امروز 10 خرداد 1399 (ه.ش) و 30 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38372
تاريخ انتشار :
10 آبان 1397 ساعت 09:04:05
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است


روزنامه «نیویورک تایمز» درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: «تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه بوده و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است.»

 

به گزارش نسیم صبا به نقل از ایرنا، این روزنامه آمریکایی در جدیدترین نوشتار درباره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، با اشاره به نزدیک شدن روز 13 آبان ماه (4 نوامبر)، زمان اعمال دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت: «دونالد ترامپ» در ماه سپتامبر از رهبران جهان خواست پیش از اعمال تحریم های عمده بر نفت ایران در ماه نوامبر، خرید نفت خود را از این کشور کاهش دهند. اما اکنون که کمتر از یک هفته به فرارسیدن این ضرب الاجل باقی مانده، این کمپین علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه است؛ چین و هند به عنوان خریداران اصلی نفت ایران به خرید مقادیر عظیم نفت ادامه خواهند داد؛ ترکیه و روسیه نیز از همین الگو پیروی خواهند کرد؛ بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز وعده داده اند تا به تجارت با ایران ادامه دهند.»
نویسنده مطلب نیویورک تایمز با اشاره به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان در استانبول، ریاض را شریک اصلی اقدامات ضد ایرانی واشنگتن در منطقه دانسته و می افزاید: «عربستان اکنون با تهدید به تحریم شدن از جانب کنگره مواجه است و اگر ریاض به خاطر قتل خاشقچی مجازات شود و میزان صادرات نفت ایران نیز کاهش پیدا کند، حفظ ثبات بهای نفت دشوار خواهد شد.»
نگارنده، مشکلات را بیش از اینها توصیف کرده و با اشاره به نظر دیپلمات های اروپایی و کارشناسان بازار نفت، می افزاید: «حتی پس از اجرای تحریم های جدید نفتی علیه ایران، این کشور باز هم قادر خواهد بود دستکم روزانه یک میلیون بشکه نفت خام بفروشد. گرچه این میزان در مقایسه با سال قبل کاهش بسیار قابل ملاحظه ای دارد اما آن قدر کافی است که ایران بتواند اقتصاد خود را حفظ کرده و دوران ریاست جمهوری ترامپ را سپری کند.»
وی درباره اهداف اعلامی تیم ترامپ از تحریم ایران می نویسد: «آمریکا در پی آن است که ایران را وادار به تغییر بنیادین سیاست های داخلی و خارجی خود کند؛ به عنوان مثال به حمایت از «حزب الله» در لبنان، «حماس» در غزه و «حوثی ها» در یمن خاتمه دهد؛ اما تعداد اندکی از تحلیلگران باور دارند که ایران خواسته های دوازده گانه اعلام شده تیم ترامپ را اجرا خواهد کرد.»
نیویورک تایمز در تأیید مدعای خود به گفته های «رابرت اینهورن»، کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی «مؤسسه بروکینگز» اشاره می کند که اعتقاد دارد: «تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ در خصوص ایران، سیاستی است محکوم به شکست.»
این روزنامه آمریکایی همچنین تأکید می کند: «اما افزایش فشار بر ایران در ماه های آتی می تواند به تیرگی روابط متحدان اروپایی با آمریکا منجر شود؛ رابطه با چین را دچار تنش کند، به ده ها سال تلاش برای جلب نظر هند صدمه بزند و برقراری ثبات در سوریه و نبرد با «داعش» را با مشکل مواجه سازد.»
نویسنده یادآور می شود که یکی از اهداف اعلامی تحریم های جدید، این است که میزان صادرات نفت ایران به صفر برسد و تیم ترامپ تصریح کرده بود که هر کشوری که پس از 13 آبان از ایران نفت بخرد، جریمه خواهد شد اما روز سه شنبه «رابرت پالادینو» یکی از سخنگوهای وزارت امور خارجه از این موضع عقب نشینی کرد و گفت: «هدف ما همچنان همین است که میزان خرید نفت از ایران هرچه زودتر به صفر برسد. این هدف تغییر نکرده است؛ با این حال ما آماده ایم با کشورهایی که مورد به مورد میزان واردات خود را کاهش می دهند، کار کنیم.»
نیویورک تایمز، در بخش بعدی به رویکرد چین، هند و ترکیه در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران می پردازد و چین را چالش عمده دیگری در این میان می داند که گرچه به دو شرکت بزرگ نفتی خود دستور داده برای مدتی از ایران نفت نخرند اما احتمالاً بزرگترین خریدار نفت ایران باقی خواهد ماند. نویسنده درباره چین از قول «سونگ-یون- لی»، استاد دانشکده «حقوق و دیپلماسی» در دانشگاه «تافت» در «ماساچوست» می نویسد: «چین دلیلی نمی بیند که از قوانین آمریکا در خصوص ایران تبعیت کند.»
البته برخی تحلیلگران نیز اعتقاد دارند که تیم ترامپ که انتخابات میاندوره ای کنگره را در پیش رو دارد، برخی شرکت های چینی را مجازات خواهد کرد تا نظر رأی دهندگان آمریکایی را جلب کند اما این اقدام بیشتر، نمادین است. 
نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به هند به عنوان دومین خریدار بزرگ نفت ایران که شرکت های بزرگ خصوصی این کشور عمدتاً خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و اینکه شرکت های دولتی در طول تابستان خرید خود را افزایش داده بودند تا بتوانند در ماه نوامبر خرید کمتر خود را نشان دهند اما خریدهای قابل توجه هند احتمالا ادامه خواهد داشت.
به نوشته نیویورک تایمز، یکی از کارشناسان برجسته سیاسی در «بنیاد تحقیقاتی آبزرور» در هند اعتقاد دارد که بهار سال آینده «نارندرا مودی» نخست وزیر هند انتخابات مجدد در پیش رو دارد و همین امر مانع از آن می شود که وی به خواسته های آمریکا در خصوص ایران تن در دهد. وی در این خصوص می گوید: «مودی نمی تواند به عنوان مانعی علیه ایران در افکار عمومی دیده شود چون احساسات عمومی با تحریم های آمریکا همراه و موافق نیست.»
«هدر نوئرت» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اخیراً تداوم خرید نفت ایران از سوی هند را «اقدامی غیرسودمند» توصیف کرده بود. اما نکته اینجاست که اگر هند از سوی آمریکا تحریم شود، بسیاری از اولویت ها و برنامه های آمریکا که با مشارکت هند انجام می شود، نیز صدمه خواهد دید؛ مانند اقداماتی برای تقویت افغانستان، مقابله با چین و پاکستان و افزایش فروش نفت آمریکا و گاز و تجهیزات نظامی.»
نویسنده نیویورک تایمز در بخش دیگر این مطلب به رابطه ترکیه و روسیه با ایران و تأثیر تحریم ها بر تجارت نفت و گاز پرداخته و می نویسد: «تحلیلگران اعتقاد دارند ترکیه که عمده نفت و گاز خود را از ایران و روسیه دریافت می کند، پس از تحریم ها نیز به خرید نفت و سایر روابط تجاری با ایران ادامه می دهد. اگر ترکیه به خاطر خرید نفت از ایران مجازات شود، روابط این کشور با آمریکا که اخیراً با آزادی کشیش آمریکایی ترمیم شده، دوباره تیره و تار خواهد شد. 

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:42:19
رئیس جمهوری نامه ارسالی از سوی وزیر بهداشت در مورد تخلفات صورت گرفته در مورد اقلام بهداشتی از جمله ماسک و لباس مخصوص برای محافظت در مقابل کرونا را برای پیگیری به وزارت اطلاعات ارجاع کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:35:02
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی از پرداخت کمک معیشت به ۶۰ میلیون نفر خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم امروز مجلس، یارانه حمایتی دولت با کمک معیشت ادغام نمی شود.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:30:17
با گذشت ۱۲ روز از ورود مهمان ناخوانده چینی تلاش ها برای کنترل این ورود ادامه دارد و در این میان پرستاران و پزشکان به عنوان جهادگران عرصه سلامت جامعه نقش مهمی ایفا می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:32:25
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک انقلاب بزرگ دیجیتالی یا فضای مجازی مواجه هستیم، گفت: نمی‌شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر سوء استفاده عده‌ای تعطیل کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 20:01:25
به گزارش نسیم صبا:معاون اول قوه قضائیه گفت: از مجلس تقاضا داریم در جهت تحقق عدالت همه‌جانبه به ما کمک کند، از دولت نیز می‌خواهیم که به وظایف خودش به درستی عمل کند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:59:23
به گزارش نسیم صبا:امام جمعه موقت تهران گفت: هدف قراردادن پهپاد آمریکایی نشان داد انگشتان اقتدار ایران اسلامی برای پاسخ به هر گونه تجاوز به منافع این سرزمین روی ماشه و آماده شلیک است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/07 ساعت 19:57:12
به گزارش نسیم صبا:معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اینستکس عملیاتی شده و ۲ سه تا ۳ مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:20:10
«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین به پکن سفر کرده بود، پیش از ترک پایتخت این کشور اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران و چین در خیلی از مسایل مهم بین المللی از جمله صلح خیلی مشابه است.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba