امروز 6 تير 1398 (ه.ش) و 27 ژوئن 2019 (م)
شماره مطلب :
27512
تاريخ انتشار :
14 خرداد 1396 ساعت 09:55:06
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
دهقان در گفتگو با مهر مطرح کرد؛ تخلفات دولت در انتخابات فراوان بود/ حالا نوبت قوه قضائیه استعضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با تشریح جزئیات تخلفات مالی و غیرمالی دولت حسن روحانی در برگزاری انتخابات اخیر گفت: حالا نوبت قوه قضائیه است که بدون ملاحظه با تخلفات برخورد کند.

 

دکتر دهقان نماینده مجلس

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با تشریح جزئیات تخلفات مالی و غیرمالی دولت حسن روحانی در برگزاری انتخابات اخیر گفت: حالا نوبت قوه قضائیه است که بدون ملاحظه با تخلفات برخورد کند.

به گزارش نسیم صبا:محمد دهقان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان و نیز ارائه پرونده متخلفین به قوه قضائیه، اظهار داشت: در این تردیدی نیست که دولت به صورت بی سابقه ای در این انتخابات مرتکب تخلف شد؛ از قبل زمان تبلیغات انتخاباتی، دولت این تخلفات را با زیر پا گذاشتن قانون و واریز پول به حساب برخی اقشار جامعه آغاز کرد.

وی در توضیح این نکته گفت: قانونی که در مجلس تصویب شده بود، این نکته را می گوید که دولت موظف است با حذف یارانه افراد ثروتمند، از طریق نهادهای حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی) یارانه اقشار ضعیف جامعه را افزایش دهد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: اما دولت نه یارانه ثروتمندان را قطع کرد و نه پولی از این محل به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی داد؛ مستقیما و به بهانه آن قانون، پول به حساب نیازمندان واریز کرد و با این کار قانون کاملا نقض شد.

دهقان با بیان اینکه این کار یکی از تخلفات آشکار دولت از قانون در زمان پیش از تبلیغات انتخاباتی بود، تصریح کرد:  این کار شائبه نوعی تطمیع را به همراه داشت.

وی با بیان اینکه دولت در ایام تبلیغات انتخاباتی نیز مجموعه ای از تخلفات مالی و غیرمالی را مرتکب شد، اظهار داشت: یکی از تخلفات دولت این بود که یارانه افرادی را که در این چند سال حذف شده بود، مجددا برقرار و با پیامک به آنها اعلام کرد که این هم نوعی تطمیع بود که خلاف قانون است.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس افزود: اگر قطع یارانه این افراد اشتباه و نابجا بوده، چرا زودتر از اینها و طی سه سال اخیر یارانه آنها برقرار نشده و شب انتخابات این کار صورت گرفته است و اگر به جا و درست قطع شده بود، چرا مجددا برقرار شد؟!

دهقان ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات شائبه برانگیز دولت این بود که مطالبات تمام کارمندانی را که طی این مدت باقیمانده بود، نگه داشت و در ایام نزدیک به انتخابات به حساب آنها واریز کرد؛ باز هم این سوال وجود دارد که چرا این مطالبات در سال گذشته و یا حتی چرا بعد از انتخابات پرداخت نشد و در ایام نزدیک به انتخابات این کار صورت گرفت؟

وی تصریح کرد: علاوه بر اینها، یکسری مبالغ تا سقف چهار میلیون تومان که معلوم نیست با چه عنوانی بوده، در روزهای منتهی به انتخابات به حساب کارمندان وزارت نفت واریز کرده اند.

تخلفات غیرمالی دولت در انتخابات

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه از این دست تخلفات در دولت زیاد اتفاق افتاد و اینها فقط نمونه های آن است، گفت: علاوه بر این تخلفات مالی، یکسری تخلفات غیرمالی نیز صورت گرفت که از جمله آنها می توان به موضع گیری برخی وزرا علیه نامزدهای انتخاباتی اشاره کرد.

وی در توضیح این نکته اظهار داشت: مطابق مواد ۶۸ و ۷۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری، موضع گیری مدیران دولتی له یا علیه نامزدهای انتخاباتی جرم است و مجازات آن تا شش ماه حبس است، اما کمتر وزیر یا مدیر ارشد دولت را می توانید پیدا کنید که علیه نامزدهای انتخابات بیانیه نداده یا موضع گیری نکرده باشند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: با وجود این صراحت قانونی، اما متاسفانه این موضع گیری های انتخاباتی فراوان از سوی اعضای دولت دیده شد و علاوه بر آن، برخی از آنها در سفرهای انتخاباتی نیز همراه رئیس جمهور حضور می یافتند.

دهقان به نامزدی اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: معتقدم نامزدی آقای جهانگیری هم مشمول همین قانون است و رفتار وی هم مجرمانه بوده است چرا که به گفته خودش به صورت صوری و برای کمک به آقای روحانی در انتخابات حضور یافته بود.

وی در توضیح این مساله گفت: نامزد صوری بودن به تنهایی اشکالی ندارد و هر کسی می تواند به صورت پوششی و صوری در انتخابات حضور پیدا کند و سپس به نفع فرد دیگری کنار برود، اما اینکه معاون اول رئیس جمهور باشد و به عنوان نامزد پوششی حضور یابد، مشمول مواد ۶۸ و ۷۳ قانون انتخابات می شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: به نظر من چون آقای جهانگیری نامزد واقعی نبود و برای رقابت واقعی حضور نیافته بود و از طرفی، از معاون اولی هم استعفا نداده بود، تمام موضع های او در این انتخابات مشمول مواد یاد شده از قانون انتخابات ریاست جمهوری و جرم است.

تخلفات روز برگزاری انتخابات

دهقان در ادامه با اشاره به تخلفات دولت به عنوان مجری انتخابات در روز برگزار انتخابات اظهار داشت: این تخلفات آنقدر عیان بود که چندان نیاز به تبیین ندارد و خیلی روشن است که اینها مهندسی کرده بودند که بخشی مهمی از مناطقی که پایگاه رای رقبای آقای روحانی است، تعرفه دریافت نکنند و یا تعرفه دیر به آنها رسد.

وی خاطرنشان کرد: اعلام می کردند که ۲۰۰ میلیون تعرفه چاپ و آماده شده، اما در مناطقی که احتمال رای آقای روحانی کمتر بود تعرفه نمی رساندند تا رقبای ایشان رای نیاورند؛ علاوه بر این، در مناطقی هم تعرفه بدون مهر توزیع کرده بودند که البته زود جلوی آن گرفته شد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: علاوه بر این تخلف، در برخی مناطق نیز به جای اینکه طبق قانون رای گیری از ساعت ۸ صبح آغاز شود از ساعت ۹ یا ۱۰ صبح آغاز شده بود و از طرف دیگر، به گونه ای باید انتخابات را برگزار می کردند که در ساعت ۱۲ شب روند رای گیری تمام می شد، اما در موارد متعدد بعد از ساعت ۱۲ شب رای افراد را اخذ کرده اند که طبق قانون آرایی که بعد از این ساعت دریافت شده چون مشمول رای گیری در روز جمعه نمی شود، باطل است.

«رجل سیاسی مذهبی» زودتر باید تعریف می شد

دهقان در ادامه همچنین با انتقاد از عدم تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی از سوی شورای نگهبان با وجود گذشت ماه ها از ابلاغ سیاست های کلی انتخابات توسط رهبر انقلاب اظهار داشت: برای مردم سوال پیش می آید که ملاک چیست که فردی مانند آقای هاشمی طبا احراز صلاحیت می شود، اما داوطلبان دیگری که سال ها وزیر بوده اند و از چهره های برجسته سیاسی کشور بوده اند، احراز صلاحیت نمی شوند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: انتظار می رفت در روز برگزاری انتخابات نیز ناظر انتخابات اقدام اساسی تری در مقابل تخلفات اجرایی انجام می داد و اطلاع رسانی شفاف تری می کرد.

قوه قضائیه عادلانه و بدون ملاحظه با تخلفات انتخاباتی برخورد کند

وی با بیان اینکه در هر صورت انتخابات تمام شده و همه نتیجه انتخابات را پذیرفته ایم، تصریح کرد: حداقل، الان این انتظار وجود دارد که قوه قضائیه با دریافت گزارش تخلفات که از سوی شورای نگهبان ارسال شده، وظیفه اش را به درستی انجام دهد.

دهقان گفت: الان دیگر نوبت قوه قضائیه است که با تمام توان و به صورت عادلانه و بدون ملاحظه، با متخلفین برخورد کند و به هیچ وجه هم اغماضی نسبت به افراد صورت نگیرد و اینطور نشود که با ملاحظه اینکه فرد متخلف، رئیس جمهور، معاون اول و یا وزیر است قانون زیر پا گذاشته شود.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:59:03
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد با ورود سامانه بارشی به کشور از دیروز، بارش‌ها در نیمه غربی کشور آغاز شده و به تدریج بیشتر نقاط کشور را در بر می‌گیرد که این بارش‌ها با شدت و ضعف تا آخر این هفته در بیشتر نقاط کشور ادامه دارد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:57:17
در حالی که دولت سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال و حمایت از تولید استان تهران طی سال 97پیش بینی کرده بود، عملکرد بانک ها اما به استناد آمار تنها به اعطای 800 میلیارد تومان محدود می شود زیرا به قول معاون استاندار تهران این بانک ها «آتش به اختیار»عمل می کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/01/17 ساعت 11:52:30
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد استقبال رسمی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1397/12/02 ساعت 08:20:10
«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین به پکن سفر کرده بود، پیش از ترک پایتخت این کشور اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران و چین در خیلی از مسایل مهم بین المللی از جمله صلح خیلی مشابه است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/08/10 ساعت 09:04:05
روزنامه «نیویورک تایمز» درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد: «تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با چالش های جدی چندگانه مواجه بوده و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نشود، سیاست ترامپ درباره ایران، محکوم به شکست است.»
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/19 ساعت 17:48:05
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: در این روزها تحلیل‌های گوناگونی در مورد وقایع اخیر انجام گرفت که یک نقطه‌ تقریباً مشترکی وجود داشت و آن تفکیک بین مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه است. این‌ها باید از هم تفکیک بشود
تاريخ ارسال خبر : 1396/09/27 ساعت 20:50:58
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که مصوبه مجلس درباره عضویت غیرمسلمانان در شوراهای اسلامی شهر و روستا خلاف شرع و قانون اساسی است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/31 ساعت 08:52:10
سال قمری، دوازده ماه دارد و برای هر ماهی یک نام گذاشته شده است. اولین ماه، ماه محرم است و چون در این ماه، مبارزه امام حسین علیه السلام بادشمنان خدا انجام شد و باعث شهادت این امام بزرگ و تعداد زیادی از فرزندان، بستگان و دوستان امام شده، مردم ما، هر ساله این ماه را به عزاداری و یادآوری خاطره آن زمان می پردازند
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 10:08:23
حسین موسویان پژوهشگر و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا روز شنبه در نشست یک روزه دیپلماسی علم به ریاست «رومانو پرودی» رئیس پیشین اتحادیه اروپا و نخست وزیر پیشین ایتالیا در شهربلونیا گفت که می توان با برجام بن بست پنجاه ساله عاری سازی خاورمیانه از سلاحهای کشتار را شکست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:56:53
شکاف بین دارایی‌ها و بدهی‌های نظام بانکی در ایران، محصول رشد بی‌وقفۀ بدهی‌های (سپرده‌ها) بانک‌ها آن هم درست در شرایطی است که قابلیت رشد دارایی‌ها محدود شده است
تاريخ ارسال خبر : 1396/03/14 ساعت 09:55:06
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با تشریح جزئیات تخلفات مالی و غیرمالی دولت حسن روحانی در برگزاری انتخابات اخیر گفت: حالا نوبت قوه قضائیه است که بدون ملاحظه با تخلفات برخورد کند.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba