امروز 11 خرداد 1399 (ه.ش) و 31 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38355
تاريخ انتشار :
13 مهر 1397 ساعت 19:09:25
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
میدان آزادی اسیر بی پولی
 

 

میدان آزادی اسیر بی پولی/ مردم: پروژه های شهری کرمان پاسکاری نشود

 شهر کرمان در حالی شاهد کندی سوال برانگیز در اجرای پروژه های بزرگ شهری است که شهرداری برای اتمام این پروژه ها تنها مانده و کمبود اعتبار نیز گریبان این پروژه ها را گرفته است.

به گزارش نسیم صبا:این روزها بدون تردید مهمترین درخواست شهروندان کرمان از مسئولان اتمام پروژه های شهری است که سالها قبل کلید خورده اند و افرادی که انها را آغاز کردند با وجود وعده هایی که برای اتمام به موقع پروزه ها داده بودند حالا دیگر در استان کرمان مسئولیتی ندارند.

تابلوهای روزشمار این طرحها مدتهاست خاموش شده است و وعده های افتتاح پروژه ها چندین بار تمدید شده و بی پولی و عدم همراهی و همکاری دستگاههای مختلف با یکدیگر و عدم توانمندی پیمانکاران سبب شده طرح ها آنقدر کند اجرا شود که گاه بعد از یک ماه بخش بسیار کوچکی از پروژه اجرا می شود.

بام کرمان خاک گیر شد

هر چند گفته می شود پروژه های شهری کرمان تعطیل نشده و در حال اجرا هستند اما وقتی از نزدیک به روند اجرایی پروژه ها نگاه کنید گاه بخش کوچکی از مجموع پروژه با تعداد محدودی نیرو در حال اجراست و کمبود اعتبار موجب شده بخش عمده طرح رها شود.

شاید باور کردنی نباشد اما پل سیدی در شهر کرمان تقریبا هشت سال بعد از کلید خوردن چند روز قبل به اتمام رسید و در حالی که بخشی از پروژه به خصوص در سطح هنوز اجرا نشده است زیر بار ترافیک قرار گرفت.

پروژه بام کرمان که برای اجرای آن بخشی از کوه مشرف بر کرمان تخریب شد رها شده و تله کابین هم به کندی پیش می رود، پروژه میدان آزادی هر چند که قرار بود مهر ماه بعد از چندین بار تمدید زمان بهره برداری زیر بار ترافیک برود اما نیمه کاره مانده است و پل شهیدبادپا به کلی رها شده، پل چهارراه کشاورز بسیار کند پیش می رود و پل ابوذر هم سرنوشتی بهتر از سایر پروژه های کرمان ندارد، پروژه گود خشت مالهای (ساروج) کرمان نیز رسما به حال خود رها شده و دیگر کسی سراغی از آن نمی گیرد.

بی پولی یقه شهر کرمان را گرفته است

پروژه های بخش خصوصی از جمله مراکز تجاری و برج هایی که در خیابان شفا، ابتدای هفت باغ و در اطراف بازار در حال احداث بوده اند نیز به کلی رها شده اند.

اما از دید مردم مهمترین پروژه ای که رها شده است پروژه میدان آزادی، خشت گود مالها، میدان ابوذر و پل تقاطع راه آهن است.

آنچه که طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم پاسکاری این پروژه ها بین مسئولان کرمان به جای اتحاد و همدلی در راستای اجرای آنهاست، حقیقت ماجرا این است که پیمانکار این طرح ها هیچ گاه سرعتی را که در پروژه های مشابه در استانهای دیگر نشان دادند در کرمان اجرایی نکردند از سوی دیگر شهرداری کرمان نیز در اجرای پروژه ها به خصوص در بخش مالی دست تنها مانده است.

در شرایط کنونی که کمبود اعتبارات عمرانی به یکی از مشکلات کشور تبدیل شده است شهرداری کرمان باید با مشکلات مختلفی پنجه در پنجه بگذارد

در شرایط کنونی که کمبود اعتبارات عمرانی به یکی از مشکلات کشور تبدیل شده است باعث شده که شهرداری کرمان باید با مشکلات مختلفی پنجه در پنجه بگذارد تا بخشی از اعتبارات را تامین کند اما عملا دولت در این بین فقط نقش هماهنگ کننده را ایفا کرده است در حالیکه به نظر می رسد به خصوص در مباحث اعتباری دولت برای حل مشکلات پروژه های عمرانی کرمان باید وارد عمل شود.

متاسفانه پروژه هایی هم که اجرا می شوند به دلیل نیمه کاره ماندن و عدم زیباسازی نتوانسته اند باعث تحویل در عمران شهری و زیباسازی شهر شوند.

به هر صورت مسئولان فعلی شهرداری میراث دار پروژه های نیمه تمام استاندار سابق و شهردار سابق کرمان شده اند و هنوز مشخص نیست اجرای آنها تا چه زمانی به طول می انجامد.

گفته می شود، سرنوشت پروژه هایی که قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان کلید زده بود، نامعلوم است.

در حالی که قرار بود از پروژه زیرگذر میدان آزادی تا پایان مهر ماه ۹۷ و از پروژه پل ابوذر تا پایان سال بهره برداری شود، پروژه آزادی تعطیل شده و پروژه ابوذر در آستانه ی تعطیلی قرار دارد. البته شهردار کرمان می گوید پروژه ها تعطیل نیست و کار به کندی پیش می رود.

اما قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاء می گوید که اجرای تعهدات مشروط به تامین منابع بوده است و با وجود اینکه با تمام توان کار را پیش برده ایم، با مشکل مالی مواجه شده ایم و اکنون پروژه آزادی تعطیل شده است  در صورت عدم تامین منابع، پروژه ابوذر نیز متوقف خواهد شد.

مهران عالم زاده، شهردار کرمان در این خصوص می گوید: در شهرداری کرمان ماهانه حدود ۱۹ میلیارد تومان باید برای حقوق و بیمه بپردازیم و قطعا در این وضعیت، پروژه‌ های عمرانی در اولویت دوم هستند و نمی توانیم انتظارات پیمانکاران و پروژه ها را به موقع تامین کنیم.

پس ازاین اظهارات محمدجواد فدایی، سرپرست استانداری کرمان هم آب پاکی را روی دست شهرداری کرمان و قرارگاه خاتم الانبیا ریخت و گفت: در تاخیر افتتاح پروژه میدان آزادی بنده چیزی به عهده نمی گیرم. اگر شهرداری نمی تواند تامین اعتبار کند، کار را تعطیل کند.

زمان بندی اتمام پروژه آزادی تا پایان مهرماه به دلیل مشکلات مالی قابل اجرایی شدن نیست و شهرداری و قرارگاه خودشان مشکل را حل کنند و این آخرین جلسه پروژه های شهری در استانداری کرمان است.

آخرین وضعیت پروژه های شهری کرمان

این موضوعات در حالی در جلسه عمران شهری در محل استانداری کرمان مطرح شد که پیش از این از سوی شهرداری کرمان زمان بندی پروژه های شهری اینطور اعلام شده بود:

زیرگذر آزادی:
زمان شروع: مهر ۹۴
زمان پایان براساس قرارداد: مهر ۹۶
زمان توافق شده با خاتم برای پایان: مهر97

پل ابوذر:
زمان شروع: مهر ۹۴
زمان پایان براساس قرارداد: مهر ۹۶
زمان توافق شده با خاتم برای پایان: فروردین ۹۸

پل راه آهن:
زمان شروع: مهر ۹۴
زمان پایان براساس قرارداد : مهر ۹۶
زمان توافق شده با خاتم برای پایان: تیر ۹۸

پل امیرکبیر:
زمان شروع: مهر ۹۵
زمان پایان: نامشخص (به دلیل وجود معارض مثل خط انتقال برق)

پل هوانیروز:
زمان شروع: مهر ۹۴
زمان پایان براساس قرارداد: مهر ۹۶
زمان پایان: نامشخص (به دلیل معارض مثل تملک زمین)

سرعت اجرای پروژه ها افزایش یابد

سرپرست استانداری کرمان در حالی از دستگاههای مربوط و پیمانکار می خواهد در اجرای پروژه ها سرعت را بیشتر کنند که می گوید: بهره برداری آزمایشی پروژه تله کابین کرمان بر اساس برنامه زمان بندی تعیین شده در آخر اسفندماه سال جاری انجام خواهد شد و در این راستا رفع مشکلات تامین برق و حفاری های لازم باید در اسرع وقت انجام شود.

محمد جواد فدایی در بررسی روند اجرای پروژه میدان آزادی نیز گفت: بر اساس صورت جلسه قبل قرار است که این پروژه تا  پایان مهرماه به بهره برداری برسد و بر اساس وضعیت موجود زمان بندی آخر مهر به دلیل مشکلات مالی شهرداری و پروژه قابل عمل نیست.

سرپرست استانداری کرمان عنوان کرد: در روز بهره برداری از پل سیدی به دلیل تاخیر 15 روزه از قول داده شده برای افتتاح این پل، از مردم عذرخواهی کردیم.

وی گفت: پروژه صاروج پارس نیز در حال حاضر مشکلی ندارد و توافقاتی با سازمان میراث فرهنگی انجام شده که از سوی سرمایه گذار بررسی خواهد شد.

استانداری در اجرای پروژه ها نقش هماهنگ کننده داشته و آورده مالی نداشته است

شهردار کرمان در گفتگو با مهر در این خصوص می گوید: شهرداری کرمان در اجرای پروژه های شهری که از گذشته به ما رسیده است تنهاست و از ابتدا تا کنون را انجام داده و هیچ نهادی از جمله استانداری هیچ آورده ای در اجرای این پروژه ها نداشته است.

مهران عالم زاده همچنین با کمبود اعتبار جدی در خصوص اجرای این پروژه ها رو برو هستیم اما سعی کرده ایم با مدیریت منابع هیچ کدام از پروژه ها تعطیل نشود و کار در همه آنها هر چند با وجود موانع ادامه دارد و به دلیل همین موانع که گاه به دلیل زیر ساختها و گاه اعتبار می باشد زمان بندی ها عقب افتاده است.

وی بیان کرد: استانداری در اجرای این پروژه ها بیشتر نقش هماهنگ کننده بین دستگاه ها را داشته است.

اتمام پروژه ها مهمترین اولویت ما محسوب می شود ضمن اینکه تامین حقوق نیروهای شهرداری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

شهردار کرمان بیان کرد: اتمام پروژه ها مهمترین اولویت ما محسوب می شود ضمن اینکه تامین حقوق نیروهای شهرداری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

عالم زاده در خصوص زمان بندی قبلی در خصوص افتتاح پروژه آزادی در مهر ماه و تاخیر مجدد در اجرای این پروژه گفت: شهرداری به دلیل مشکلات مالی پیش بینی نشده 12 میلیارد تومان کمبود اعتبار دارد و همین امر موجب تاخیر در اجرای پروژه میدان آزادی شد.

وی تاکید کرد: با وجود این کمبودها اما قرار گاه سازندگی کار خود را تعطیل نکرده و قرار است کار ادامه یابد و با تاخیر هزینه ها را دریافت کند.

وی تاکید کرد که برای پیش برد پروژه ها تصمیم گرفتیم پروژه ها را یکی یکی پیش ببریم تا به نتیجه برسند و تاخیر کمتر شود.

حالا آخرین وعده برای افتتاح پروژه آزادی بهمن ماه است و مردم کرمان که مرکز شهر را زخم خورده می بینند چشم انتظارند که مسئولان به جای کشاندن مشکلات عمرانی به رسانه ها مشکل اصلی یعنی کمبود اعتبار را رفع کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba