امروز 5 اسفند 1398 (ه.ش) و 24 فوريه 2020 (م)
شماره مطلب :
38407
تاريخ انتشار :
05 بهمن 1397 ساعت 21:41:33
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
کودکان در به در

 

به گزارش نسیم صبا:دخترک 10 ساله با توقف هر ماشین در جایگاه پمپ بنزین خواهر کوچولوی خود را بغل می کرد و با اصرار وگریه از رانندگان می خواست کمی پول یا خوراکی به آن ها بدهند.

خورشید کم کم غروب می کرد و شهر بیشتر از رفت و آمد و تردد مردم خلوت می شد اما مریم ده ساله و خواهرش هنوز با دست خالی و شکم گرسنه به ماشین های جایگاه سوخت چشم داشتند.

با توقف هر ماشین در جایگاه پمپ بنزین خواهر کوچولوی خود را بغل می کرد و با اصرار وگریه از رانندگان می خواست کمی پول یا خوراکی به آن ها بدهد اما با بی اعتنایی یا تشر رانندگان روبرو می شد که از او می خواستند به خانه برگردد اما او حتی از اندیشه خانه هم هراسان بود.

اولین بار که پدرش از روی تفریح مصرف مواد را شروع کرد و خانه را به پاتوق دوستان ولگرد تبدیل ساخت داد و فریاد و قهر چند روزه مادر کاری از پیش نبرد.

مریم آن زمان تازه مقطع اول دبستان را پشت سر می گذاشت هرگز نمی توانست پدرش را از کاری نهی و یا به انجام کاری وا دارد و تنها توانست به تقدیر و آینده مبهمی که در پیش داشت تکیه کند.

او که مثل دیگر هم سن وسالانش اسباب بازی هایش را زیاد دوست داشت دیگر نتوانست فرصتی برای بازی با آن ها پیدا کند چون خانه به محیط نزاع و دعوا تبدیل شده بود و همان اوایل، تنها سرگرمی مورد علاقه اش یعنی تلویزیون هم راهی سمساری شد.

مادر مریم با کار کردن برای همسایه ها و مشاغل فصلی به هر طریق ممکن هزینه های زندگی و تحصیل تا مقطع سوم دبستان را برای وی فراهم کرد و همیشه سعی نمود آرامشی برای زندگی و تحصیل فرزندش ایجاد کند ولی نهایتا با بالا کشیدن اعتیاد پدر و استثمار برخی وسایل منزل به خانه پدری نقل مکان کرد.

با جدایی موقت والدین از یکدیگر مریم تصور می کرد اوضاع بهتر می شود و آرامش مجددا به خانه باز می گردد، اما هرگز این طور نشد و با تولد خواهر کوچولویش خود را مقابل فقر و نداری تنها دید و چند سال بعد با ترک مدرسه راهی کوچه و خیابان ها شد.

 اولین بار کنار یک مسجد مقداری پول از یک مرد میانسال دریافت کرد و همین زمینه ای شد که از آن پس جلوی عابرین پیاده دست دراز کند و به تدریج همین روش را به جبران فقر ناشی از اعتیاد پدر برای دریافت هزینه های زندگی و خوراکی ادامه دهد.

هوا تاریک تر شد و مریم لحظاتی روی جدول کنار خیابان نشست و با این خیال که همچون دیگر هم سالانش جایش در مدرسه و در جمع دوستان است با انگشت روی زمین مطلب می نوشت تا بهانه گرفتن های مداوم خواهرش که از او خوراکی می خواست را نشنود.

خواهر کوچولوش که بیش از این طاقت نداشت با دیدن چند نفر که به سمت یک مسجد می رفتند با دستان کوچک خود یک مسجد در انتهای خیابان را نشان داد و گفت امشب هم مراسمه برای شام برویم آنجا و لحظاتی بعد در حالی که در بغل خواهرش جای گرفت به سمت آن مسجد حرکت کردند.

نظر کارشناس:

افرادی که از روی سهل انگاری و عدم آگاهی به هر عنوان به مصرف موادمخدر روی می آورند و به تدریج خود را در منجلاب اعتیاد و مصرف موادمخدر گرفتار می سازند نهایتا خانواده و فرزندان خود را گرفتار عواقب وحشتناک و جبران ناپذیر اعتیاد کرده و با ایجاد آینده ای مبهم شدیدا به وضعیت جسمی و روحی فرزندانشان آسیب می رسانند.

طلاق و جدایی والدین از یکدیگر تحت تاثیر هر عاملی تاثیرات بدی بر روی روحیه فرزندان ایجاد کرده و آینده ای خالی از آرامش پیش رویشان قرار می دهد که تنها با حمایت نهاد خانواده و افراد جامعه امکان رشد صحیح و پیشرفت آن ها وجود دارد.

کودکانی که در سنین پایین متاثر از نابسامانی خانواده و رفتارهای خشن والدین محیط خانه و خانواده را ترک و بدنبال پناهگاهی در دنیای بیرون می گردند در معرض حوادث و آسیب های متعدد قرار گرفته واثرات سوء رفتاری این عمل خویش را حتی تا پایان عمر فراموش نخواهند کرد.

این سنین که به طور روزانه از محیط خانه منفک و جهت مشاغل کاذب یا تکدی گری وارد دنیای بیرون می شوند در معرض سوء استفاده های متعدد ( من جمله مسائل اخلاقی ) قرار دارند و اثرات زیان بار فردی و اجتماعی برخی از این آسیب ها تا پایان عمر گریبانگیر و تنش زا خواهد بود.

معرفی این چنین افراد و خانواده های آسیب دیده به مراکز مشاوره و مددکاری و مراکز خاص مداخله در امور خانواده، تنها راهی است که پس از ابتلای افراد به این مسائل قابل انجام است چراکه وجود آنان در عرصه جامعه برای خودشان و دیگران زیانبار خواهد بود.

گزارش از: معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان زرند

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba