امروز 26 آبان 1397 (ه.ش) و 17 نوامبر 2018 (م)
شماره مطلب :
38372
تاريخ انتشار :
10 آبان 1397 ساعت 09:04:05
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است


روزنامه «نیویورک تایمز» درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: «تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه بوده و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است.»

 

به گزارش نسیم صبا به نقل از ایرنا، این روزنامه آمریکایی در جدیدترین نوشتار درباره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، با اشاره به نزدیک شدن روز 13 آبان ماه (4 نوامبر)، زمان اعمال دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت: «دونالد ترامپ» در ماه سپتامبر از رهبران جهان خواست پیش از اعمال تحریم های عمده بر نفت ایران در ماه نوامبر، خرید نفت خود را از این کشور کاهش دهند. اما اکنون که کمتر از یک هفته به فرارسیدن این ضرب الاجل باقی مانده، این کمپین علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه است؛ چین و هند به عنوان خریداران اصلی نفت ایران به خرید مقادیر عظیم نفت ادامه خواهند داد؛ ترکیه و روسیه نیز از همین الگو پیروی خواهند کرد؛ بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز وعده داده اند تا به تجارت با ایران ادامه دهند.»
نویسنده مطلب نیویورک تایمز با اشاره به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان در استانبول، ریاض را شریک اصلی اقدامات ضد ایرانی واشنگتن در منطقه دانسته و می افزاید: «عربستان اکنون با تهدید به تحریم شدن از جانب کنگره مواجه است و اگر ریاض به خاطر قتل خاشقچی مجازات شود و میزان صادرات نفت ایران نیز کاهش پیدا کند، حفظ ثبات بهای نفت دشوار خواهد شد.»
نگارنده، مشکلات را بیش از اینها توصیف کرده و با اشاره به نظر دیپلمات های اروپایی و کارشناسان بازار نفت، می افزاید: «حتی پس از اجرای تحریم های جدید نفتی علیه ایران، این کشور باز هم قادر خواهد بود دستکم روزانه یک میلیون بشکه نفت خام بفروشد. گرچه این میزان در مقایسه با سال قبل کاهش بسیار قابل ملاحظه ای دارد اما آن قدر کافی است که ایران بتواند اقتصاد خود را حفظ کرده و دوران ریاست جمهوری ترامپ را سپری کند.»
وی درباره اهداف اعلامی تیم ترامپ از تحریم ایران می نویسد: «آمریکا در پی آن است که ایران را وادار به تغییر بنیادین سیاست های داخلی و خارجی خود کند؛ به عنوان مثال به حمایت از «حزب الله» در لبنان، «حماس» در غزه و «حوثی ها» در یمن خاتمه دهد؛ اما تعداد اندکی از تحلیلگران باور دارند که ایران خواسته های دوازده گانه اعلام شده تیم ترامپ را اجرا خواهد کرد.»
نیویورک تایمز در تأیید مدعای خود به گفته های «رابرت اینهورن»، کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی «مؤسسه بروکینگز» اشاره می کند که اعتقاد دارد: «تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ در خصوص ایران، سیاستی است محکوم به شکست.»
این روزنامه آمریکایی همچنین تأکید می کند: «اما افزایش فشار بر ایران در ماه های آتی می تواند به تیرگی روابط متحدان اروپایی با آمریکا منجر شود؛ رابطه با چین را دچار تنش کند، به ده ها سال تلاش برای جلب نظر هند صدمه بزند و برقراری ثبات در سوریه و نبرد با «داعش» را با مشکل مواجه سازد.»
نویسنده یادآور می شود که یکی از اهداف اعلامی تحریم های جدید، این است که میزان صادرات نفت ایران به صفر برسد و تیم ترامپ تصریح کرده بود که هر کشوری که پس از 13 آبان از ایران نفت بخرد، جریمه خواهد شد اما روز سه شنبه «رابرت پالادینو» یکی از سخنگوهای وزارت امور خارجه از این موضع عقب نشینی کرد و گفت: «هدف ما همچنان همین است که میزان خرید نفت از ایران هرچه زودتر به صفر برسد. این هدف تغییر نکرده است؛ با این حال ما آماده ایم با کشورهایی که مورد به مورد میزان واردات خود را کاهش می دهند، کار کنیم.»
نیویورک تایمز، در بخش بعدی به رویکرد چین، هند و ترکیه در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران می پردازد و چین را چالش عمده دیگری در این میان می داند که گرچه به دو شرکت بزرگ نفتی خود دستور داده برای مدتی از ایران نفت نخرند اما احتمالاً بزرگترین خریدار نفت ایران باقی خواهد ماند. نویسنده درباره چین از قول «سونگ-یون- لی»، استاد دانشکده «حقوق و دیپلماسی» در دانشگاه «تافت» در «ماساچوست» می نویسد: «چین دلیلی نمی بیند که از قوانین آمریکا در خصوص ایران تبعیت کند.»
البته برخی تحلیلگران نیز اعتقاد دارند که تیم ترامپ که انتخابات میاندوره ای کنگره را در پیش رو دارد، برخی شرکت های چینی را مجازات خواهد کرد تا نظر رأی دهندگان آمریکایی را جلب کند اما این اقدام بیشتر، نمادین است. 
نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به هند به عنوان دومین خریدار بزرگ نفت ایران که شرکت های بزرگ خصوصی این کشور عمدتاً خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و اینکه شرکت های دولتی در طول تابستان خرید خود را افزایش داده بودند تا بتوانند در ماه نوامبر خرید کمتر خود را نشان دهند اما خریدهای قابل توجه هند احتمالا ادامه خواهد داشت.
به نوشته نیویورک تایمز، یکی از کارشناسان برجسته سیاسی در «بنیاد تحقیقاتی آبزرور» در هند اعتقاد دارد که بهار سال آینده «نارندرا مودی» نخست وزیر هند انتخابات مجدد در پیش رو دارد و همین امر مانع از آن می شود که وی به خواسته های آمریکا در خصوص ایران تن در دهد. وی در این خصوص می گوید: «مودی نمی تواند به عنوان مانعی علیه ایران در افکار عمومی دیده شود چون احساسات عمومی با تحریم های آمریکا همراه و موافق نیست.»
«هدر نوئرت» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اخیراً تداوم خرید نفت ایران از سوی هند را «اقدامی غیرسودمند» توصیف کرده بود. اما نکته اینجاست که اگر هند از سوی آمریکا تحریم شود، بسیاری از اولویت ها و برنامه های آمریکا که با مشارکت هند انجام می شود، نیز صدمه خواهد دید؛ مانند اقداماتی برای تقویت افغانستان، مقابله با چین و پاکستان و افزایش فروش نفت آمریکا و گاز و تجهیزات نظامی.»
نویسنده نیویورک تایمز در بخش دیگر این مطلب به رابطه ترکیه و روسیه با ایران و تأثیر تحریم ها بر تجارت نفت و گاز پرداخته و می نویسد: «تحلیلگران اعتقاد دارند ترکیه که عمده نفت و گاز خود را از ایران و روسیه دریافت می کند، پس از تحریم ها نیز به خرید نفت و سایر روابط تجاری با ایران ادامه می دهد. اگر ترکیه به خاطر خرید نفت از ایران مجازات شود، روابط این کشور با آمریکا که اخیراً با آزادی کشیش آمریکایی ترمیم شده، دوباره تیره و تار خواهد شد. 

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1397/08/10 ساعت 09:38:07
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بررسی افزایش حقوق کارمندان به کمیسیون اجتماعی دولت ارجاع شده و این کمیسیون در حال بررسی این موضوع است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/08/10 ساعت 09:05:34
«سید حسین موسویان» دیپلمات سابق هسته ای ایران درباره تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: تحولات منطقه و رویکرد اروپا به نفع یکجانبه گرایی ترامپ نیست و بعید است تحریم های جدید با افزایش تنش های خاورمیانه، واشنگتن را در دستیبابی به اهدافش علیه ایران نزدیک تر کند.
تاريخ ارسال خبر : 1397/08/10 ساعت 09:04:05
روزنامه «نیویورک تایمز» درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: «تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه بوده و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است.»
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/19 ساعت 17:48:05
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: در این روزها تحلیل‌های گوناگونی در مورد وقایع اخیر انجام گرفت که یک نقطه‌ تقریباً مشترکی وجود داشت و آن تفکیک بین مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه است. این‌ها باید از هم تفکیک بشود
تاريخ ارسال خبر : 1396/09/27 ساعت 20:50:58
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که مصوبه مجلس درباره عضویت غیرمسلمانان در شوراهای اسلامی شهر و روستا خلاف شرع و قانون اساسی است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/31 ساعت 08:52:10
سال قمری، دوازده ماه دارد و برای هر ماهی یک نام گذاشته شده است. اولین ماه، ماه محرم است و چون در این ماه، مبارزه امام حسین علیه السلام بادشمنان خدا انجام شد و باعث شهادت این امام بزرگ و تعداد زیادی از فرزندان، بستگان و دوستان امام شده، مردم ما، هر ساله این ماه را به عزاداری و یادآوری خاطره آن زمان می پردازند
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 10:08:23
حسین موسویان پژوهشگر و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا روز شنبه در نشست یک روزه دیپلماسی علم به ریاست «رومانو پرودی» رئیس پیشین اتحادیه اروپا و نخست وزیر پیشین ایتالیا در شهربلونیا گفت که می توان با برجام بن بست پنجاه ساله عاری سازی خاورمیانه از سلاحهای کشتار را شکست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:56:53
شکاف بین دارایی‌ها و بدهی‌های نظام بانکی در ایران، محصول رشد بی‌وقفۀ بدهی‌های (سپرده‌ها) بانک‌ها آن هم درست در شرایطی است که قابلیت رشد دارایی‌ها محدود شده است
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:55:06
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با تشریح جزئیات تخلفات مالی و غیرمالی دولت حسن روحانی در برگزاری انتخابات اخیر گفت: حالا نوبت قوه قضائیه است که بدون ملاحظه با تخلفات برخورد کند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/22 ساعت 08:39:48
وزیر کشور خطاب به فرمانداران سراسر کشور، دستور تشکیل هیات های اجرایی انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ 22فروردین 96 را صادر کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1394/12/29 ساعت 07:50:31
گشت گرداگرد مهر تابناک ، ایران زمین / روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین ای تو یزدان ، ای تو گرداننده ی مهر و سپر / برترینش کن برایم این زمان و این زمین . . . فرا رسیدن نوروز باستانی ، یادآور شکوه ایران و یگانه یادگار جمشید جم بر همه ایرانیان پاک پندار ، راست گفتار و نیک کردار خجسته باد . .
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba