امروز 17 اسفند 1399 (ه.ش) و 7 مارس 2021 (م)
شماره مطلب :
39729
تاريخ انتشار :
03 اسفند 1399 ساعت 21:34:05
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
بنگاه‌های اقتصادی، طرح‌های توسعه متوازن خود را ارائه دهند

 

 بنگاه‌های اقتصادی، طرح‌های توسعه متوازن خود را ارائه دهند

 استاندار کرمان گفت: مطالبه جدی مدیریت اجرایی این استان از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی این است که طرح‌های متوازن توسعه‌ای و مسئولیت‌های اجتماعی خود را ارائه دهند.

به گزارش نسیم صبا ازایرنا، علی زینی‌وند  در پنجاه و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان افزود: لازم است مسئولان دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی شرکت کنند تا موضع و فعالیت خودشان را مطرح کرده و با مشکلات مدیران بخش خصوصی نیز بیشتر آشنا شوند.

وی با اشاره به بخش‌های اقتصادی که خلق ثروت می‌کنند، ادامه داد: متاسفانه برخی بخش‌های اقتصادی در استان کرمان مغفول باقی مانده که باید فعال شوند زیرا این بخش‌ها بسیار کم ریسک و پردرآمد هستند.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه در حوزه توسعه متوازن بخشی، اتفاقات خوبی در این استان در حال رخ دادن است افزود: مدیران استانی باید فضا را برای استقبال سرمایه‌گذاران از این طرح‌ها آماده کنند.

زینی وند با تاکید اینکه باید ایده‌ها را دسته بندی و به سمت اجرای آنها حرکت کنیم، تصریح کرد: در کارگروه زیرساخت‌ها به دنبال تدوین چشم انداز زیرساخت‌های اساسی مانند راه، آب، گاز و برق هستیم و همچنین حوزه لجستیک و بندر خشک نیز در حوزه زیرساختی قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: باتوجه به ظرفیت بندر چابهار که در آینده یکی از بنادر درجه اول جهان خواهد شد، حتما باید استان کرمان با این بندر ارتباط برقرار کند لذا باید با احداث راه‌های ارتباطی زمینی و ریلی به صورت مستقیم و با کاهش مسافت به دریای عمان برسیم بنابراین محورهای مطالعاتی در این زمینه محور ریلی «بم - جیرفت - جاسک» و محور ریلی «ریگان - ایرانشهر - چابهار» است که دولت‌های بعدی لاجرم این خطوط را با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اجرا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه منظور ما از زیرساخت برق این است که کرمان علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود استان به استان‌های دیگر نیز برق صادر کند ادامه داد: افرادی که بعد از ما روی این صندلی می‌نشیند باید آینده ۱۰ سال این استان برای آنها روشن باشد لذا باید زیرساخت‌های آب و برق و ... را تکمیل کنیم.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان افزود: منظور ما از آب این است که اگر مقرر است این استان صنعتی شود باید آب آن از طریق انتقال آب تامین کرد و با توجه به اینکه اراده مقام معظم رهبری و رییس جمهور بر انتقال آب است ما باید مسایل و مشکلات انتقال آب را حل کنیم اما وزارت نیرو رسالت خود را خیلی دقیق انجام نمی‌دهد. به طور مثال انتقال آب دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی حدود سه سال  است که مصوب شده اما وزارت نیرو سازکار تضمین خرید این آب را هنوز تعریف نکرده است.

زینی وند در ادامه درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز گفت: اگر کتاب فرصت سرمایه گذاری در استان کرمان وجود ندارد آن را تدوین کنید و با سند آمایش سرزمینی استان تطابق دهید ضمن آنکه همواره به روزرسانی شود.

وی با تاکید بر آموزش صحیح به شرکت‌های اقتصادی استان برای حضور در بازار سرمایه، تصریح کرد: متاسفانه در این ۴ ماه طرح روشنی از بنگاه‌های بزرگ استان ندیدم، ضمن تشکر از صنایع فولادی و مسی استان به دلیل اقدامات توسعه‌ای که در استان انجام داده‌اند اما صادقانه بگویم این هنر نیست زیرا طرح توسعه‌ای چشم‌انداز ۱۰ سال برای تاثیرگذاری بر روند توسعه‌ای استان و کشور در این شرکت‌ها وجود ندارد. زنجیره‌ای تعریف کرده‌اند و این باعث افتخار است اما وقتی در استان نتوانتسته‌ایم توازن ایجاد کنیم یعنی عملکرد هدفمند خوبی نداشته ایم.

استاندار کرمان تاکید کرد: اکنون مطالبه جدی ما این است که شرکت‌های بزرگ طرح‌های توسعه‌ای خود را با رویکرد توسعه متوازن و استفاده تجربی از بازار سرمایه ارائه دهند و نباید همواره در حوزه‌های صنعت فولادی سرمایه‌گذاری کرد.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به مناطق شرقی استان، اظهار داشت: وارد روستایی از این منطقه شدم که تا ساعت ها تحت تاثیر مردم این روستا بودم، شب از غصه این مردم نخوابیدم چون مردم این روستا غذا و آب نداشتند بخورند و این روستا وسط جاده است اما هیچ کدام از ما آنها را تاکنون ندیده‌ایم لذا چه فایده دارد که ما صاحب ۱۲ درصد بازار سرمایه باشیم اما مردمانی گرسنه در این سرزمین زندگی ‌کنند، این پول‌ها به جیب چه کسی می‌رود؟

وی تاکید کرد: مطالبه جدی بنده از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان این است که طرح‌های متوازن توسعه‌ای و مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهند.

استاندار کرمان با اشاره به طرح معین‌های اقتصادی در این استان اظهار کرد: برخی از معین‌های اقتصادی به خوبی عمل نکرده‌اند و پذیرفتنی نیست عده‌ای سیر و عده‌ای گرسنه باشند.

زینی وند ادامه داد: استان کرمان دنیایی از ثروت است که متاسفانه فقط به بیرون می‌رود و تاکید دارم که این معین های اقتصادی طرح‌های توسعه متوازن خود را ارائه دهند و پول‌ها و دفاتر و مالیاتشان را به استان کرمان بیاورند و تا روزی که در استان باشم این موضوع را پیگیری و دنبال خواهم کرد.

وی ادامه داد: تمرکز روی صنایع مهم موجب شده در زمینه شرکت‌های دانش بنیان عقب بمانیم.

وی گفت: محور توسعه شرکت‌های دانش بنیان استان کرمان کجاست؟ یا شهر نوآوری که مقرر بود تاسیس شود به کجا رسید؟ برای اینها فکر کنید و باید حوزه خدمات، گردشگری و دانش بنیان در استان فعال شود زیرا برای این بخش‌ها برنامه و چشم انداز آینده نداریم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba