استان کرمان از گذشته در دستور کار بوده است
 
محمد مهدی زاهدی خواستار چاره اندیشی دولت برای رفع مشکل خشکسالی و کمبود منابع آبی در استان کرمان شد و بیان کرد: پروژه های مختلفی برای حل مشکل کم آبی در استان کرمان از گذشته در دستور کار بوده است.
 
نماینده مردم کرمان افزود: اگر مشکل بی آبی در روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ کرمان حل نشود به زودی شاهد مهاجرت و تنش های جمعیتی در استان خواهیم بود.
 
وقتی تمام این آمار و احتمالات با آنچه که در برخی از شهرستانهای استان کرمان مانند ریگان رخ می دهد را کنار هم بگذاریم تنها به یک نتیجه می رسیم و آن افزایش مهاجرت از روستاهای استان به شهرهای بزرگتر به خصوص شهر کرمان است.
 
شهری که خود از کمبود اشتغال رنج می برد و آمار اشتغال در آن هر سال در حال افزایش است با حجم قابل توجه ورود مهاجران مواجه شده است
 
شهری که خود از کمبود اشتغال رنج می برد و آمار اشتغال در آن هر سال در حال افزایش است با حجم قابل توجه ورود مهاجرانی مواجه شده است که اغلب به کارهای کاذب در شهرهای بزرگ مشغول می شوند و نه تنها باری از دوش مشکلات شهر برنمی دارند بلکه خود موجب بروز مشکلات بیشتر برای خانوارهای روستایی و خانوارهای شهری تبدیل می شوند.
 
این روزها کافی است سری به حاشیه شهر کرمان در منطقه الله آباد، شهرک پدر، شهرک سیدی بزنید آلونک سازی و اقامتهای غیر قانونی در این مناطق از شهر بی داد می کند و علیرغم موج رسانه ای که در زمان استاندار سابق کرمان روی داد اما مشکلات حاشیه شهر کرمان هر روز بیشتر می شود.
مهر
نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba