امروز 27 آبان 1398 (ه.ش) و 18 نوامبر 2019 (م)
شماره مطلب :
38439
تاريخ انتشار :
09 بهمن 1397 ساعت 10:21:08
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
سحرخیزی مساوی با کامروایی است

به گزارش نسیم صبا:مطالعات جديد نشان داده افرادي که پيش از ساعت 6 صبح از خواب بيدار مي شوند، در مقايسه با کساني که پس از اين ساعت بر مي‌خيزند، سالم تر و شادتر هستند و احساس خوشبختي بيشتري دارند.

سال‌ها پيش جبران خليل جبران، شاعر و نويسنده مشهور لبناني، در تاييد مزاياي زود بيدار شدن و استفاده بيشتر از روز براي انجام دادن کارها گفته است: «دنيا ثروتي براي کسي است که زود از خواب بيدار مي‌شود.» همچنين ضرب‌المثل ديگري به زبان آلماني وجود دارد که مي گويد: «هرکس مي خواهد روباه را به دام بيندازد، بايد همزمان با جوجه‌ها بيدار شود.»درباره سحرخيزي نقل قول‌ها، ضرب المثل‌هاي مشهوري وجود دارد که بر ضرورت و ارتباط آن با سلامت تاکيد مي‌کند.

در مطالعه‌اي که در مجله «تحقيقات روانپزشکي» منتشر شده، آمده است افرادي که شب‌ها زود مي‌خوابند و پيش از ساعت 6 صبح از خواب بيدار مي‌شوند، 25 درصد کمتر از ديگران، در معرض ابتلا به افسردگي هستند.

 «ديلي ميل» به نقل از بيلي، پزشک و روانشناس استراليايي، آورده است: بيدارشدن از خواب بسيار آسان‌تر از آن است که به نظر مي‌رسد. شما مي‌توانيد ساعت بيولوژيک بدنتان را دوباره تنظيم کنيد؛ بدن شما اين کار را دوست دارد و از آن استقبال مي‌کند زيرا بار ديگر به ريتم اوليه و طبيعي‌تر خود باز مي‌گردد.

سحرخيزي به شما در انجام بدون عجله فعاليت‌ها و کارهاي اساسي روزانه کمک مي‌کند. براي رسيدن به بيشترين نتيجه از سحرخيزي، زمان خاصي براي شرکت در فعاليت‌هاي جمعي و پرنشاط اختصاص دهيد.

افرادي که دير از خواب بيدار مي‌شوند، اغلب به تنهايي زندگي مي‌کنند و ارتباط آنان با دوستان يا شريک زندگي شان محدود است.
مارني ليشمان، متخصص و يکي از پژوهشگران اين پروژه، در مصاحبه با روزنامه انگليسي «سان»، گفت: سحرخيزي، خلق و خوي انسان را در طول روز تغيير مي‌دهد و دير به رختخواب رفتن موجب خستگي مفرط و افسردگي و اضطراب در طول روز مي‌شود.

وي افزود: توصيه مي‌شود که افراد 30 دقيقه زودتر از زمان معين براي رفتن به محل کار يا انجام کارهاي روزانه از خواب بيدار شوند و اين زمان را به انجام کارهاي لذت‌بخش و مفيد مانند ورزش، مديتيشن، لذت بردن از يک فنجان چاي يا قهوه و... اختصاص دهند.

همچنين، طبق پژوهشي که به صورت مشترک توسط دانشگاه «ونگر» کاليفرنيا و دانشگاه «ساري» انگليس انجام شده است، افرادي که به خواب شب تمايل بيشتري دارند، به سختي و ديرتر به بيماري‌هاي مختلف مبتلا مي‌شوند و در صورت بيماري زودتر از ديگران بهبود مي‌يابند.

از سوي ديگر تحقيقاتي که سال‌ها پيش در آلمان انجام شد، نشان داد که افرادي که زودتر از خواب بيدار مي‌شوند، بيش از ديگران به موفقيت‌هاي شغلي دست مي يابند زيرا کساني که مي‌توانند صبح‌ها زود از خواب بيدار شوند، در مقايسه با ديگران هدفمند و مسئوليت‌پذير هستند.

گردآورنده: سرگرد محمود اصغري كارشناس ارشد روانشناسي.

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba